PARA-PİYASA

2020-2021 Çocuk Parası Ne Kadar? (Başvurusu, Şartları)

Durumu iyi olmayan vatandaşlar için devlet her sene belli miktarlarda çocuk parası vererek vatandaşların zaruri ihtiyaçlarını karşılamalarına destek olur. Vatandaşların çocuk parasını almaları için başvuruda bulunma aşamasında belli şartları yerine getirmeleri gerekir. Bu şartları yerine getirenler, gerekli yerlere başvuru yaparak çocuk parasını ihtiyaçlarını karşılamak için alabilir.

Müracaat İşlemleri

Ebeveynlerin çocuk parasını almaları için belli şartları yerine getirmeleri gerekir. Bu şartları yerine getirdikten sonra çocuk parası almak için başvuru işlemlerine başlamalıdırlar. Aşağıda anne veya babanın çocuk parası alması için başvuru işlemlerinde uygulamaları gereken adımlar yer alır:

  • Çocuk parasının alınması için ilk olarak anne ve babanın Sosyal Hizmetler Müdürlüğü’ne veya Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na giderek başvuru işlemleri için başvuru formunu doldurarak talepte bulunmaları gerekir.
  • Çocuk parasını alacak annenin muhakkak doğum yapmış olması gerekir.
  • Başvuru işlemlerinden sonra gerekli kontroller ve denetimler yapıldıktan sonra çiftlere çocuk parası verilir.

Verilen Ücret Ne Kadar?

Verilen çocuk parası ücreti annenin kaç çocuğa sahip olduğuna göre farklılık gösterir. Yani çocuk parasının miktarı sahip olunan çocuk sayısına göre değişkenlik gösterir. Aşağıda verilen çocuk parası ile ilgili ücretler hakkında bilgiler yer alır:

  • Annenin 300 TL çocuk parasını alması için 1 tane çocuğa sahip olması gerekir.
  • 400 TL çocuk parasını alan annenin ise 2 çocuğu olması gerekir.
  • 3 ve daha fazla çocuğa sahip olan anne ise 600 TL çocuk parası alabilme hakkına sahiptir.

Yukarıda verilen çocuk parası ücretlerini ailelerin alabilmesi için çocuklarının doğumundan hemen sonra yetkili kuruma giderek başvuru işlemlerini tamamlamaları gerekir. Çocuk parası almak için verilen sürenin geçirilmesi durumunda aileler bu parayı hiçbir koşulda alamaz.

Online Olarak Para Sorgulama

Aileler çocuklarının doğumundan hemen sonra çocuk parasını almak için başvuruda bulunduktan sonra parayı ne zaman alacaklarına dair sorgulama işlemlerini internet üzerinden kolay bir şekilde yapabilir. Bunun için belli adımları uygulamaları yeterlidir. Aşağıda anne veya babanın çocuk parasını sorgulama işlemini gerçekleştirmeleri için izlemeleri gereken adımlar sırasıyla verilir:

  • Çiftler çocuk parasını sorgulamak istedikleri zaman e-devlet şifreleri ile beraber e-devlet sistemine giriş yapmalıdır.
  • Sisteme giriş yapıldıktan sonra sayfada yer alan “Çocuk Parası Yardımı” sekmesine tıklanılması gerekir.
  • Bu sekmeden sonra “Aile Çalışma Ve Sosyal Yardım Bilgileri Sorgulama” bölümüne gidilmelidir.
  • Anne ve babalar bu sekmeye bastıktan sonra çocuk parası ile ilgili sorgulama işlemlerini kolay bir şekilde gerçekleştirmiş olur.

Doğum Parası İçin Belli Bir Koşul İstenir Mi?

Doğum parası, annelerin doğum yaptıktan sonra çalışamadıkları günlerde ihtiyaçlarını karşılamaları için verilen para olarak bilinir. Doğum parasının alınması için anne veya babanın SGK’ya bağlı kurum ve kuruluşlarda iş hayatlarını sürdürmüş olmaları gerekir. Doğum parasından annenin faydalanabilmesi için ilk olarak bebeğinin sağlıklı bir şekilde yaşıyor olması gerekir. Bunun dışında annenin doğum yaptıktan sonra 8 gün içerisinde işyerinde çalışmamış olması gerekir. Bütün şartları yerine getiren anneler, doğum parasını almak için müracaatta bulunabilir.

Doğum Parasına Müracaat Etme

Çalışan anneler doğum yaptıktan sonra belli bir süre çalışamadığı zamanlarda zaruri ihtiyaçlarını karşılamaları için doğum parasını alma hakları vardır. Anneler belli şartları yerine getirdikten sonra doğum parasını alabilmek için ilk önce başvuru esnasında gerekli olan belge ve evraklarla beraber Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvuruda bulunmaları gerekir.  Daha sonra doğum yaptıklarına dair belgeyi çalıştıkları yere götürdükten sora doğum ve çocuk parasını almak için başvuru işlemlerini tamamlamış olurlar.

Bir önceki yazımız olan Asgari Ücret İle Ev Hanımlarına Emeklilik 2020 başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı