BANKALAR

Hangi Emekli Ne Kadar Maaş Alacak? (Hesaplama) 2020

Emekliler her sene belli zaman aralıklarında zamlı olarak emekli maaşlarını alır. Genellikle Ocak ve Temmuz aylarında emeklilerin maaşlarına zam yapılır. Emeklilerin maaşları hesaplanırken belli kriterler göz önünde bulundurulur. Özellikle emeklilerin zamanında işyerinde ne kadar sürede çalıştığına bakılarak emekli maaşları belirlenir. Bunun dışında emekli olma yaşı da maaşların hesaplanmasında etkilidir. Bu kriterler sayesinde emeklilerin maaşları hesaplanarak her sene zam yapılıp ödenir.

Emekli Maaşı Hesaplaması BAĞKUR

BAĞKUR’ dan emekli olan vatandaşların alacakları emekli maaşları hesaplanmasında BAĞKUR’ dan 2000 yılından önce emekli olanlar ve 2000-2008 arasında emekli olanlar şeklinde ayrılır ve iki farklı dönemde hesaplanan maaşların toplamı BAĞKUR’ dan emekli maaşı alacak vatandaşların maaşı olur. BAĞKUR’ dan emekli olan vatandaşların emekli maaşlarının ne kadar alındığının  belirlenmesinde en önemli faktör ne kadar prim ödedikleridir. Çok fazla prim ödeyen vatandaşlar, BAĞKUR’ dan daha fazla miktarda emekli maaşı alabilir.

Emekli Maaşı Hesaplaması SSK

SSK’ dan emekli olan  vatandaşların aldıkları maaşların belirlenmesinde üç dönemin etkisi vardır. Bunlar; 2000 öncesi dönem, 2000 yılı ve 2008 sonrası dönem olarak ele alınır. Bu dönemlerde vatandaşların prim günleri ele alınarak belli bir oran ortaya çıkarılır. Toplam üç dönemde elde edilen oranların birbirleri ile toplanmasından sonra vatandaşların SSK emekli maaşlarının miktarı ortaya koyulur. Böylece vatandaşlar üç dönemde elde edilen belli miktarların toplamı sayesinde bugün o miktarda emekli maaşı alır. Emekli maaşının miktarının belirlenmesinde vatandaşların prim ödeme günleri de etkilidir. Vatandaşlar ne kadar çok prim öderse o kadar fazla emekli maaşlarının miktarını arttırabilir.

Emekli Maaşı Hesaplaması Memur

Memur olarak çalışan vatandaşların emekli maaşlarının hesaplanmasında bazı unsurlar ele alınır. Memur olan vatandaşların emekli maaşları çalıştıkları statüye ve ne kadar sürede iş hayatlarında faaliyet gösterdiklerine bakılarak hesaplanır. Memur olan emekliler zamanında işyerlerinde ne kadar uzun sürede çalışmışlarsa o kadar fazla emekli maaşı alır. Memurların emekli maaşlarının miktarında aldıkları tazminatlar ve ek ücretler de etkilidir. Bu yüzden memur emeklilerin maaşları verilen hususlar ele alınarak hesaplanır ve her sene  memur olan vatandaşlar da zamlı bir şekilde emekli maaşlarını alabilir.

Emekli Maaş Ücretleri

Emekli vatandaşların maaşları her yıl artar. Bu sene de emekli maaşlarının artıp artmayacağı Aralık ayında sonuçlanacak. Vatandaşların emekli maaşları arttığı zaman Ocak ayında zamlı bir şekilde emekli maaşlarını alır. Bu sene emekli maaşları yaklaşık olarak 100 ve 480 TL değerinde artabilir. Aşağıda bu sene zam olduğunda vatandaşların alacakları zamlı emekli maaşlarının miktarları ile ilgili bilgiler yer alır:

  • Normalde 2000 TL emekli maaşı alan kişi zam getirilmesiyle beraber maaşlarını 2169,20 TL olarak alır.
  • Normalde 3000 TL emekli maaşı alan kişi zam getirilmesiyle beraber maaşlarını 3253,80 TL olarak alır.
  • Normalde 4000 TL emekli maaşı alan kişi zam getirilmesiyle beraber maaşlarını 4338,40 TL olarak alır.
  • Normalde 5000 TL emekli maaşı alan kişi zam getirilmesiyle beraber maaşlarını 5423 TL olarak alır.

Emekli Maaşı Zamlı Ne Zaman Alınır?

Vatandaşların emekli maaşlarına yıl içerisinde toplamda iki kere zam yapılır. Genellikle bu zamanlar Ocak ve Temmuz ayıdır. Bu aylarda vatandaşların emekli maaşlarına zam yapıldıktan sonra vatandaşlar maaşlarını zamlı bir şekilde alır. Vatandaşların zamlı bir şekilde emekli maaşı alacakları genelde Aralık ayında belli olur. Aralık ayında belli olan maaşlar sonrasında vatandaşlar her ay başı zamlı bir şekilde emekli maaşlarını alır.

Bir önceki yazımız olan Banka Sınavları Hakkında Detaylı Bilgi 2020 başlıklı makalemizde İş Bankası Sınavları, Vakıfbank Sınavları ve Ziraat Bankası Sınavları 2019 hakkında bilgiler verilmektedir.


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı