PARA-PİYASA

2020-2021 Askerlik Borçlanması Nedir, Ne Kadar?

Askerlik borçlanması, erkeklerin daha kısa sürede çalışma hayatlarını sonlandırıp emekli olabilmeleri için yaptıkları askerlik süresinden belli bir süre borçlandırılma işlemidir. Askerlik borçlanma işleminin yapılması için erkeklerin SGK’ da kayıtlarının olması gerekir. Borçlanma için kullanılan süre erkek çalışanların kendilerinin belirlediği süre olarak değerlendirilir. Tercihe göre erkekler erken yaşta iş hayatlarını bitirmek için askerlik borçlanma işlemini yaptırabilir.

Miktarlar

Askerlik borçlanma işleminin yapılmasında belli bir miktar ücret ödenir. Bu ücretin belirlenmesi çalışanların ne kadar süreyi borçlandıracağı ile bağlantılıdır. Yani erkek çalışanlar diledikleri zaman dilimi üzerinden borçlandırarak borçlanan süre kadar ücret öder. Aşağıda erkek çalışanların borçlanma sürelerine göre ne kadar ücret ödeyecekleri ile ilgili bilgiler yer alır:

  • Erkek çalışanlar 20 ay süreyi borçlandırmak istedikleri zaman ödeyecekleri miktar yaklaşık olarak 16.373,76 TL olarak belirlenir.
  • Erkek çalışanlar 18 ay süreyi borçlandırmak istedikleri zaman ödeyecekleri miktar yaklaşık olarak 14.736,38 TL olarak belirlenir.
  • Erkek çalışanlar 6 ay süreyi borçlandırmak istedikleri zaman ödeyecekleri miktar yaklaşık olarak 9.824,27 TL olarak belirlenir.
  • Erkek çalışanlar 1 ay süreyi borçlandırmak istedikleri zaman ise ödeyecekleri miktar yaklaşık olarak 818,69 TL olarak belirlenir.

Yukarıda verilen ücretleri erkek çalışanlar askerlik borçlandırma işlemini yapmaya başladıktan sonra 1 aya kadar belirtilen ücretleri ödemeleri gerekir. Eğer verilen sürede ücretler ödenmezse, çalışanlar askerlik borçlandırma işlemini hiçbir koşulda yapamaz.

Hesaplama Şekli

Askerlik borçlanma işlemi erkek çalışanların erken yaşta iş hayatlarına son vermek için sağladığı avantajdır. Askerlik sonlandırma işleminde belli miktarlarda çalışanlar para ödemek zorundadır. Bu parayı askerlik sonlandırma işlemine başvuru yaptıktan itibaren 1 ay içerisinde öderler. Bu süreyi geçirenler askerlik sonlandırma işlemine başvuruda bulunamaz. Askerlik sonlandırma işleminde ödenen miktar belli hesaplamalar sonucunda elde edilir. Askerlik borçlanma işleminde günlük olarak minimum ödenmesi gereken miktar, 27.28 TL olarak belirlenir. Günlük maksimum ödenmesi gereken tutar ise 204.65 TL olarak ele alınır. Bu tutarlar doğrultusunda çalışanlar istedikleri günleri borçlandırıp borçlandırdıkları gün sayısı kadar ücret öder.

Hesaplama Hangi Zaman Dilimine Göre Yapılır?

Askerlik borçlanma işleminde borçlanacak günler, yapılan faaliyetler doğrultusunda ele alınır. Aşağıda askerlik borçlanma işleminde hangi günlerin borçlanma işlemine uygun olup olmadığı ile ilgili bilgiler yer alır:

  • Askerlik borçlanma işleminde, askerlikte silah ile ilgili yapılan eğitim günleri borçlanma süresine eklenir.
  • Bunun dışında yedek subay okulunda görülen eğitim süreleri de borçlanma süresi için kabul edilir.
  • Askerlik borçlanma süresine uygun olan günler kapsamında erkek çalışanlar askerlik borçlanma işlemini yaparak erken zamanda emekli olabilme hakkını elde eder.

İstenen Koşullar Var Mı?

Erkek çalışanların askerlik borçlanma işlemini yapabilmeleri için belli şartları ve kuralları yerine getirmeleri gerekir. Aşağıda askerlik borçlanma işleminde yerine getirilmesi gereken koşullar sırasıyla verilir:

  • Erkek çalışanların askerlik borçlanma işlemini yapabilmeleri için ilk önce ödenmesi gereken ücreti 1 aya kadar yatırmaları gerekir.
  • Bunun dışında askerlik borçlanma işleminde erkek çalışanların askerlik görevlerini yapmış olmaları gerekir. Askerlik görevini yerine getirmemiş vatandaşlar askerlik borçlanma işlemini hiçbir koşulda yapamaz.
  • Bunun dışında askerlik borçlanma işleminin yapılması için erkek çalışanların SGK’ya kayıtlı olmaları gerekir.

Askerlik İle Sigorta Arasındaki İlişki

Askerlik borçlanma işleminin yapılabilmesi için erkek çalışanların askerlik görevlerini yapmadan önce sigortalı bir işte faaliyet göstermemesi şartı aranır. Çünkü askerlik borçlanma işleminin yapılmasından sonra sigortanın başlandığı tarih, ne kadar borçlanma yapıldıysa o tarih kadar geriye çekilerek erken yaşta emekli olunma hakkı elde edilebilir.

Bir önceki yazımız olan Asgari Ücret İle Ev Hanımlarına Emeklilik 2020 başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı