KREDİ NOTU

Güncel 2020 Findeks Kredi Notu Kaç Olmalı? Puan Tablosu

Findeks kredi puanı bütün bankalar tarafından referans puanı olarak alınan bir puanlama sistemidir. Bu puanlama sistemi, Türkiye’de aktif olarak görev yapan 9 tane bankanın bir araya gelerek oluşturduğu KYB adlı kurumun bir hizmeti olarak karşımıza çıkmaktadır. Eğer siz de bankalarla çalışıyorsanız, örneğin; kredi kartınız varsa, maaşınız her ay bir bankaya yatıyorsa, kredi çektiyseniz, sizin de bir kredi notu puanınız var demektir. Bu puanınız kredi çekmek istediğiniz zaman başvurduğunuz banka tarafından, borç yükü altına girip giremeyeceğinizi, diğer bir değişle aldığınız parayı geri ödeyip ödeyemeyeceğinizi öğrenmek için incelenir. İnceleme sonucunda eğer banka aldığınız borcu geri ödeyemeyeceğinizi düşünüyorsa, size kredi vermeyecektir.

Kredi Notumu Nasıl Öğrenebilirim?

Siz de kredi başvurusunda bulunmak istiyorsanız, öncesinde kredi notunuza bakmanız faydalı olacaktır. Bu şekilde kredi başvurunuza gelecek cevabı önceden tahmin edebilirsiniz. Ücretsiz kredi notu sorgulama yapmak için varsa çalıştığınız bankanın size en yakın şubelerini kimliğiniz ile birlikte ziyaret edebilirsiniz. Şubeye bizzat gitmek istemiyorsanız, SMS atarak, bankaların AppStore ve Google Play üzerinden ücretsiz olarak indirebileceğiniz uygulamalarından faydalanarak, bankaların internet bankacılığı hizmetinden faydalanarak, internet tarayıcınızdan Findeks’in sitesine giriş yaparak makul ücretlerle kredi notunuzu öğrenebilirsiniz.

Kredi Notum Kaç Olmalı?

Bu not sisteminin olmasının sebebi hangi müşterilerin finansal açıdan güvenilir olduğunu veya güvenilir olmadığını anlamaktır. Diğer bir değişle, hangi müşterilerine kredi verip, hangi müşterilerine kredi veremeyeceklerini belirlemektir. Bu yüzden bir kredi puan tablosu oluşturulmuştur. Ve bu tabloda puan aralıklarına karşılık gelen risk grupları vardır. Bu not ve risk grupları sırasıyla şöyledir; 1-699 çok riskli-kredi verilme ihtimali çok az, 700-1099 orta riskli-kredi verilme ihtimali az, 1100-1499 riskli-kredi verilme ihtimali var, 1500-1699 iyi-kredi verilebilir, 1700-1900 çok iyi-kredi verilebilir. Kredi notum kaç olursa kredi çekebilirim sorusunun cevabı değişken ve net olmamakla birlikte 1500-1900 arasında nota sahip olan bireylerin kredisine olumlu cevap gelme olasılığı çok yüksektir.

cretsiz kredi notu sorgulama - Güncel 2020 Findeks Kredi Notu Kaç Olmalı? Puan Tablosu

Kredi Notum Düşükse Nasıl Kredi Çekebilirim?

Kredi notunuzun düşük çıkması can sıkıcı bir durum olabilir. Bunun için kredi notunuzu yükseltecek bazı yöntemleri uygulamanız, kredi notunuzu yükseltmeniz açısından faydalı olacaktır. Ödemelerinizin düzenli yapılması önemlidir. Yaklaşık olarak kredi notunuzun %35’i ödemelerin ne kadar düzenli olduğuna göre şekillendirilmektedir. Kullanıyorsanız, diğer kredilerin üzerinize görünen borcunu mümkünse kapatın veya azaltma yoluna gidin. KKB’den alınan bilgilere göre kredi notunu büyük ölçüde etkileyen ikinci etken borçlarınızın durumudur. Yeni kredi açılışı yapmak için başvuruda bulunmayın. Yeni kredi açılışı yapmanız demek risklilik oranınızın artması demektir çünkü; borçluluk oranınız kredi almanızla birlikte artacaktır. Çok sık kredi kullanmayın. Sürekli olarak yoğun bir şekilde kredi kullanıyor olmanız borçluluk oranınızı artıran diğer bir unsurdur, kredi notunuz olumsuz olarak etkilenecektir. Hiç kredi kullanmayan veya az kredi kullanan bir kişinin kredi puanı yoğun bir şekilde kredi kullanan bir kişiye göre borçluluk oranı az olmasından dolayı daha yüksek olacak, krediyi daha kolay alabilecektir. Fakat burada önemli bir ayrıntıya dikkat çekmek gerekli. Kredi kullanımız fazla ve borçlarınızı düzenli olarak ödüyorsanız, borçluluk oranınız düşük çıkacağından kredi notunuz yükseliş eğrisine geçecektir. 7 veya 9 ay arasında bir süre içerisinde istikrarlı bir şekilde yukarıda belirtilenleri uyguladığınız takdirde, kredi notunuz yükselişe geçecektir. Kredi notunuz orta risk aralığında ise ve beklemeden kredi çekmek istiyorsanız, orta riskli kredi notuna kredi veren bankalara göz atmanız daha çabuk ve pratik bir seçenek olacaktır.

Kredi Notu Düşük Olan Kişilere Kredi Veren Bankalar Hangileridir?

Kredi notu düşük olan kişilere veren bankalar kampanyalar düzenleyerek kredi notu düşük olan kişilerin de kredi kullanmalarına olanak sağlıyor. Bir çok tanınmış banka, kredi notu düşük olan kişilerin kredi kullanmasına sıcak bakmaz. Çünkü bu kişilerin kredi taksitlerini zamanında ödeyemeyeceği, kredi borcunun takılacağı tahmini yapılır. Bununla beraber genellikle tanınırlığı düşük olan bankalar kredi notu düşük olan kişilere kredi çıkarır. Bunun sebebi bankaların kendilerini tanıtmak ve reklam yapma istekleridir. Her iki koşulda da, bankaların kredi çekmek için koşullarını yerine getirmek gerekir. Bu koşulları yerine getirmeniz halinde siz de kredi notunuzun düşük olmasına rağmen kredi kullanarak, ihtiyacınız olan nakit paraya sahip olabilirsiniz. Bu kişilere kredi veren bankalar arasında:

 • Odea bank,
 • Burgan bank,
 • Ziraat Bankası,
 • N kolay Bank,
 • Ziraat Bankası,
 • Fibabanka yer alır.

Kredi Notunuz Düşükse Ziraat Bankası Kredi Kampanyasından Faydalanabilirsiniz

Kredi notu düşük olanlar için Ziraat bankası kredi kampanyası özellikle kredi kullanmak isteyen çiftçilerin faydasına oluyor. Bu kampanya ile birlikte acil nakit para derdinizi ortadan kaldırabilirsiniz. Hem de kredi aylık taksitlerini esnek ödeme planı ile uygun faiz ürünlerden faydalanarak yapacaksınız. Krediden faydalanmak isteyen kişilerin çiftçi belgesine sahip olmaları gerekiyor. Belgeye sahip kişilerin belli şartları yerine getirmeleri halinde kredi kullanmaları mümkün oluyor. Bu koşullar arasında:

 • TC vatandaşı olmak,
 • TC sınırları içinde yaşamak,
 • Geliri resmi şekilde belgelemek,
 • Bankanın talep etmesi halinde kefil göstermek yer alır.

Bankaya kefil gösterilmesi halinde kefilin de kefil özelliklerine sahip olması şarttır. Bankaya kredi için başvuru yapan kişilerin beyan ettikleri bilgilerin aynısının kefiller için de sağlanması şarttır.

Kredi Notu Düşük Olanlara Özel N Kolay Kredi

Kredi notu düşük olan kişiler için N Kolay Kredi kampanyasından faydalanarak, nakit para ihtiyacınızı çözmeye ne dersiniz?  N kolay kredi ile, kredi kullandığınız zaman, kredi taksitlerini en çok 24 ayda ödeyebilirsiniz. Kredi miktarı en çok 10 bin TL olabilir. Banka kendisine yapılan başvuruları özgürce değerlendirme ve uygun görmemesi halinde reddetme hakkına sahiptir. Krediye bankanın size en yakın şubelerinden başvuru yapabilirsiniz. Banka şubeleri dışında, internet, telefon, mobil uygulama gibi diğer kanallar arasından yapılan başvurular değerlendirmeye alınmayacaktır. Başvuru sırasında, gerekli evrakların eksiksiz şekilde beyan edilmesi gerekir. Bu belgeler arasında:

 • TC kimlik belgesi,
 • Gelir belgesi,
 • Kredi başvuru belgesi yer alır.

Kredi Notunu Öğrenmek Neden Önemlidir?

Kredi notunu öğrenmek önemi özellikle kredi çekmek isteyen kişiler için artıyor. Çünkü kredi notu öğrenen kişiler kolay bir şekilde finansal durumunu yönetebiliyor. Kredi kullanmak isteyen birisinin yapması gereken ilk şey kredi notunun kaç olduğunu öğrenmek olmalıdır. Bir kişi kredi notunun düşük olmasından dolayı kredi başvurusu yapmamalıdır. Bu sonua ancak kredi notunun sorgulanması ile ulaşmak mümkündür. Kredi notu düşük olduğu halde başvuru yapan kişiler yalnızca kredi notlarının biraz daha düşmesine neden olurlar. Kredi notunuzun tüksek olduğunu öğrenmeniz halinde, notunuzu yüksek tutmak için aynı şekilde devam etmeniz gerekir. Ne zaman kredi kartı almak için başvuru yapsanız, kredi çekmek için talepte bulunsanız banka sizin kredi notunuza bakacaktır. Mal varlık durumunuz, hesap hareketleriniz, varsa diğer bankalara olan borç durumunuz gibi etkenlerin tümü bir araya gelerek önceden belli bir yüzde ile kredi notu üzerinde etkili olur.

Bir önceki yazımız olan Findeks Kredi Notu Sorgulama Bedava 2020 başlıklı makalemizde Ücretsiz Kredi Notu Sorgulama Yapılır mı? hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı