PARA-PİYASA

2020-2021 Doğum İzni Ne Kadar ( Yasal İzin Süresi )

Doğum yapmış çalışan kadınların her yerde belli bir süreliğine doğum izni kullanma hakları bulunur. Çalışan kadınların doğum yaptıktan sonra işyerlerine doğum yaptıklarına dair belgeyi teslim ederek izinlerini kullanabilir. Doğum izinlerinde çalışan kadınların maaşları işyerleri tarafından ödenmeye devam eder. Ücretsiz bir şekilde izin kullanmamış olurlar ve çalışmadıkları günlerde mağdur durumuna düşmemiş olurlar.

Süreler

Çalışma hayatlarının belli zamanından sonra doğum yapan anneler, işyerlerinden izin alarak doğum izinlerini kullanabilir. Bu izinleri sırasında işyerleri annelerin maaşlarını da öder. Doğum izinlerinin belli süreleri vardır. Bu sürelerle ilgili bilgiler aşağıda şu şekilde verilir:

  • 1 tane çocuk dünyaya getirmiş olan annelerin toplam 16 haftalık doğum izinlerini kullanma hakları vardır.
  • Birden fazla çocuk dünyaya getirmiş olan annelerin ise toplamda 20 haftalık sürede doğum izinlerini kullanabilir.
  • Doğum öncesi izin 8 hafta ve doğum sonrası 8 hafta olan izinlerde anneler doğum öncesinden aldıkları 8 hafta izinin 7.’inci haftasında çocuklarını dünyaya getirdikleri zaman kalan 1 haftalık izni doğum sonrasındaki izin süresine ekleyerek doğum sonrasında kullanacakları süreyi 1 hafta daha arttırabilme hakkına sahip olur.
  • Doğum yapacağı zaman işinden belli sebeplerden dolayı ayrılan anne, işyerinden kıdem tazminatı talep edebilir. İşyeri bu tazminatı vermediği zaman anne mahkemelere başvurarak kıdem tazminatı davası açıp işverenden alması gereken hakkını alır.

Devlette ve Özelde Çalışanlar Aynı İzin Süresini Mi Kullanır?

Doğum yapacak olan kadın çalışanların kullanacakları doğum izin süreleri her yerde aynı olur. Yani kadın çalışanlar, ister özel ister devlet kurumlarında çalışsa da toplamda kullanacakları doğum izinleri 16 hafta olur. Bunun dışında doğum yapmış olan anneler, izinleri bittikten sonra günde 1.5 saat izin alarak çocuklarının süt ihtiyaçlarını gidermek için süt iznine çıkar. Bu iznin bitimi çocuğun 1 yaşına gelmesine bağlıdır. Bu yüzden doğum yapmış olan anneler hakları olan süreyi kullandıkları zaman işyerleri bu sürelerde çalışılmayan günlerin de parasını kadın çalışanlarına ödemek zorundadır.

İzin Ücreti Nedir?

Doğum yapacak olan kadın çalışanların işyerlerinde 16 haftalık doğum izni süresini kullanmayı talep etme hakları vardır. Bu süre zarfında annelere çalışılmayan günlerin ücreti de her koşulda işyeri tarafından ödenmek zorundadır. İşyeri doğum izni sırasında annelere almaları gereken hakkı vermediği zaman, kadın çalışanlar yetkili mahkemelere giderek haklarını almak için tazminat davası açabilir. Ayrıca işyerleri verilmesi gereken maaşları vermedikleri zaman devlet tarafından cezai işlemlere maruz kalır. Bu yüzden doğum izinlerini kullanan anneler her koşulda çalışmadıkları günlerin ücretlerini alabilme hakkına sahiptir.

Hesaplama Yöntemleri Nelerdir?

Doğum yapacak olan kadınların belli bir süreliğine çalıştıkları yerden izin alma hakları vardır. Bu süre toplamda 16 hafta olarak belirlenir. 8 haftası doğumdan önceki izin süresi, 8 haftası da doğumdan sonraki izin süresi olarak iki bölüme ayrılır. Bu süre zarfında anneler çalışmadıkları günlerin de parasını işyerlerinden alma hakkına sahiptir. İşyerleri bu parayı vermedikleri zaman anneler mahkemeye başvurarak tazminat davası açabilir.

Sadece Anneler Mi Doğum İzni Alır?

Doğum yapmış olan annelerin çocuklarının belli bir yaşa gelmesine kadar gün içinde çocuklarının bakımlarını gidermek için belli saatlerde doğum iznini alma hakları vardır. Bununla beraber bu hakkı babalar da kullanabilir. Çocukların yaşı belli bir seviyeye gelene kadar babalar da işyerlerinden yarım günlük sürede çocuklarının bakımlarını ve ihtiyaçlarını karşılamak için izin alma hakları vardır. Bu hakları belli şartları yerine getirerek babalar kullanabilir.

Bir önceki yazımız olan Asgari Ücret İle Ev Hanımlarına Emeklilik 2020 başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı