Halk Bankası

Halk Bankası Sınav Soruları Tüm Detaylar

Halkbank, personel ihtiyacı oluştuğunda bunu çeşitli kanallar aracılığıyla ilan ederek personel adayları başvuruları doğrultusunda personel adaylarını Halkbank’ın yazılı sınavına tâbi tutar. Sınav ilanları güncel olarak takip edilmek istenirse Halkbank İnternet Sitesi aracılığıyla ulaşılacak duyuru panosuyla takipte bulunulabilir.

İhtiyaç duyulan görevin tanımı ve gereklilikleriyle alakalı olarak Halkbank personel adaylarından farklı yazılı sınav bölümlerini doldurmasını istemektedir.

Halkbank Servis Görevlisi Sınavı

Halkbank’ın personel ihtiyacını ilan ettiği alanla ilgili sınav soru sayısı ve alan ağırlıkları sınav yılına göre değişiklik gösterebilmektedir. Temel ve başlangıç pozisyonlarından biri olan Halkbank Servis Görevlisi sınav soruları 2017 yılında 3 bölümden oluşmuştur. Toplamda 150 soruluk sınavda adayların bilgilerinin tespit edildiği 3 bölüm Genel Kültür ve Genel Yetenek, Yabancı Dil ve Alan Bilgisi olmuştur. 40 soruluk Genel Kültür ve Genel Yetenek bölümünün toplam sınav puanına etkisi %40 olmuşken bu 40 sorunun da 22 tanesi Genel Yetenek, 18 tanesi ise Genel Kültür için ayrılmıştır. 40 soruluk Yabancı Dil bölümünün toplam sınav puanına etkisi %10 olmuştur. 20 Hukuk, 17 Ekonomi, 5 Maliye, 19 Muhasebe ve İşletme, 9 da Bankacılık ve Finans sorusunu kapsayan toplamdaki 70 soruluk Alan Bilgisi bölümününse toplam puana etkisi %50 olmuştur. 180 dakikalık sınavda mülakata girebilmek için istenen minimum not 60 olarak belirlenmiştir.

Bunun yanında 2017’den 3 yıl önce ilan edilen servis görevlisi ihtiyacı için gerçekleştirilen Halkbank 2014 Sınavı 120 sorudan oluşmuştur.

180 dakika süren sınav yine Genel Kültür ve Genel Yetenek, Yabancı Dil ve Alan Bilgisi konularında adayları ölçmüştür. Toplamda 60 soru olan Genel Yetenek ve Genel Kültür bölümünün sınav genel puanına etkisi %50 olmuştur. Bu bölümdeki soru dağılımı ve toplama etki yüzdeleri de 24 soru ve %20 ile Genel Kültür, 36 soru ve %30 ile Genel Yetenek şeklinde olmuştur. Toplam puana %40 etkide bulunan Alan Bilgisi kısmı, toplam 48 sorudan oluşmuştur. Alan Bilgisi bölümünde 48 soru 5 Maliye, 7 Genel Hukuk, 7 Muhasebe, 9 Ticari Aritmetik, 20 Genel Ekonomi sorusu şeklinde paylaştırılmıştır. 12 soruluk Yabancı Dil bölümününse toplam sınav puanına etkisi %10 olarak belirlenmiştir. Bu sınavda da Halkbank tarafından adayların mülakata girmeye hak kazanabilmesi için 60 taban puanı geçmeleri istenmiştir.

Her iki sınavda da adaylara başvuru sırasında sınanmak istedikleri yabancı dili İngilizce, Fransızca ya da Almanca olarak seçme hakkı tanınmıştır.

Halkbank Uzman Yardımcılığı Sınavları

Halkbank’ın ihtiyaç ilanına takiben yapılan Halkbank Uzman Yardımcılığı Sınavı 2017 yılında 150 soruyu kapsayan 180 dakikalık tek oturumla gerçekleştirilmiştir. 40 soruluk Genel Kültür ve Genel Yetenek sorularının toplam puana etkisi %25; Almanca, İngilizce ya da Fransızca dillerinden birinin aday tarafından tercih edilmesi istenen 40 soruluk Yabancı Dil bölümünün toplam sınav derecesine etkisi %25, Alan Bilgisinin toplama yaptığı etki ise %50 olmuştur. Alan Bilgisinde toplam 70 soru sorulmuştur.

Mülakata girişe hak kazanılması için toplanması gereken asgari puan 60 olmuştur.

İLGİLİ KONU : Halk Bankası Uzman Yardımcılığı Sınav Soruları

Bunun yanında 2016 yılında Halkbank tarafından düzenlenen Halkbank Uzman Yardımcılığı Sınavı 120 dakikalık 2 oturumdan oluşmuştur. İlk oturumda 60 soruluk Genel Yetenek ve Genel Kültür bölümü toplam puana %25, Yabancı Dil (Personel seçimine bırakılan İngilizce, Fransızca ya da Almanca dilinden birini kapsayan) bölümü de 60 soru ile %25 etki etmiştir. Geri kalan ve toplam puanı %50 etkileyen 120 Alan Bilgisi sorusunu ise adayların ikinci oturumda cevaplamaları istenmiştir.

Sınav Sorularının Paylaşımı

Halkbank’ın, Vakıfbank’ın, Ziraat Bankası’nın sınav sorularına PDF formatında bu soruları biriktirerek paylaşan internet siteleri aracılığıyla ulaşılabilir.

Halk Bankası Banko Hizmetleri Asistanı Alım Sınavı

Halkbank personel alım sınavları arasında Servis Görevlisi pozisyonunun yanı sıra bu sene en çok Banko Hizmetleri Asistanı pozisyonu için alım yapmıştır. Halk Bankası Sınav Soruları, bu pozisyon için de ayrıca sunulmuştur ve sınavdan sonra da daha sonra bu sınava girecek olanlar için çıkmış sorular yayınlanmıştır. Verilen tüm konular ve sorular çıkabileceği düşünülen örnek sorulardır. Bunlar herhangi bir taahhüt değildir.

halk bankasi sinav basvuruları

Halk Bankası Gişe Elemanı Adaylığı Sınavı

Halk Bankası Gişe Elemanı sınavları da 25’ten fazla şehirde bulunan Halk Bankası şubeleri için yapılmıştır. Gişe Görevlisi eleman alım duyurusundan sonra yüzlerce kişi bu alanda başvuru yapmıştır. Bir sonraki işe alım işlemleri için yapılacak olan sınavlarda da benzer sorular bulunacağı düşünülmektedir. Bu yüzden, yapılan sınavlarda çıkan sorular ve çıkabilecek sorular örnek teşkil etmesi amacıyla sunulmaktadır. Sınavlara başvurusu kabul edilen gişe elemanı adaylarına tüm detaylar özel olarak iletilecektir ya da bankanın duyurular bölümünden takip edilebilmektedir. Sınav zamanı, yeri, saati ve diğer bilgilendirmeler bu detaylardır.

Halk Bankası Genel Yetenek Sınavları

Halk Bankası genel yetenek sınavı, tüm pozisyonlar için yapılacak olan bir sınavdır. İlk başta bankada çalışmak isteyenler açık pozisyonlar için başvuru yaparlar. Başvuru yapan kişiler eğer bankanın istediği kriterlere uygunsa ilk olarak genel yetenek sınavına çağırılır. Genel Yetenek Sınavı test şeklinde olmaktadır. Bu sınavda geçerli olan puanlama pozisyona ve illere göre değişiklik gösterebilmektedir. Genel Yetenek Sınavı’nda başarılı olan adaylara daha sonra Kişilik Envanteri uygulaması iletilecektir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR : Banka Sınav Soruları 500 Soru Test Hemen İndir

Halk Bankası Kişilik Envanteri Uygulamaları

Halk Bankası Kişilik Envanteri uygulaması, Genel Yetenek Sınavı’ndan sonra adaylara gönderilmektedir. Bu iki aşamada da başarılı olan kişiler bir sonraki aşama olan mülakat için davet edilirler. Kişilik Envanteri, bankanın tüm pozisyonlarında çalışmak isteyen adaylar için kişilik ve karakteristik özelliklerini belirleyecek olan bir uygulamadır. Adayların temel yetkinlikleri ve yetenekleri de bu uygulama ile belirlenecektir. Tamamen objektif bir uygulamadır, doğru ya da yanlış bir cevabı olan bir test değildir. Adayların kişilik özellikleri ve envanterleri bankaya uygunsa mülakat için davet edilirler.

Halk Bankası Sınav Başvuruları

Halk Bankası sınav başvurusu yapabilmek için bankanın duyurularına bakmalı ve sınav tarihlerini iyi takip etmeniz gerekir. Belli tarihler arasında bu sınavlar yapılmaktadır. Banka sınav için herhangi bir bedel talep ederse, bu tutarı Halk Bankası şubelerinden ya da hesap numarası ile T.C. Kimlik Numarası gibi temel bilgilerle yatırmanız gerekmektedir. Sınava başvuru yapabilmek için parayı yatırdıktan sonra Sınav Başvuru Formu’nu doldurmanız ve güncel bir vesikalık fotoğraf ile bankaya iletmeniz gerekmektedir.

Halk Bankası sınavları Adana, Antalya, Ankara, Bursa, Denizli, Diyarbakır, Erzurum, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Kayseri, Samsun ve Trabzon gibi merkezlerde yapılmaktadır. Yakın şehirlerde yaşayanlar da atandıkları merkeze sınav için giderler.

Halk Bankası Sınav Soruları Dağılımı

Halk Bankası sınav soruları, farklı kategorilerde yapılmaktadır. Bunlar Genel Yetenek, Genel Kültür, Yabancı Dil ve Alan Bilgi testleridir. Halk Bankası sınav soruları Alan Bilgi kategorisinde farklı konular bulunmaktadır. Bunlar, Hukuk, Ekonomi, Büyüme, Türkiye Ekonomisi, Maliye, Muhasebe, İşletme, Bankacılık ve Finans alanlarıdır. Pozisyona göre ve çalışılan alanlara göre soru ve konu farklılığı görülebilmektedir.

  • Hukuk: Medeni Hukuk, Borçlar Hukuku, Ticaret Hukuku, Kıymetli Evrak Hukuku, İcra-İflas Hukuku, Vergi Hukuku ve Türk Vergi Sistemi, İş Hukuku
  • Ekonomi: Mikro İktisat, Matematiksel İktisat, Makro İktisat, Uluslararası İktisat
  • Maliye: Kamu Maliyesi
  • Muhasebe ve İşletme: Genel Muhasebe, Finansal Tablolar ve Analizi, İşletme Yönetimi, Finansal Yönetim
  • Bankacılık ve Finans: Banka Muhasebesi, Para-Para Politikası-Merkez Bankacılığı, Uluslararası Finansal Sistemler

Bir önceki yazımız olan Halk Bankası Satılık Gayrimenkuller başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı