PARA-PİYASA

2020-2021 Emekli İkramiyesi Ne Kadar ? (Hesaplama)

Yeni dönem emekli ikramiyelerindeki artış ile yeni miktarlar belirlenir. Emekli ikramiyesinde artışın belirlenmesi devlet ekonomisinin değişmesine göre farklılık gösterir.

Verilen Ücret Ne Kadar?

Emekli ikramiyesinin ne kadar olacağı ile ilgili bilgiler aşağıda yer alır. Bu miktarlar şu şekildedir:

  • Müşteşar olarak çalışanlar emekli olduklarında 148.500 TL alır.
  • Genel müdür olarak çalışanlar emekli olduklarında 138.386 TL alır,
  • Hakim ve savcılar emekli olduklarında 124.000 TL ile 149.000 TL arasında alır.
  • Şube müdürü olarak çalışanlar emekli olduklarında 91.156 TL alır
  • Memur olarak çalışanlar emekli olduklarında 91.156 TL alır.
  • Öğretmen olarak çalışanlar emekli olduklarında 93.767 TL alır.
  • Polis memuru olarak çalışanlar emekli olduklarında 93.767 Tl alır.
  • Doçent olarak çalışanlar emekli olduklarında 124.449 Tl alır.

Online Olarak Sorgulama İşlemleri Nasıl Yapılır ?

Emekli maaşlarını internetten sorgulamak isteyenler öncelikli olarak e-devlet şifresine ihtiyaç duyar. E-devlet şifresi almak için PTT şubelerine gidilmelidir. PTT’den belli bir ücret karşılığında şifre alınır. Daha önce şifresi olanların yeniden şifre almasına gerek olmaz. Şifresini hatırlamayanlar sistemde kayıtlı olan cep telefon numaraları ya da e-posta adresleri ile şifre değişikliği işlemini yapabilir. Sisteme T. C kimlik numarası ve e-devlet şifresi ile giriş işleminin ardından sayfada arama motoru yer alır. Bu arama motoruna “emekli ikramiyesi” yazıldığında ilgili sayfa ekranı seçilerek sorgulama işlemleri hızlı ve kolay bir şekilde yapılabilir.

Emekli İkramiyesi Öğrenilirken Hangi Bilgiler İstenir ?

Emekli olunduğu zaman alınacak ikramiyenin ne kadar miiktarda olduğunu öğrenmek isteyenler internet üzerinden sorgu işlemlerini gerçekleştirebilme imkânına sahiptir. Fakat sistem tarafından vatandaşlardan bazı bilgiler istenir. Bu bilgilerden bir tanesi Türkiye Cumhuriyeti numarasının ne olduğudur. Vatandaşlar sorgu sırasında kimlik numaralarını sisteme girmelidir. Bunun yanı sıra SGK’ya kayıtlı olunduğunda verilen sicil numarası bulunur. Emeklilik ikramiyesinin öğrenilmesinde bu numara da istenir. Emekli olanın babasının adı da sistemde sorulan sorulardan bir tanesidir. Ayrıca nüfus cüzdanında yer alan doğum tarihinin de sisteme girilmesi gerekir. Ve son olarak sistem hangi ilde nüfusa kayıt işleminin yapıldığını sorar. Tüm bu bilgilerin sisteme eksiksiz ve doğru bir şekilde girilmesi gereklidir. Aksi takdirde bilgilerdeki hatadan dolayı sistem açılmaz. E-devlet sisteminde sorgulama işlemi yapıldığı gibi SGK’nın resmi internet sitesinden de sorgulama işlemi yapılabilir. Bunun için tarayıcılardan sisteme giriş yapılması gerekir. “http://www.sgk.gov.tr/wps/portal/sgk/tr” internet adresine giriş yapıldıktan sonra hızlı bir şekilde sorgulama yapılabilir.

İLGİLİ KONULAR:
Bağkur Emekli Maaşı Ne Kadar?
SGK Ne Kadar Emekli Maaşı Alırım?

Bayramlarda Verilen Emekli İkramiyesi

Kurban ve Ramazan Bayramları’nda artık emekliler ikramiye alma hakkına sahiptir. İkramiyeyi alacak kişilere eşinden ya da babasından emekli maaşı alanlar da dâhildir. Fakat bu gruptakiler diğer emekli maaşı alanların yarısı kadar emekli ikramiyesi alır. Bayramlarda verilen emekli ikramiyesi 1000 ve 500 TL olarak iki farklı miktardır. 500 TL alanlar eşinden ya da babasından emekli maaşı alanlardır. İkramiyenin veriliş zamanı bayramdan önce olur. Emekli maaşlarını PTT’den alanlar ikramiyelerini de PTT şubelerinden alır. Maaşlarını banka aracılığı ile alanların da hesaplarına ikramiye yatar.

Sorgulama Yapılırken SGK Çeşitleri Önemli Mi?

Emeklilik ikramiyesinin sorgulanması işlemlerinde Bağkur, emekli sandığı ya da SSK’lı olunması sorgulama ekranında farklı grupta sorgulama yapılmasını gerektirir. Bu sebepten dolayı e-devlet üzerinden ait olunan sandık seçilerek sorgulama yapılmalıdır.

SGK İletişim

Emeklilik maaşı ve emeklilik ikramiyesi ile ilgili her türlü sorulara SGK’nın resmi internet adresinden kolay bir şekilde ulaşılabilinir. Bunun yanı sıra 0312 207 80 00 numaralı iletişim hattından da sorular yöneltilebilinir.

Bir önceki yazımız olan Ev Hanımlarına Kredi Kartı Veren Bankalar (YÜKSEK LİMİT) başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı