PARA-PİYASA

2020 Asgari Ücret Sigorta Primi Ne Kadar Yatar?

Çalışan vatandaşların işveren tarafından veya kendileri aracılığı ile sigorta prim ücretlerini ödemeleri gerekir. Çünkü, vatandaşların özellikle sağlık alanında bütün imkanlardan faydalanabilmeleri için sigorta primlerinin ödenmesi oldukça önemlidir. Bunun için vatandaşlar ve işverenler her ay düzenli bir şekilde sigorta prim ücretlerini verilen miktarda ödemelidir.

Sigorta Primi SSK

SSK birimine bağlı olarak çalışan vatandaşların sigorta prim ücretleri her ay düzenli bir şekilde işveren tarafından ödenir. İşverenler her ay SSK’ ya bağlı olarak çalışanların prim ücretlerini 959,40 TL olarak öder. Bunun yanı sıra işverenler her ay düzenli olarak sigorta primi ödedikleri için belli fırsatlardan yararlanabilir. İşverenlerin düzenli olarak her ay sigorta prim ödemelerinin gerçekleşmesinden dolayı %5 oranında bir indirim hakkı elde eder. Yani vatandaşlar artık her ay 831.48 TL sigorta prim ücretini ödeyebilme şansına sahip olur. Bu imkânlardan yararlanmak isteyen bütün işverenlerin düzenli olarak her ay çalışanlarının sigorta primlerini ödemeleri gerekir.

Sigorta Primi Bağkur

BAĞKUR’a bağlı olan vatandaşlar kendi sigorta prim ücretlerini kendileri öder. Vatandaşlar BAĞKUR üzerinden her ay toplamda 882. 65 TL sigorta prim ücretlerini ödemelidir. Vatandaşlar, her ay düzenli bir şekilde sigorta prim ücretlerini ödemeleri durumunda %5 oranında indirim kazanır. Yani vatandaşların artık her ay ödeyecekleri sigorta prim tutarı toplamda 754.73 TL olur. Bu yüzden vatandaşlar bu indirimden yararlanmak için her ay sigorta prim ücretini aksatmadan ödemelidir. Vatandaşlar e-devlet sistemi üzerinden ödedikleri sigorta prim ücretleri hakkında detaylı sorgulama işlemlerini de online bir şekilde yapabilme şansını elde eder.

 Sigorta Primi Nasıl Öğrenilir?

Vatandaşların ve işverenlerin ödedikleri sigorta primleri ile ilgili bilgileri sorgulayabilmesi için vatandaşların ilk önce e-devlet sistemine şifreleri ile birlikte giriş yapmaları gerekir. Daha sonra vatandaşlar, hangi  sigorta birimine bağlı ise onu tercih etmelidir. Tercih edilen sayfada ekrana gelen T.C. kimlik bilgisi ve şifre doğru bir şekilde girilmelidir. Bu bilgilerin doğru bir şekilde girilmesinden sonra kimlik doğrulama işlemi de tamamlanmış olur. Kimlik doğrulama işleminden sonra vatandaşlar veya işverenler, ödedikleri sigorta primleri hakkında detaylı bir şekilde sorgulama işlemlerini online bir şekilde yapabilir.

asgari ucret primi - 2020 Asgari Ücret Sigorta Primi Ne Kadar Yatar?

Asgari Ücret Miktarı

Asgari ücretlerin miktarları her sene belirli bir şekilde artar. Bu miktarların artmasında belirli faktörler ele alınarak hesaplamalar yapılır. Güncel olarak vatandaşların asgari ücret tutarı, 2020 TL olarak belirlenir. Vatandaşların aldıkları asgari ücret miktarları çalışanların gösterdikleri çaba ve aktifliğe göre her sene gitgide artarak vatandaşların yüzü gülmeye devam eder.

SGK İletişim

Vatandaşlar, SGK ile ilgili işlemleri online olarak yapmak istediklerinde ilk önce e-devlet sistemine şifreleri ile beraber giriş yapmaları gerekir. Şifresi olmayan vatandaşlar PTT şubelerine giderek 2 TL ödeyip e-devlet şifresi alabilir. Vatandaşlar şifrelerini elde ettikten sonra e-devlet sistemine giriş işlemini gerçekleştirebilir. Sisteme giriş yapıldıktan sonra vatandaşların kimlik doğrulama adımını tamamlayabilmeleri için ekrana çıkan sayfaya T.C. kimlik numarasını ve şifrelerini doğru ve eksiksiz bir şekilde girmeleri gerekir. Vatandaşlar bütün bilgileri doğru bir şekilde girip kimlik doğrulama işlemini tamamladıktan sonra kolay bir şekilde SGK ile ilgili işlemleri yapmak için sayfalara ulaşabilir. Özellikle vatandaşlar e-devlet sistemi üzerinden ödedikleri sigorta prim ücretleri ile ilgili sorgulama işlemlerini kolay ve hızlı bir şekilde yapabilme şansını elde eder. Bunun dışında vatandaşlar Sosyal Güvenlik Kurumu’na giderek de görevli kişilerden yapmak istedikleri işlemler hakkında detaylı bilgilere sahip olabilir.

Bir önceki yazımız olan Sıfır KM Sahibinden Peşinatsız Senetle Araba Bütün İller başlıklı makalemizde Hiç peşinatsız taksitle 2. El araba almak ve kredi kartsız senetle araba almak hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı