PARA-PİYASA

2020-2021 Çalışan Anneye Devlet Desteği 600TL

Çalışan anne için devletten destek ile birlikte anneler devletin yardımı arkalarına alarak rahat bir nefes alıyorlar. Devlet desteği doğum yapmış annelerin doğumdan sonra da iş hayatında bulunmalarına katkı sağlamış oluyor. Devlet desteği sayesinde evlenseniz de, çocuk yapsanız da kariyerinize tam gaz devam edebiliyorsunuz.

2019 senesinde verilen destek miktarının artırılmasına karar verilmiştir. Bu kararla birlikte annelerin aynı anda 4 destekten faydalanması mümkün olmuştur. Annenin çalışmaması halinde aynı anda 2 tane destekten faydalanmasına karar verilmişti.

2020-2021 Çalışan Anneye Devlet Desteği Miktarı Ne Kadar?

Çalışan anne için devletten destek miktarı annenin çocuk sayısına göre veriliyor.  Devlet desteğini almak için çocukların yerine getirmesi gereken temel şart, doğum tarihlerinin 2015 ve 2015 sonrasında olmasıdır. Bu yardımlar şu şekilde sıralanabilir:

 • İlk çocuk için 300 TL,
 • İkinci çocuk için 400 TL,
 • Üçüncü ve üçten sonraki çocuklar için 600 TL devlet yardımı yapılacak.

Karar verilen miktar, anneye doğrudan ödenecek. Annenin bu yardımdan faydalanması için mutlaka bir sigorta koluna bağlı çalışıyor olması gerekir (SSK ya da BAĞKUR). Annenin prim borcu olması halinde, yardımdan faydalanamayacağı biliniyor. Eğer bu yardımı almak isterseniz önce geçmişe dönük borçlarınızdan kurtulmanız gerekiyor. Yardımı almak için aynı zamanda belli bir prim sayısına ulaşmış olmak gerekiyor. 120 günden az prim ödeyenlerin yardımdan faydalanmaları mümkün olmuyor.

2020-2021 Çalışan Anneye Devlet Desteği Almak için Nereye Başvuru Yapabilirim?

Çalışan anne için devletten destek almak için başvuru yapmak istiyorsanız, aşağıdaki kurumlardan bir tanesine talebinizi iletebilirsiniz:

 • Sosyal Hizmet Müdürlükleri,
 • Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı İl Müdürlüğü,
 • Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları,
 • İlçelerde bulunan kaymakamlık binaları.

Dilerseniz bu kurumların resmi internet sitesi üzerinden de başvuru talebinizi oluşturabilirsiniz. Siteleri ziyaret ederek linkin bulunduğu kısımda mutlaka anahtar sembolünün olmasına dikkat edin. Bu sitenin kişisel bilgilerinizi paylaşmanız için güvenli olduğu anlamına gelin. Bu simgenin bulunmadığı sitelere itibar etmeyin, kişisel bilgilerinizi paylaşmaktan kaçının.

Kurumların fiziksel adreslerinde yapacağınız başvurularda yanınızda mutlaka TC kimlik belgenizin bulunması gerekir. Kimlik belgenizin üzerinde okunaklı şekilde TC kimlik numaranızın yazıyor olması gerekir. Kimliğiniz yoksa yine üzerinde kimlik no olan sürücü belgesi ya da pasaportunuzu kullanabilirsiniz. Kurum size başvurunuzu tamamlamanız için başvuru formu verecektir. Bu belgeyi eksiksiz şekilde dikkatlice doldurmanız gerekir.

Çalışan Annelere Devletten Müjde: Çalışan Anneye Bakıcı Desteği

Çalışana anneler için bakıcı yardımı ile birlikte çocuğunuza bakan dadının maaşını ödemek için devletten yardım alabileceğinizi biliyor muydunuz? Bu destek henüz pilot il aşamasındadır. Yani henüz Türkiye’nin 81 ilinde de bu yardımdan faydalanmak mümkün olmuyor. Şu an Türkiye’nin büyük şehirleri destek kapsamında değerlendiriliyor. Bu şehirler arasında:

 • Bursa,
 • İstanbul,
 • Ankara,
 • İzmir yer alır.

İleri zamanlarda uygulamanın başarılı olması halinde illerin genişletilmesi planlanıyor.

Çalışan Anneye Bakıcı Desteği Miktarı Ne Kadar?

Çalışana anneler için bakıcı yardımı miktarı Euro cinsinden veriliyor. Yardım miktarı şehirden şehre göre farklılık göstermekle birlikte 300 ile 400 Euro arasında değişiklik gösteriyor. Bir seferde alınan yardım miktarının 500 TL’nin üzerinde olmaması gerekiyor. Bu yardımdan faydalanmak için başvuru yapanların yukarıda sayılan pilot illerden bir tanesinde ikamet ediyor olmaları gerekiyor. Projenin kapsamının genişletilmesinden sonra diğer illerde yaşayan anneler de bu destekten faydalanmaya başlayabilirler.

Çalışan Anneye Devletten Verilen Destekler

Çalışana anneler için devlet destekleri sayesinde sigortalı görünen anneler rahat nefes almalarını sağlayacak desteklerden faydalanabiliyorlar. Devlet desteğinin en bilinenlerinden bir tanesi asgari ücret ile çalışan annelere özel yapılan destektir. İlk çocuk için bu annelere 6 bin TL’ye kadar yardım yapılması planlanıyor. Buna ek olarak:

 • Çocuk parası için (İlk çocukta geçerli) 300 TL,
 • Emzirme yardımı için 133 TL,
 • İş göremezlik halinde ise 4 bin 424 TL yardım yapılıyor.

Toruna Bakma Maaşı ile Çalışan Anneler Gelirlerini Artırabilirler

Toruna bakma maaşı sayesinde çocuğa bakan kişi aylık maaş alabilir. Gelirlerini artırmak isteyen anneler toruna bakma maaşı almak için başvuru yapabilirler. Bu devlet desteğinden faydalanmak isteyen kişinin en çok 65 yaşında olması gerekiyor. 65 yaşın üzerinde olanlar maaş alamıyor. Maaşın alınması için annenin geçmişe dönük en az 1 seneden beri çalışıyor olması gerekiyor. Destek en az 500 TL ödenecek.

Devlet Desteği Almak için Yerine Getirilmesi Gereken Şartlar Nelerdir?

Devlet desteği almak için şartlar eksiksiz olarak yerine getirildikten sonra başvuru yapılmalıdır. Şartlara uymayan kişilerin yaptıkları başvurular değerlendirmeye alınmayacak, başvurular usulen reddedilecektir. Devlet desteği almak için temel şartlardan bazıları şu şekilde sıralanabilir:

 • Devlet desteği almak isteyen annenin sigortalı olarak çalışması gerekir.
 • Çalışan annenin geçmişe dönük prim borcu olmamalıdır.
 • Çalışan annenin alacağı desteğe göre belirlenmiş yaş sınırında olması gerekir.
 • Çalışan anneler destek aldıkları süre boyunca başka destekten faydalanamaz.
 • Destek alma şartlarının destek alındığı süre boyunca devam edip etmediği yardımı veren kurum tarafından denetlenir.
 • Kişinin haksız yere maaş aldığının tespit edilmesi halinde, o ana kadar yapılan yardımların iade edilmesi istenir.
 • Haksız maaş alımında kişi hakkında yasal işlem başlatılabilir.

Bir önceki yazımız olan Senetle Para Veren Kuyumcular (KEFİLSİZ) 2020 başlıklı makalemizde Senet Karşılığı Para Veren Kuyumcular ve Senetle para veren tefeciler hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı