PARA-PİYASA

2020 Emlak Vergisi Ne Kadar? (Sorgulama)

Ev sahibi olan vatandaşların her yıl belirli miktarlarda emlak vergisini ödemeleri gerekir. Vatandaşlar emlak vergilerinin nereye ve ne kadar ödeyeceklerine dair bilgileri internet sitesi üzerinden online bir şekilde öğrenebilir. Bunun için vatandaşların belirli adımları uygulamaları gerekir.

Sorgulama Adımları Nasıl?

Vatandaşların emlak vergisi hakkında bilgiler elde edebilmeleri için internet sitesi üzerinde belli adımları uygulayarak emlak vergisini nereye ve ne kadar ödeyeceklerine dair bilgileri kolay bir şekilde elde edebilir. Bunun için vatandaşların emlak vergileri hakkında sorgulama yapabilmeleri için aşağıda verilen adımları uygulamaları gerekir:

 • Vatandaşların emlak vergisi ile ilgili sorgulama işlemlerini yapabilmeleri için ilk önce “turkiye.gov.tr/gib-vergi-borcu-sorgu” giriş yapmaları gerekir.
 • Siteye giriş yapıldıktan sonra vatandaşların emlak vergisi ile ilgili bilgileri sorgulamaları için T.C. kimlik bilgilerini ve annenin kızlık soyadı ile ilgili bilgilerin girilmesi gerekilir.
 • Bütün bilgiler eksiksiz bir şekilde doldurulduktan sonra güvenlik kodunun girilmesinin ardından vatandaşlar emlak vergisi ile ilgili bütün sorgulamaları online bir şekilde yapabilir.

Ödeme Zorunluluğu Bulunmayan Kişiler

Ev sahibi olan bütün vatandaşların her yıl düzenli bir şekilde belli miktarlarda emlak vergisini ödemeleri gerekir. Fakat bazı durumlarda bazı kişilerin emlak vergisini ödeme zorunluluğu yoktur. Aşağıda emlak vergisini ödeme zorunluluğu bulunmayan kişiler ile ilgili bilgiler yer alır:

 • Emlak vergisini herhangi bir yerde çalışmayan ve başka yerlerden gelir sağlamayan kişiler ödemek zorunda değildir. Fakat vatandaşların maddi zorluklar içerisinde olduğunu ve çalışmadıklarını gösteren belgeyi yetkili kuruma göstermeleri gerekir.
 • Bunun dışında emekli olmuş kişiler de emlak vergisini ödemeyebilir.
 • Gazi durumunda olan kişilerden de emlak vergisi talep edilmez.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR : 2020 Ev Vergisi Ne Kadar? 

Emlak Vergisi Müracaatı

Emlak vergisini ev sahipleri her ay düzenli bir şekilde ödemek zorundadır. Vatandaşlar emlak vergisini birçok ödeme kanallarını kullanarak ödeyebilir. Aşağıda vatandaşların emlak vergisini ödeyebilecekleri kanallar ile ilgili bilgiler yer alır:

 • Vatandaşlar emlak vergisini ödemek için belediyelere gidip başvuruda bulunarak ödemesi gereken miktarı ödeyebilir.
 • Belediye üzerinden emlak vergisini ödemek istemeyen vatandaşlar PTT şubelerine giderek de havale yolu ile emlak vergilerini ödeyebilir.
 • Bunun dışında vatandaşların hiçbir yere gitmesine gerek kalmadan internet üzerinden e-belediye sistemi ile emlak vergisini ödeyebilir.

emlek vergisi sorgulama - 2020 Emlak Vergisi Ne Kadar? (Sorgulama)

Emlak Vergisinin Tahsilâtı

Vatandaşlar emlak vergilerini belli yöntemleri kullanarak kolay bir şekilde ödeyebilme imkânını elde eder. Aşağıda vatandaşların emlak vergisini ödeyebilmesi için uygulamaları gereken adımlar sırasıyla verilir:

 • Vatandaşlar emlak vergisini ödemek istedikleri zaman belediyelere gidip belediyede çalışan görevlilerin yardımı ile emlak vergisini ödeyebilir.
 • Belediyeye giderek emlak vergisini ödemekle zaman kaybetmek istemeyen vatandaşlar, PTT şubelerine gidip havale yolu ile emlak borcunu kolay bir şekilde ödeyebilir.
 • Bunun dışında internet üzerinden kolay ve hızlı bir şekilde e-belediye sistemi üzerinden de emlak vergisi ödenebilir. En kolay ödeme kanalı internet sitesi üzerinden ödemektir.

Emlak Vergisinin Ödenmeme Durumu

Emlak vergisinin ödenmemesi durumunda her ödememe işleminde belli oranlarda faiz uygulanır. Emlak vergisini ödeyemeyen vatandaşların belediyelere giderek bu durumu bildirip ödemelerin taksitler halinde yapılmasını talep etmeleri gerekir. Ödemelerin taksitler halinde yapılmasının kararının verilmesinden sonra bu zamana kadar ödenmemiş borçların üzerine faizler eklenerek belli bir miktar ortaya çıkar. Vatandaşlar, bu miktarı faiziyle beraber ödemek zorundadır. Emlak vergisinin toplam borcunu ödemeyen vatandaşlara yasal yollarla cezai işlemler uygulanır. Bunun için vatandaşların zamanında emlak vergisi borcunu belediyelere giderek ve internet üzerinden online bir şekilde ödemeleri gerekir.

Bir önceki yazımız olan En Basit Zengin Olmanın Yolları UZMANINDAN 2020 başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı