PARA-PİYASA

2020 Çalışmayan Kadın Doğum Parası Ne Kadar?

İşyerinden doğum yapma durumundan dolayı ayrılmak zorunda kalan anneler ve çalışamayacak durumda olan anneler doğum parası alma hakkına sahiptir. Doğum parası hakkından yararlanmak isteyen anneler belli kuralları ve şartları yerine getirdikten sonra yetkili yerlere müracaatta bulunabilir. Böylelikle anneler çalışmadıkları zaman çocuklarının ihtiyaçlarını karşılama şansını elde eder.

Kadın Doğum Parası Müracaatı

Çalışmayan anneler doğum yaptıktan sonra doğum parası alma hakkına sahiptir. Bunun için çalışmayan anneler doğum yaptıkları zaman ilk olarak Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na doğum parası başvurusu için istenen dilekçeyi eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurarak teslim etmeleri gerekir. Başvuruda bulunamayacak durumda olan annelerin adına ailesi veya yakın çevresi de Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na dilekçeyle beraber giderek başvuruda bulunabilir. Böylece anneler çalışmadıkları zaman temel ihtiyaçlarını karşılamak için doğum parasını almaya hak kazanır.

Kadın Doğum Parası Miktarı Nedir?

Çalışmayan annelerin alacakları doğum parasının miktarı dünyaya getirdikleri çocuk sayısına göre farklılık gösterir. Örneğin; tek çocuk dünyaya getiren anneler 300 TL doğum parası alırken, iki çocuk dünyaya getiren anneler ise 400 TL doğum parası alabilir. Bunun dışında üç ve üzeri dünyaya çocuk getiren anneler ise 600 TL doğum parası alma hakkına sahip olur. Bu yüzden doğum yapmış olup çalışamayan anneler doğum parasını almak için gerekli evraklarla ve belgelerle birlikte Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na başvuruda bulunmalıdır.

Kadın Doğum Parası Başvurusunda İstenen Belgeler

Doğum yapıp çalışmayan anneler, zaruri ihtiyaçlarını karşılamak için doğum parası alma şansına sahiptir. Bunun için ilk önce annelerin doğum parası için başvuru dilekçesini eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurarak Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na müracaatta bulunmaları gerekir. Anneler forumla birlikte doğum yaptıklarını gösteren doğum belgesi ve kimlik belgesi ile beraber doğum parasını almak için başvuru aşamasında bütün belgeleri eksiksiz bir şekilde yetkili kuruma teslim etmeleri gerekir. Bu sayede anneler doğum yaptıktan sonra çocuklarının ihtiyaçlarını karşılamak için doğum parasını alabilir. Annelerin başvuru yapamadığı zamanlarda ailesi veya yakın çevresi başvuru işlemlerini tamamlayabilir. Bunun dışında doğum parasının miktarları annenin kaç çocuk dünyaya getirdiğine göre doğum belirlenir.

kadin dogum parasi - 2020 Çalışmayan Kadın Doğum Parası Ne Kadar?

Kadın Doğum Parası Nereye Yatar?

Çalışmayan anneler doğum yaptıktan sonra doğum parasını almak için gerekli evraklarla birlikte Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na giderek müracaatta bulunduktan sonra doğum parasını PTT’ nin şubelerinden alabilir. Doğum parası sadece PTT şubelerinden alınabilir. Anlaşmalı bankalardan alınma gibi bir durum söz konusu değildir. Bunun için anneler doğum parasını almak için başvuruda bulunduktan sonra PTT şubelerine giderek doğum parasını kaç çocuk dünyaya getirdiklerini belirtip çocuk sayısına göre belirlenen tutarda doğum parasını alabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR : 2020 Doğum Yardımı Parası Nasıl Alınır?

Çalışmayan Kadın Doğum Parasını Eşinin Çalıştığı Durumlarda Alabilir Mi?

Çalışmayan kadınların doğum yaptığı zaman doğum parası alma hakkı vardır. Kadınların doğum parasını alması için eşinin de çalışmamasına gerek yoktur. Eşi çalışan bütün doğum yapmış kadınlar da doğum parasını yetkili kurum ve kuruluşlara müracaat ederek alabilir. Bunun dışında doğum parası alacak kadınların bir sigorta birimine bağlı olmasına gerek yoktur. Her doğum yapmış kadın gerekli belge ve evraklarla beraber doğum parası almak için başvuruda bulunabilir. Kadınlar doğum parasını almak için müracaatta bulunduktan sonra kaç çocuk dünyaya getirdiyse ona göre belirlenen miktarda doğum parasını alıp çocuklarının ihtiyaçlarını karşılama şansını elde eder. Kadınlar doğum parasını  sadece PTT şubelerinden almalıdır.

Bir önceki yazımız olan Asgari Ücret İle Ev Hanımlarına Emeklilik 2020 başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı