PARA-PİYASA

2019-2020 Doğalgaz Aboneliği Ne Kadar (Kaç TL?)

Yeni eve taşınan  veya yeni ev alan vatandaşların doğalgaz aboneliklerini açtırmaları gerekir. Doğalgaz aboneliklerinin açılması için vatandaşlar bir miktar doğalgaz abonelik açma bedeli öder. Vatandaşların doğalgaz aboneliklerini açtırabilmeleri için gerekli evraklarla birlikte yetkili birime gitmeleri gerekir. Abonelik açma başvurusunda bulunan vatandaşlar, muhakkak açma bedelini ödemelidir.

Doğalgaz Aboneliği İçin Nereye Müracaat Edilir?

Yeni eve taşınan veya yeni bir ev alan vatandaşların doğalgaz aboneliklerini açtırabilmeleri için doğalgazın dağıtım şirketlerine gerekli evraklarla beraber gitmeleri gerekir. Vatandaşlar gerekli evraklarla beraber doğalgaz aboneliğini açtırmak için yetkili birime gittikten sonra abonelik işlemlerinin halledilmesinin ardından doğalgaz abonelik açma bedelini ödemelidir. Bu bedeli ödemeyen vatandaşlar doğalgaz aboneliğini açtıramaz ve doğalgazı hiçbir şekilde kullanamaz. Bunun için vatandaşların doğalgaz abonelik açma parasını ödemeleri gerekir.

Doğalgaz Aboneliği İçin Hangi Belgeler İstenir?

Vatandaşlar oturdukları veya taşındıkları yerde doğalgaz aboneliklerini açtırabilmeleri için yetkili birime istenilen evraklarla beraber gitmesi gerekir. Aşağıda doğalgaz aboneliğinin açılması için gerekli olan evrak ve belgelerle ilgili bilgiler yer alır:

  • Kiracı doğalgaz aboneliğini açtıracaksa, nüfus cüzdanının fotokopisini yetkili birime teslim etmesi gerekir.
  • Bunun dışında evin tapusunun fotokopisinin verilmesi gerekilir.
  • Kiracı olan vatandaş doğalgaz aboneliğini açtırmak istiyorsa, kira sözleşmesinin fotokopisini temin etmesi gerekir.
  • Bunun haricinde doğalgaz sayaç numarasının yetkili birime iletilmesi gerekilir.

Doğalgaz Abonelik Açma Ücreti Ne Kadar?

Vatandaşlar kiraya çıkması veya yeni bir ev satın almasından  sonra doğalgaz aboneliklerini açtırmalıdır. Vatandaşlar doğalgaz aboneliklerini açtırmak için ilk önce gerekli evrakları temin ederek doğalgaz birimine gitmeleri gerekir. Doğalgaz biriminde doğalgaz aboneliğinin açılması sırasında vatandaşlar doğalgaz abonelik açma bedelini ödemek zorundadır. Vatandaşların ödeyecekleri açma bedelinin ücreti toplamda 455 TL olarak belirlenir. Bu bedeli ödemeyen vatandaşlar doğalgazlarının aboneliklerini açtıramaz ve doğalgazlarını hiçbir şekilde kullanamaz.

Doğalgaz Aboneliği Tesisat Sorunları

Vatandaşlar doğalgaz aboneliklerini yaptırmalarına rağmen apartmanlarında doğalgazı bazı durumlarda kullanamaz. Vatandaşların böyle bir sorunla karşılaşması durumunda aşağıda verilen adımları sırasıyla uygulamaları gerekir:

  • Doğalgaz aboneliklerinin açılıp doğalgazın kullanılmaması durumunda vatandaşlar apartmanlarındaki doğalgaz tesisatlarında meydana gelen sorunları işinde uzman tesisatçılara başvurarak yaptırmalıdır.
  • Tesisat sorunlarının giderilmesi için işinde uzman ustalar binanın iç tesisatını yeniden tasarlar.
  • Daha sonra gerekli onaylar alınıp tasarlanan iç tesisat apartmanda yeniden yapılır.
  • Tesisat işlemlerinin yapılmasından sonra doğalgaz biriminden görevli kişiler gelerek gazın açılmasını sağlar. Böylece mühürlü olan sayaçtan mührün kaldırılmasından sonra vatandaşlar doğalgazı kullanabilme şansını elde eder.

Doğalgaz Aboneliklerinin E-Devlet’ten Gerçekleşmesi

Vatandaşların artık doğalgaz aboneliklerini açtırmaları için doğalgazın yetkili birimlerine gitmeye ihtiyaçları kalmaz. Çünkü, bütün işlemler internet üzerinden online bir şekilde yapılır. Vatandaşların internet üzerinden doğalgaz aboneliklerini açtırabilmeleri için ilk önce e-devlet sistemine şifreleri ile beraber girmeleri gerekir. Şifreleri olmayan vatandaşlar PTT şubelerine giderek 2 TL ödeyip e-devlet şifresini alabilir. E-devlet şifresini vatandaşlar temin ettikten sonra e-devlet sistemine giriş yapmalıdır. E-devlet sistemine giriş yapıldıktan sonra kimlik doğrulama adımının gerçekleşmesi için vatandaşların T.C. kimlik bilgilerini ve şifrelerini girmeleri gerekir. Bu adımın tamamlanmasından sonra vatandaşlar, “Dijital Dönüşüm Ofisi” adı altında doğalgaz aboneliklerini açmak için gerekli adımları takip ederek internet üzerinden online bir şekilde işlemelerini yapabilme şansını elde eder. Vatandaşlar doğalgaz aboneliklerini açtırma ücretini de muhakkak ödemelidir. Doğalgaz abonelik açma ücreti ödenmediği zaman vatandaşlar hiçbir şekilde doğalgaz abonelik açma işlemini gerçekleştiremez ve doğalgazlarını kullanamaz. Bunun için doğalgaz abonelik açma ücretinin ödenmesi gerekilir.

Bir önceki yazımız olan Sıfır KM Sahibinden Peşinatsız Senetle Araba Bütün İller başlıklı makalemizde Hiç peşinatsız taksitle 2. El araba almak ve kredi kartsız senetle araba almak hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı