İŞ FİKİRLERİ

Süper Başarılı Girişimcilik Örnekleri

Siz de girişimci olmak ve bu konuda çalışma alanınız ile ilgili karar veremiyorsanız, başarılı girişimcilik örnekleri inceleyerek; yapacağınız çalışmaları planlayabilirsiniz. Sizler için derlediğimiz başarılı girişimcilik örnekleri dünyanın farklı yerlerinden alınmış olsa da ülkemiz içinde size başarılı iş fikirleri verebilir.

İsveç’ten Görünmez Bisiklet Kaskı

Spor amaçlı ya da ulaşım için bisiklet kullanan insanların sayısı azımsanmayacak kadar olmakla birlikte İsveç’te yaşayan insanlar çoğu yere hatta seyahatlerine bile bisikletle çıkmaktadır. Bu nedenle konu ile ilgili başarılı girişimcilik örnekleri arasında yer alan görünmez bisiklet kaskı İsveç’te yapılmıştır. Normal kasklar çok rahatsız olmakla birlikte hala kişileri koruyup korumadıkları tartışma konusu iken, üretilmiş olan ve adına ‘’Hövding’’ adı verilen görünmez kask, bütün boynu saran bir hava yastığı olmakla birlikte özellikle çarpma esnasında hava yastığının devreye girmesi ile birlikte, normal kasklara göre daha geniş bir alanda koruma sağlıyor.

Şehirli bisikletçiler tarafından oldukça ilgi gören ve gittikçe popülerliği artan ‘’Hövding’’ hem mükemmel bir koruma sağlarken hem de çevrenin korunmasına da destek oluyor. Çünkü güvenirliğini yüksek olması nedeniyle bisiklet kullanımının artmasına neden oluyor ve böylece çevre kirliliğine katkıda bulunuyor.

Finlandiya’dan Yüz Tanıma Sistemine Sahip Ödeme Platformu

Diğer bir başarılı girişimcilik örneği de Finlandiya’dan geliyor ve Uniqul adlı sistem, Finlandiyalı bir firma tarafından dijital ve web teknolojisi ikilisi kullanılarak yepyeni bir ödeme platformu olarak tasarlandı. Sadece online alışverişlerde kullanılmayan platform sayesinde yüz tanıma sistemi ile müşteriler hızlı bir şekilde ödeme gerçekleştirirken, ödeme detaylarını müşterinin yüzüne yükleyerek ödeme yapılmasını sağlıyor. Platform ödeme sürecinin kısalmasını sağlarken, büyük bir veri toplama yeteneğine sahip olduğu için daha kişiselleştirilmiş bir alışveriş fırsatı da sunuyor. Aslında sistem biraz bilim kurgu filmlerini çağrıştırsa da Uniqul gerçek bir sistem olarak uygulanmaya devam etmektedir. Hatta Helsinki’de kullanım içinde tüm hazırlıklar sürerken, sistemi gerçeğe uyarlamaya çalışıyor ve Helsinki’de kullanıma sunmak için hazırlıklar yapılırken, Uniqul yüz tanıma teknolojisini olarak farklı alanlarda da kullanılacağa benziyor.

Brezilya’dan Dokunmatik Ekranlı Alışveriş Arabaları

Süpermarketlere dikkat çekmek için tüm çalışmalar devam ederken, Brezilyalı Üretici Hellmann’s farklı bir pazarlama kampanyasına imza atarak, alışveriş arabalarını dokunmatik ekranlı yaparak yakındaki ürünleri algılaması ve hatta yemek tarifi vermesi sağlandı. Başarılı girişimcilik örnekleri arasında yer alan dokunmatik ekranlı alışveriş arabaları müşteri ile birlikte markette gezinirken örneğin Hellmann’s mayonezi alırsa, kasada mevcut olan yazılım bunu okuyor ve alınan malzemelerle eşleştirme yaparak yemek tariflerini ekrana yansıtıyor. Yapılan alışveriş sonunda verilen alışveriş fişinde de yemek tarifi basılıyor. Eylem çağrısı adı verilen bu reklamlar sayesinde karar verme sürecinde olan tüketiciler hedeflenirken teknoloji de bu şekilde kullanılıyor.

Girişimcilik Örnekleri - Süper Başarılı Girişimcilik Örnekleri

Japonya’dan Görme Engelli Çocuklara Üç Boyutlu Baskı Teknolojisi

2013 yılında en moda sözcükler 3 boyutlu yazıcılar olurken, bu konsept modanın ötesine geçerek, bu fikri başka teknolojilere uyarlayarak özellikle görme engellilere yönelik kullanım için araç gereçler yapılmaktadır. Yahoo! Japan’s Hands On Search adlı teknoloji sayesinde Görme Engelliler Özel Eğitim Okulu’nda okuyan öğrenciler için üretilen üç boyutlu baskı teknolojisi sayesinde arama butonuna basılarak, merak ettiği nesneyi söylemesi üzerine nesne veri tabanında bulunması durumunda o nesneyi 3 boyutlu yazıcıdan basıyor. Böylelikle çocukların dokunabilecekleri bir nesne bu proje sayesinde ortaya çıkıyor.

Bazı evler ya da işletmeler 3 boyutlu yazıcıları kullansa bile gelecek yıllarda üç boyutlu yazıcılar konseptten öteye geçecek ve kendi başına bir sektör haline gelerek başarılı girişimcilik örnekleri arasında kalmaya devam edeceğe benziyor.

Gerçek Zamanlı Çeviriler

Gerçek zamanlı yapılan çeviriler, kötü yabancı dil etkileşimlerini bitirirken; sadece İngilizce değil farklı dillerde de çeviri yapan SIGMO adlı ürünle bu sorun ortadan kaldırılıyor. Avuç içi bir büyüklükte olan cihaz başarılı girişimcilik örnekleri arasında yer alırken; 25 farklı dilde çeviri yaparak, sermayesini her geçen artıran firma farklı dilleri de eklemeyi planlıyor. Bu sayede farklı dillerde konuşan firmalar ve işletmeler de rahatlıkla bağlantı kurarak ticaret alanını genişletebilecek.

İsviçre’den Online Ev Eşyaları

İsviçre merkezli Digital STROM adlı firma ile Çin merkezli Plugaway gibi firmalar tarafından geliştirilen küçücük aparatlar sayesinde evinizde bulunan eşyaları online hale getirebiliyorsunuz. Başarılı girişimcilik örnekleri arasında yer alan bu sistem eşyaların akıllı telefon sayesinde uzaktan kontrol edilmesi dışında, ev sahiplerinin enerji kullanımı ile beraber mülkleri ile ilgili tüm bilgileri gözlemlerine de yardımcı olmaktadır.

Güney Kore’den Akıllı Hastaneler

Akıllı telefonlar aracılığıyla hizmet sunmakta olan akıllı hastaneler, Güney Kore’de sağlık sektöründe hastalıkları önleme ve hastane koşullarını daha iyi koşullara getirmek için üretilmiş bir sistemdir. Başarılı girişimcilik örnekleri arasında yer alan ve Güney Kore’de Seul Ulusal Üniversitesi’ne bağlı Bundang Hastanesi’nde geliştirilmiştir. Patient Guide adı ile piyasaya sürülmüş olan akıllı telefon uygulaması sayesinde randevular ayarlanırken, tahmini bekleme süresi ve hastane masrafları da öğreniliyor.

Londra’dan Kişiselleştirilmiş Moda Tasarımı

Kişiselleştirilmiş hizmetlerin varlığı tüketicilerin taleplerinin sürekli artmasına neden olurken, bunu fark edip kullanan YrStore adlı firma tüketicileri kucaklayan başarılı girişimcilik örnekleri arasındaki yerini alan bir projeye imza attı. Londra’da Carnaby Caddesi’nde hizmet veren mağaza klasik mağazalar gibi değil ve raflarda kıyafetler yer almıyor çünkü bunun yerine müşteriler kendi kıyafetlerini kendileri tasarlayabiliyor ve bunun için müşterilerinin kişiliklerini yansıtabilecekleri yazılım kullanıyor.

Blog Yayınlarını Kullanarak Kişisel Televizyon Şovu Haline Dönüştürmek

Google Reader gibi popüler yayın akışları 2013 yılında kapanırken, bu kapanmaya tepki olarak bazı alternatifler üretildi. Başarılı girişimcilik örnekleri arasına giren ve kullanıcıların en favori bloglarından, sosyal ağ akışlarından ya da haber sitelerinden bilgi toplayan Guide adlı platform, bu haberleri kullanarak kendi kişiselleştirilmiş televizyon haber bültenlerinde kullanarak şov haline dönüştürüyor.

Brezilya’dan Bira Kutularına Bilet

Tüketicilerin çevre dostu olması için somut teşvikler sunmak etkili bir yöntem olmakla birlikte Brezilyalı bir firma tarafından bira kutularına karşılık bilet verilmektedir. Brezilyalı AlmapBBDO adlı firma tarafından hazırlanmış olan ve bu sene uygulamaya başlayan Beer Turnstile kampanyası sayesinde gerçekleştirilmektedir. Riva Karnavalı’nda boş bira kutularının sokağa atılmasını engellemek için çözüm üreten firma bira kutularını getiren kişilere ödül vermiştir ve ödül olarak da ‘’Metro Bileti’’ tercih edilmiştir. Bu başarılı girişimcilik örnekleri kapsamında bir saat içerisinde 1000 kutu geri dönüşüme uğrarken, ayrıca insanlar alkollü araba kullanmak yerine metroyu kullanarak, sağlıklı bir ulaşım gerçekleştirmiş de olmuşlar.

Ukrayna’ dan WhatsApp

Başarılı girişimcilik örnekleri arasında olan WhatsApp, Ukraynalı Joum Koum tarafından geliştirilmiş bir programdır. 16 yaşında annesiyle ABD’ye göç eden Koum marketlerde ve temizlik işlerinde çalıştıktan sonra 18 yaşımnda çok iyi bir hacker olmayı başardı. Bilgisayarlara karşı özel bir ilgisi bulunan Koum, bu ilgisini değerlendirerek 1997 yılında Yahoo’da işe girdi ve 2009 yılında iPhone alarak, ondan esinlendiği mesajlaşma yöntemi olan Whatsapp’ı geliştirdi.

Ülkemizde bunlara benzer bir sürü başarılı girişim örnekleri olmakla birlikte başarılı olmanın sırrı, istemek ve planlı çalışmak olarak gösterilmektedir.

Bir önceki yazımız olan En Karlı Sermayesiz İş Fikirleri 2020 başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı