KREDİ NOTU

Banka Kredi Notu Öğrenme (BEDAVA)

Banka aracılıyla kredi puanı öğrenme yolları Findeks’ten kredi notunu öğrenmek istemeyen vatandaşlara alternatif bir seçenek olarak ortaya çıkmaktadır. Biz de bu yazımızda sizlere Türkiye’nin önde gelen bankalarından olan Ziraat Bankası, İş Bankası, Akbank ve son olarak Yapı Kredi Bankası ile kredi notunuzu nasıl öğrenebileceğinizden bahsettik. Konuya girmeden önce, sizler için kaç tane farklı kredi notu olduğunu aşağıda sıraladık.

  • 1-699 çok riskli, kredi kullanma şansı düşük,
  • 700-1099 orta riskli, kredi notu yükseltilmeli,
  • 1100-1499 riskli, kredi notu yükseltilmeli,
  • 1500-1699 iyi, kredi çıkma şansı yüksek,
  • 1700-1900 çok iyi, kredi çıkma şansı çok yüksek.

Yukarıda sıralanmış olan bu not aralıkları, notunuzu öğrendiğinizde nerede durduğunuzu anlamanız açısından sizlere yardımcı olacaktır.

Ziraat Bankası Kredi Notu Nasıl Öğrenilir?

Ziraat bankası kredi notu öğrenme işlemi için iki seçeneğiniz bulunmakta. Bunlardan birincisi bankanın internet bankacılığı servisinden faydalanmak. Diğer seçenek ise Ziraat Bankası’nın geliştirmiş olduğu mobil uygulamadır. İnternet bankacılığından faydalanacaksanız www.ziraatbankası.com.tr adresini ziyaret ettikten sonra risk sorgulama kısmını tıklayın ve KBB risk raporuna tıklayın. Buradan kredi notunuzu öğrenebilirsiniz. Karşınıza özet ve detaylı bilgi olmak üzere iki farklı seçenek çıkacaktır. Özet kısmını seçerseniz karşınıza yalnızca puanınız çıkar. Detaylı bir sorgulama yapmak istiyorsanız detaylı bilgi seçeneğine tıklamalısınız.

İş Bankası Kredi Notu Nasıl Öğrenilir?

İş Bankası kredi notu öğrenmek istiyorsanız, İş bankası internet adresi, bankamatikler, İşCep mobil uygulamasından faydalanabilirsiniz. Eğer internet adresinden faydalanacaksanız, İş bankasının internet sayfasını ziyaret ettikten sonra kredilerim sekmesini ve daha sonra kredi risk raporu sekmesini tıklayın. Buradan kredi notunuz kısa süre içerisinde önünüze gelecektir. Eğer bankamatik aracılığı ile notunuzu öğrenmek istiyorsanız önce bilgi sorma sekmesine, daha sonra kredi risk raporu sekmesine tıklayın. Eğer mobil uygulamadan faydalanarak kredi notunuzu öğrenmek istiyorsanız, İşCep uygulamasına girdikten sonra krediler sekmesini, daha sonra kredi risk raporu sekmesini tıklayın.

AkBank Kredi Notu Nasıl Öğrenilir?

AkBank kredi notu öğrenmek isteyenler Akbank’ın internet sitesini ziyaret edebilir, Akbank mobil uygulamadan ve son olarak Akbank şubeleri üzerinden kredi notu sorgulama işlemi yapabilirler. İnternet adresi üzerinden not sorgulaması yapmak isteyenler, www.akbank.com.tr adresini ziyaret ettikten sonra, Findeks risk raporu sekmesini tıkladıktan sonra bilgilendirme raporu sekmesine de tıklayarak notunu öğrenebilir. Akbank mobil uygulama seçeneğinden faydalanacaksanız Akbank Direk adlı uygulamayı telefonunuza indirin. Size verilmiş olan Akbank müşteri numarası ve şifre ile sisteme girdikten sonra kredi notu sorgulama sekmesine tıklayın. Kredi notunuz 5 TL karşılığında kısa sürede karşınızda olacaktır. Akbank müşterisi değilseniz, müşteri numaranız veya kullanıcı adınız olmayacağından bu işlemleri yapamıyor olabilirsiniz. O zaman Akbank şubelerine kimliğinizle beraber giderek müşteri temsilcilerine şahsi başvuru yapmanız gerekir.

Yapıkredi Kredi Notu Nasıl Öğrenilir?

Yapı Kredi kredi notu öğrenmek isteyenler Yapı Kredi’nin internet adresini ziyaret edebilir, telefonunuzu kullanarak SMS atabilir, Akıllı takip adı verilen hizmetten de faydalanarak kredi notunuzu öğrenebilirsiniz. İnternet adresi üzerinden sorgulama yapmak isteyenler www.yapıkredi.com.tr adresini ziyaret ettikten sonra bireysel bankacılık sekmesini tıklayarak TC kimlik numarası veya kullanıcı kodu ve şifre ile sisteme giriş yapmalıdır. Daha sonra raporlar sekmesine tıklayarak kredi notu analizi sonucunuzu öğrenebilirsiniz. Ben SMS atmak istiyorum derseniz yine TC kimlik numaranız ve doğum tarihinizi telefonunuzun mesaj kısmında tuşladıktan sonra 1112’ye SMS gönderebilirsiniz. Eğer bunlardan hiçbirini yapmak istemiyorsanız, size en yakın Yapıkredi şubesini ziyaret ederek müşteri temsilcilerinize danışın.

kredi notu ogrenme bedava - Banka Kredi Notu Öğrenme (BEDAVA)

E Devlet Üzerinden Kredi Notu Sorgulama Nasıl Yapılır?

E devlet üzerinden kredi notu sorgulama işlemi için ilk olarak e devlet sisteminize şifrenizi kullanarak giriş yapmanız gerekir. Kimlik doğrulama işleminden sonra risk merkezi raporu başvurusu seçeneğini tıklamanız gerekir. Karşınıza çıkan ekranda 2 farklı seçenek olacak. Bunlardan kredi limit ve borç bilgileri ya da çek bilgileri seçeneklerinden bir tanesini seçmeniz gerekir. talebiniz önce Türkiye Bankalar Birliği’ne iletilir. Ardından sistemde olan talebe bağlı olarak ortalama 2 saat içinde size özel bir rapor hazırlanır. Rapor hazırlandıktan sonra, kişiye SMS olarak bilgilendirme mesajı atılır. Raporun açılması için kişiye SMS üzerinden şifre gönderilir. Bu şifreyi kullanarak raporu indirebilirsiniz.

Kredi Notu Nasıl Yükseltilir Hızlı Çözüm

www.bankacilar.net/kredi-notu-nasil-yukseltilir

E Devlet Üzerinden Kredi Notu Sorgulama İşlemi Bedava mı?

E devlet üzerinden kredi notu sorgulama işlemi ücreti yalnızca bir defaya mahsus olmak üzere alınmayacaktır. Her ay kişilerin faydalanabilecekleri bu hak yenilecektir. Yani ayda bir kere ücret ödemeden kredi notu sorgulama yapabileceksiniz. Risk merkezi raporundan yalnızca kredi notunuzu öğrenmekle kalmazsınız. Aynı hizmet ile diğer bir çok bilgiye ücretsiz olarak ulaşabilirsiniz. Bu hizmetler arasında:

  • Mevcut borçları görüntüleme,
  • Bireysel ve ticari nitelikte olan bütün kredi ve kredi kartlarının limitleri,
  • Son 10 yıl içinde yasal takibe düşen borçlar,
  • Eğer varsa o tarihe kadar ödenmemiş olan komisyon ve faiz tutarları,
  • Vadeler ve borç bilgisi yer alır.

Başka Bir Kişinin Kredi Notunu Öğrenebilir miyim?

Başka bir insanın kredi notunu öğrenmek mümkündür. Fakat öncesinde kişilerin söz konusu kişilerin iznini almaları gerekmektedir. Söz konusu onayı iki farklı şekilde alabilirsiniz. Findeks kredi notu istenen kişi, Findeks sitesine girerek buradan paylaşım ayalarını kullanabilir. Paylaşım ayarları kısmından raporun kiminle paylaşılmasını istiyorsa, kişinin TC kimlik numarasının girilmesi gerekir. Böylece ön onay verilmiş olur. Benzer şekilde TC kimlik no yerine VKN girerek de ön onay verilebilir. Diğer öntem ise SMS üzerinden gerçekleşir. İnternet şube üzerinden kredi notu alınmak istenilen kişi kimse onun kişisel bilgileri SMS olarak gönderilir. Böylece kişinin notunun paylaşılması adına izin istenmiş olur. SMS eğer olumlu cevap alırsa, kişinin kredi notu öğrenilmiş olur.

Turkcell Findeks Kredi Notu Öğrenme Sistemi ile Kredi Notunuzu Sorgulayabilirsiniz

Turkcell kredi notu öğrenme sistemi ile kredi notunun sorgulanması işlemi için işlem başına 12 TL ödemeniz gerekir. Findeks notunuzun kaç olduğunu öğrenmek için bankaya gitmek ve sıra beklemek zorunda değilsiniz. Bulunduğunuz yerden tek bir SMS atarak notunuzun kaç olduğunu öğrenebileceksiniz. Sistem Findeks tarafından oluşturulmuş olan kredi notunu size iletir. Bu sistem sayesinde finansal geleceğinizi yönetmeniz mümkün olur. Özellikle kredi kullanmayı düşünüyorsanız, öncesinde mutlaka bu servisten faydalanmalısınız. Findeks kredi notuna yalnızca bankalar bakmaz. Ayrıca reel sektör, finansal kurumlar da bu nota bakarak karar verirler.

Turkcell Findeks Kredi Notu Öğrenme Sistemi ile Kredi Notu Nasıl Sorgulanır?

Turkcell kredi notu öğrenme sistemi ile kredi notunu sorgulamak isterseniz telefonlarınızın mesaj kısmına gelin. Buraya TC kimlik no bilgisi girin. Ardından boşluk bırakın ve doğum yılınızı girin. Mesajınızı 1122’ye gönderin. Birkaç dakika içinde kredi notu sorgulama işleminiz tamamlanır ve cevap telefonunuza SMS olarak iletilir. Eğer daha önceden bankadan kredili mevduat hesabı ya da kredi kartı gibi ürünleri kullanmadıysanız kredi notunuz 0 olacaktır. Bu ne olumlu ne de olumsuz bir kredi notudur. Yalnızca sizin işlem yapmadığınız gösterir.

Bir önceki yazımız olan Kredi Notu Kaç Olmalı 2020 başlıklı makalemizde Kredi Notu Orta Riskli Grupta Olanlar Ne Yapabilir ve Kredi puanı minimum kaç olmalı hakkında bilgiler verilmektedir.


Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı