Halk Bankası

Halk Bankası Sınav Soruları Tüm Detaylar

Halkbank, personel ihtiyacı oluştuğunda bunu çeşitli kanallar aracılığıyla ilan ederek personel adayları başvuruları doğrultusunda personel adaylarını Halkbank’ın yazılı sınavına tâbi tutar. Sınav ilanları güncel olarak takip edilmek istenirse Halkbank İnternet Sitesi aracılığıyla ulaşılacak duyuru panosuyla takipte bulunulabilir.

İhtiyaç duyulan görevin tanımı ve gereklilikleriyle alakalı olarak Halkbank personel adaylarından farklı yazılı sınav bölümlerini doldurmasını istemektedir.

Halkbank Servis Görevlisi Sınavı

Halkbank’ın personel ihtiyacını ilan ettiği alanla ilgili sınav soru sayısı ve alan ağırlıkları sınav yılına göre değişiklik gösterebilmektedir. Temel ve başlangıç pozisyonlarından biri olan Halkbank Servis Görevlisi sınav soruları 2017 yılında 3 bölümden oluşmuştur. Toplamda 150 soruluk sınavda adayların bilgilerinin tespit edildiği 3 bölüm Genel Kültür ve Genel Yetenek, Yabancı Dil ve Alan Bilgisi olmuştur. 40 soruluk Genel Kültür ve Genel Yetenek bölümünün toplam sınav puanına etkisi %40 olmuşken bu 40 sorunun da 22 tanesi Genel Yetenek, 18 tanesi ise Genel Kültür için ayrılmıştır. 40 soruluk Yabancı Dil bölümünün toplam sınav puanına etkisi %10 olmuştur. 20 Hukuk, 17 Ekonomi, 5 Maliye, 19 Muhasebe ve İşletme, 9 da Bankacılık ve Finans sorusunu kapsayan toplamdaki 70 soruluk Alan Bilgisi bölümününse toplam puana etkisi %50 olmuştur. 180 dakikalık sınavda mülakata girebilmek için istenen minimum not 60 olarak belirlenmiştir.

Bunun yanında 2017’den 3 yıl önce ilan edilen servis görevlisi ihtiyacı için gerçekleştirilen Halkbank 2014 Sınavı 120 sorudan oluşmuştur.

180 dakika süren sınav yine Genel Kültür ve Genel Yetenek, Yabancı Dil ve Alan Bilgisi konularında adayları ölçmüştür. Toplamda 60 soru olan Genel Yetenek ve Genel Kültür bölümünün sınav genel puanına etkisi %50 olmuştur. Bu bölümdeki soru dağılımı ve toplama etki yüzdeleri de 24 soru ve %20 ile Genel Kültür, 36 soru ve %30 ile Genel Yetenek şeklinde olmuştur. Toplam puana %40 etkide bulunan Alan Bilgisi kısmı, toplam 48 sorudan oluşmuştur. Alan Bilgisi bölümünde 48 soru 5 Maliye, 7 Genel Hukuk, 7 Muhasebe, 9 Ticari Aritmetik, 20 Genel Ekonomi sorusu şeklinde paylaştırılmıştır. 12 soruluk Yabancı Dil bölümününse toplam sınav puanına etkisi %10 olarak belirlenmiştir. Bu sınavda da Halkbank tarafından adayların mülakata girmeye hak kazanabilmesi için 60 taban puanı geçmeleri istenmiştir.

Her iki sınavda da adaylara başvuru sırasında sınanmak istedikleri yabancı dili İngilizce, Fransızca ya da Almanca olarak seçme hakkı tanınmıştır.

Halkbank Uzman Yardımcılığı Sınavları

Halkbank’ın ihtiyaç ilanına takiben yapılan Halkbank Uzman Yardımcılığı Sınavı 2017 yılında 150 soruyu kapsayan 180 dakikalık tek oturumla gerçekleştirilmiştir. 40 soruluk Genel Kültür ve Genel Yetenek sorularının toplam puana etkisi %25; Almanca, İngilizce ya da Fransızca dillerinden birinin aday tarafından tercih edilmesi istenen 40 soruluk Yabancı Dil bölümünün toplam sınav derecesine etkisi %25, Alan Bilgisinin toplama yaptığı etki ise %50 olmuştur. Alan Bilgisinde toplam 70 soru sorulmuştur.

Mülakata girişe hak kazanılması için toplanması gereken asgari puan 60 olmuştur.

İLGİLİ KONU : Halk Bankası Uzman Yardımcılığı Sınav Soruları

Bunun yanında 2016 yılında Halkbank tarafından düzenlenen Halkbank Uzman Yardımcılığı Sınavı 120 dakikalık 2 oturumdan oluşmuştur. İlk oturumda 60 soruluk Genel Yetenek ve Genel Kültür bölümü toplam puana %25, Yabancı Dil (Personel seçimine bırakılan İngilizce, Fransızca ya da Almanca dilinden birini kapsayan) bölümü de 60 soru ile %25 etki etmiştir. Geri kalan ve toplam puanı %50 etkileyen 120 Alan Bilgisi sorusunu ise adayların ikinci oturumda cevaplamaları istenmiştir.

Sınav Sorularının Paylaşımı

Halkbank’ın, Vakıfbank’ın, Ziraat Bankası’nın sınav sorularına PDF formatında bu soruları biriktirerek paylaşan internet siteleri aracılığıyla ulaşılabilir.

Bir önceki yazımız olan Halk Bankası Kredi Başvurusu Bütün Krediler başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı