Esnaf Kredisi

Faizsiz Esnaf Kredisi (SIFIR FAİZ HEMEN BAŞVUR)

Esnaflara faizsiz kredi imkânı 193 sayılı Gelir Vergisi Kanunu’nun 9 maddesi aracılığıyla belirlenen şartların karşılanması koşuluyla sağlanmaktadır. Aynı zamanda KOSGEB’in, Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı’nın, sağladığı faizsiz esnaf kredisi imkânları da bulunmaktadır. Esnafların bu faizsiz kredi imkânından yararlanabilmesi için çalıştığı veya ikamet ettiği alandaki kooperatife üyeliğinin bulunması gerekmektedir. Birden fazla kooperatife üyeliği bulunan esnafların 0 faizli esnaf kredisi başvurusu hakkı bulunmamaktadır.

Esnaf Kredisi Vermekte Olan Bankalar

Halkbank esnafa faizsiz kredi veren bankalar arasında akıllara ilk gelendir. Finansbank, ING Bank, Garanti Bankası, Denizbank, Halkbank ve Ziraat Bankası da devlet yardımlarıyla esnafa hesaplı geri ödeme planları içeren kredi imkânları sunmaktadır, ancak bu krediler aylık düşük faiz ödemeleri içermektedirler, %0 faizli değillerdir.

Esnafa 30 bin faizsiz kredi 2019 yılı itibariyle Halkbank tarafından gerekli şartları sağlayan esnaflara verilmektedir. Kooperatif üyesi olan ve esnaf siciline kayıtlı olan esnaflar kooperatif aracılığıyla Halkbank’a söz konusu kredi için başvuruda bulunabilirler. Kredi 60 aya kadar vadelendirilebilir ve aylık 500 TL’lik taksitlerle rahatça geri ödenebilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR : Esnaf Kefalet Kredisi İçin Gerekli Evraklar

Bunun yanında Ziraat Bankası esnaf kredisi faizsiz değildir. Ancak yine de %0,99’dan başlayan faiz oranlarıyla esnaflar için avantajlı kredi paketleri sunmaktadır.

ING Bank’ın esnafların için oluşturduğu kredi pakedinde 15.000 TL’lik kredi başvurusunda bulunulabilir, arzu edildiği takdirde kredi alındıktan 3 ay sonra geri ödemeye başlanabilir. Bu kredide 36 aya kadar vadelendirme imkânı sunulurken aylık taksitlere %1.34’lük bir faiz uygulanır.

Garanti Bankası’ysa esnaflar için 10.000 TL ile 100.000 TL arasında kredi tekliflerine sahiptir. 48 aya kadar vadelendirebilen bu kredilerin faiz oranları %1,68 ile %1,59 arasında değişmektedir.

Denizbank’ın sunduğu 125.000 TL’ye kadar olan esnaf kredisi tekliflerinin faiz oranıysa %1,65’tir.

Esnaf Kefalet Kredisi

Halkbank aracılığıyla başvuruda bulunulabilen bir diğer esnaf kredisi de Esnaf Kefalet Kredisidir. Yine esnafın kayıtlı bulunduğu kooperatif aracılığıyla gerekli şartları karşılayan esnafların başvuruda bulunabildiği kredinin şahıs üst limiti 150.000 TL’dir. Bu kredi 0 faizli değildir, ancak yıllık %4 ve %5 arasındaki düşük faiz oranları yardımıyla esnafa avantajlar sağlamaktadır. 60 aya kadar vadelendirilebilen kredinin aylık faizi %0,41’dir. Eğer esnaf kredisini bir yıldan kısa sürede ödemeyi tercih ederse bu aylık faiz oranı %0,33’e kadar düşmektedir.

KOSGEB Esnaf Kredi ve Hibeleri

Bunun yanında KOSGEB tarafından esnaflara ve girişimcilere gerekli şartları sağladıkları takdirde faizsiz esnaf kredisi 2019 yılı boyunca 2 yıl sonra ödemeli olarak verilmekte. KOSGEB, 30 yaşın altında olan genç girişimci ve esnaflara 50.000 TL hibe, ve talep edilmesi halinde hibeye takiben geç ödemeli 100.000 TL’ye kadar faizsiz kredi imkânı sağlamaktadır. Başvuruda bulunabilmek için girişimcilik sertifikasına sahip olmanın gerektiği hibe için en fazla 3 kez başvuruda bulunulabilinmektedir. Sürdürülebilirlik, potansiyel sektörel fırsatlar ve kârlılık alanında değerlendirilen başvurular komisyon tarafından olumlu olarak değerlendirilirse, başvuru sahibine iş harcamalarında ve girişimlerinde kullanabilmesi için 50.000 TL’lik hibe verilir.

Yapılan 50.000 TL’lik hibeyle masraflarını karşılamakta zorlanan esnaf veya girişimci, ihtiyaç duyarsa KOSGEB’e 100.000 TL’lik faizsiz kredi başvurusunda bulunabilir. KOSGEB’e herhangi bir katılım ücreti ödenmesi gerekmeyen krediyi, başvuru sahibi esnaf ya da girişimce tercih ettiği takdirde 2 yıl sonra ödemeye başlayabilir ve ödemeyi bütün ödeme aylarına eşit olarak dağıtabilir.

Esnaf için faizsiz olarak verilen kredilerin tamamı devlet desteğiyle sağlanmaktadır. Ancak, yine devlet eliyle esnafa faizsiz kredi veren bankalar’dır. Bu bankalar, gerekli koşullar sağlandığı takdirde esnaflara 0 faizle

Bir önceki yazımız olan Esnaf Kefalet Kredisi Hesaplama Faizsiz 2019 başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı