PARA-PİYASA

2020 Deprem Sigortası Ne Kadar? DASK Zorunlu Mu?

Vatandaşların Türkiye’de deprem gibi doğal afetlerle karşı karşıya kalmaması için oturdukları evlerinin deprem sigortalarını yaptırmaları gerekir. Deprem sigortası sayesinde doğal afetler sonucunda meydana gelen zararların karşılanması sağlanılır. Böylece vatandaşlar maddi anlamda kendini garanti altına almış olur. Vatandaşların zamanında deprem sigortalarını yaptırmaları gerekir. Deprem sigortalarının yapılmasından sonra vatandaşlar sigorta işlem ücretini ödemek zorundadır.

Deprem Sigortası Fiyatları Neye Göre Belirlenir?

Vatandaşların oturdukları binalarına veya apartmanlarına muhakkak deprem sigortasını yaptırmaları gerekir. Deprem sigorta işlemlerinin tamamlanmasından sonra vatandaşlar belli miktarlarda sigorta ücretini ödemelidir. Deprem sigorta ücretleri binanın yaşına veya depreme veya diğer doğal afetlere karşı ne kadar dayanıklılıkta olduğuna göre belirlenir. Bunun dışında deprem sigorta ücretinin fiyatı belirlenirken oturulan yerin yüzölçümüne ve binanın hangi malzemelerden yapılmış olduğuna dikkat edilerek belirlenir. Vatandaşlar bu faktörlere göre belirlenen deprem sigorta ücretini binalarına sigorta işlemlerini yaptırmadan önce ödemelidir.

Deprem Sigortası Fiyatları Nasıl Hesaplanır?

Vatandaşlar deprem sigorta ücretlerini hesaplamak istedikleri zaman internet üzerinden kolay bir şekilde hesaplama imkânını elde eder. Vatandaşlar hesaplama işlemine geçmeden önce “www.dask.gov.tr” internet adresine girmelidir. Daha sonra vatandaşlar deprem sigortası ücretini hesaplarken DASK hesaplama aracını kullanmalıdır. DASK hesaplama aracında vatandaşlar oturdukları binanın hangi ilde olduğunu, binanın yüzölçümünü, binanın yaşını ve binanın hangi malzemelerden yapıldığını yazarak hesaplama işlemine geçmelidir. Bütün bilgiler eksiksiz bir şekilde doldurulduktan sonra vatandaşlar ödemeleri gereken deprem sigorta ücretinin ne kadar olduğunu internet üzerinden kolay bir şekilde öğrenebilir.

Deprem Sigortası Yaptırılmazsa Ne Olur?

Vatandaşlar deprem sigortalarını yaptırmadıkları zaman herhangi bir para cezasına tabii tutulmaz. Fakat vatandaşların doğal afetlerden dolayı meydana gelen maddi ve manevi zararları garanti altına almak için oturdukları binaya deprem sigortalarını yaptırmaları gerekir.  Bunun için vatandaşlar deprem sigortasının yapıldığı sigorta şirketine gerekli evraklarla beraber giderek sigorta işlemlerini tamamlamalıdır. Ayrıca vatandaşlar binalarına deprem sigorta işlemini yaptırmadan önce muhakkak deprem sigorta ücretini ödemeleri gerekir.  Deprem sigorta ücretini ödemeyen vatandaşlar binalarına deprem sigortası yapılması için başvuruda bulunamaz.

Deprem Sigortası Ne Kadar - 2020 Deprem Sigortası Ne Kadar? DASK Zorunlu Mu?

Deprem Sigortası İçin İstenen Evraklar

Vatandaşlar doğal afetlerden dolayı gelebilecek zarar ve hasarlara karşı oturdukları binalarına deprem sigortasını yaptırmalıdır. Vatandaşların deprem sigortasını yaptırabilmeleri için deprem sigortasını yapan sigorta şirketine veya anlaşmalı olan bankalara gidip müracaatta bulunmaları gerekir. Vatandaşların müracaat işlemleri sırasında belirli evrak ve belgeleri temin etmeleri gerekir. Aşağıda deprem sigortası için müracaata bulunurken teslim edilmesi gereken belge ve evraklarla ilgili bilgiler yer alır:

  • Sigortalının kişisel bilgileri ve iletişim adreslerinin olduğu belge teslim edilmelidir.
  • Bunun dışında deprem sigortası işleminin yapılması gereken binanın açık adresi gereklidir.
  • Bununla birlikte deprem sigortasının yapılacağı binanın yaşı, hangi malzemeden yapıldığı, binanın yüzölçümü, binanın kaç katlı olduğu ve binanın depreme dayanıklı olup olmadığı ile ilgili bilgilerin yer aldığı belgeyi vatandaşlar sigorta şirketine teslim etmelidir.

Deprem Sigortası Müracaat

Vatandaşların deprem sigortalarını yaptırmalarındaki amaç, herhangi bir doğal afetler sonucunda meydana gelen maddi ve manevi zararların karşılanmasında kendilerini garanti altına almalarıdır. Vatandaşlar deprem sigortasını yaptırmadan önce gerekli evrak ve belgeleri temin etmelidir. Daha sonra deprem sigorta işlem ücretini ödemelidirler. Bütün işlemler yapıldıktan sonra vatandaşlar gerekli evrak ve belgelerle beraber deprem sigortasının yapıldığı sigorta şirketine veya anlaşmalı bankalara giderek müracaat işlemlerini kolay bir şekilde gerçekleştirebilir. Böylece vatandaşlar oturdukları binanın daha güvenli bir şekilde olmasını sağlar ve gelebilecek zararlara karşı kendilerini garanti altına alır.

Bir önceki yazımız olan En Basit Zengin Olmanın Yolları UZMANINDAN 2020 başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı