İhtiyaç Kredisi

İhtiyaç Kredisi Hesaplama Örnek Tablo

Kredi faiz oranları kredi çekmek isteyen insanların en çok dikkat ettiği hususlardan bir tanesidir. Peki nedir bu faiz? Nasıl hesaplanır? Faiz, bankanın veya banka benzeri kuruluşların verdikleri borca karşılık olarak aldığı ücrettir. Faiz için ‘ödünç verilen paranın kira bedeli’ tanımı da yapılır. Bu ücretin oranı pek çok değişkene bağlı olarak değişiklik gösterir. Peki bu değişimden kredi kullanmış müşteriler nasıl etkilenir? Kişinin eğer sabitli faiz kredi kullanmışsa, faiz oranlarındaki dalgalanma, kişinin ödemesi gereken tutarı değiştirmez. Bununla beraber, değişken faizli kredi kullanılmışsa, ödenecek miktarda artma veya azalma olabilir. Enflasyon oranı yüksek olan bir ülkede faizlerinde yüksek olacağı çıkarımında bulunarak, bu gibi ülkelerde değişken faizli kredi kullanımının akıllıca bir tercih olmadığını söylemek yerinde olacaktır. Genellikle faiz üzerinde en güçlü etkiyi merkez bankası yapar yani dolaylı olarak enflasyon yapar da diyebiliriz. Enflasyon da ülkedeki üretim-tüketim dengesi, istihdam, döviz kurları gibi diğer değişkenlere bağlıdır. Merkez bankası faiz oranlarını yükseltme veya düşürme yetkisine sahip kurumdur. Bankalar tarafından düzenlenerek açıklanan bu ücretlere nominal faiz oranı denir. Bankaların açıklamış olduğu faiz oranlarının dışında faiz oranları üzerinde değişkenlik sağlayacak olan diğer bir faktör, nasıl bir müşteri profiline sahip olduğunuzdur. İyi bir müşteri profiline sahip olmanız, kredi faiz oranını düşürebilir, krediyi çekme sürecinizi hızlandırabilir ve kolaylaştırabilir. Bu kategoride yer almak için ise bankaların sizleri notlandırmasına yarayan düzenli bir geçmişe sahip olmanız gerekir. Bu geçmişe hesap hareketleri, kredi kartı işlemleri, yasal takibe düşüp düşmediğiniz örnek olarak gösterilebilir. Her bankanın kredi değerlendirme yöntemi ise birbirinden farklılık göstermektedir.

Örnek İhtiyaç Kredisi Hesaplama

Yukarda bahsettiğimiz kredi faiz oranlarına somut birkaç örnek vermek gerekirse, 50.000 TL tutarında anapara, 32 ay vade ile banka faiz oranlarını karşılaştırma yapalım; INGBANK üzerinden kredi kullanmak istiyorsanız, faiz oranı %25 olmasıyla toplam tutar 51.041,10 TL, Enpara.com üzerinden kredi kullanmak istiyorsanız faiz oranı %22,00 toplam tutar 50.916,16 TL, CETETEB üzerinden kredi kullanmak istiyorsanız, faiz oranı %21,50 olmasıyla toplam tutar 50.895,34 olur.  Bu örnekten faydalanırken, bankaların faiz oranlarında değişkenlik gösterebileceğini aklınızdan çıkarmayın. Toplam tutarlarda oluşan farklılıklardan en uygun krediyi seçmek için, bankalar arası faiz oranlarında karşılaştırma yapmak gereklidir. Bu karşılaştırmayı internet üzerinden kolaylıkla bulabileceğiniz karşılaştırma araçlarının yardımıyla çok kısa sürede yapabilirsiniz.

İhtiyaç Kredisi Nasıl Hesaplanır?

Karşılaştırmayı yaptıktan sonra sizin için en uygun krediyi seçtiniz. Peki kredilerinizin ve taksit tutarınızın nasıl hesaplandığını biliyor musunuz? İşte, formüllerle ve rakamlarla birlikte sizler için örnek kredi  hesaplama: Taksit tutarı, [Faiz*(1+Faiz) üssü taksit sayısı/(1+Faiz) üssü taksit sayısı-1]*Kredi tutarı şeklinde hesaplanır.  Bu formülün yardımıyla, %1 oranında aylık faiz ve 12 ay vade ile 100 TL tutarındaki kredinizin aylık taksiti 8,88 TL olur.

Gerekli Evraklar

Ödeyeceğiniz tutarları hesapladıktan sonra, başvuru için gerekli belgeleri bir araya getirmelisiniz. Bunlar;

 1. Nüfus cüzdanı
 2. İkamet belgesi veya son 3 aya ait olan fatura
 3. Gelir gösteren belge. Eğer özel sektör çalışanıysanız maaş bordonuzu ve imza sirkülerini göstermeniz gerekli. Emekliyseniz, e-devlet’ten maaşını gösteren belgeyi bankalarına göstermeniz gerekli. Serbest meslek çalışanıysanız, kar gösteren vergi levhanızı göstermeniz gerekli. Eğer çalıştığınız banka ile ödemelerinizi aldığınız banka aynı ise, bankaya ayrıca evrak sunmanıza gerek yok. Bu açıdan, müşterisi olduğunuz banka ile çalışmak sizin için daha uygun olabilir. Çiftçi iseniz, resmi olarak çiftçilikten gelir elde ettiğinizi gösteren belgeler, çiftçi belgesi göstermeniz gerekli. Gayrimenkulden gelir elde ediyorsanız, gelen ödemeleri gösteren dökümlerin bankaya gösterilmesi gerekli.

Ziraat Bankası İhtiyaç Kredisi ile Her Türlü İhtiyacınızı Zorlanmadan Karşılayın

Ziraat Bankası ihtiyaç kredisi kullanmanız halinde, 60 aya varan vade seçeneklerinden faydalanırsınız. Bütün bireysel ihtiyaçlarınız için bu kredi türünden faydalanabileceksiniz. Kredi kullanmanız halinde uygun faiz oranlarında faydalanırsınız. Hem de ihtiyaç kredisi geri ödemesini kolay bir şekilde gerçekleştirirsiniz. Kredi kullanmanız halinde şahsi ya da maddi teminat gösterilmesi gerekir. Ayrıca banka tarafından müşterilerin faydalanması için orunlu hayat sigortası yapılır. En fazla kredi vadesi 60 ay olabilir.

Ziraat Bankası İhtiyaç Kredisi Başvurusunu Hangi Kanallardan Yapabilirim?

Ziraat Bankası ihtiyaç kredisi başvurusu yapmak için kanallar arasından sizin için en hızlı ve kolay yöntemi tercih edebilirsiniz. Başvuru kanalları arasında:

 • Ziraat Mobil uygulaması,
 • Banka internet şubesi,
 • Bankanın en yakın şubeleri,
 • Banka web sitesi,
 • Banka çağrı merkezi,
 • Banka ATM’leri yer alır.

Ziraat Bankası İhtiyaç Kredisi Örnek Hesaplama Nasıl Olur?

Ziraat Bankası ihtiyaç kredisi örnek hesaplaması 5 bin TL için yapıldığında aylık ödenmesi gereken taksit tutarı 126 TL olur. Faiz oranı yüzde 1,25’tir. Yıllık maliyet oranı yüzde 19’dur. Kredi vadesi 60 ay olacak şekilde hesaplama yapılmıştır. Faiz oranları güncel olarak değişiklik gösterdiğinden ve banka faiz oranlarını değiştirme hakkına sahip olduğunda başvurudan önce faiz oranlarını öğrenin.

Ziraat Bankası İhtiyaç Kredisi Başvurusu Yaparken Hangi Evraklar Gerekir?

Ziraat Bankası ihtiyaç kredisi başvurusunda gerekli olan evraklar arasında:

 • Kişinin çalışma durumuna göre düzenlenmiş olan gelir belgesi,
 • Kredi başvuru formu,
 • Nüfus cüzdanı,
 • Şube tarafından istenebilecek diğer belgeler,
 • Kefil varsa kefil için de aynı belgeler yer alır.

Her Türlü Nakit Para İhtiyacınızda QNB Finansbank Yanınızda

QNB Finansbank ihtiyaç kredisi ile nakit para ihtiyacınız olduğunda endişe etmeniz gerekmez. İhtiyaçlarınız mı arttı? Gideerlerinizin altından kalkmakta zorlanıyor musunuz? Finansbank ihtiyaç kredisine başvuru yaparak kendinizi bu yükün altından kurtarabilirsiniz. 3 ay ödemesiz dönem özelliği sayesinde, ödemesini yapmaya 3 ay sonra başlar krediyi ise anında kullanırsınız. Kolay ödemeli kredi türünü seçmeniz halinde, ihtiyacınıza göre elinizde az para olması halinde ödemelerinizi düşük tutarlar ile yapmaya başlayacaksınız. Tanışma kredisi kullandığınız zaman, uygun faiz oranlarından faydalanarak kredi kullanırsınız. Bu kampanyadan faydalanmak için hangi bankanın müşterisi olduğunuz önem taşımaz. Son 1 yıl içinde kredi kullanmayan kişilerin tümü bu kredi türünden faydalanabilir. Doğum günü kredisi kullanarak, size özel faiz oranlarından da faydalanabilirsiniz. Bu fırsattan faydalanmak için doğum gününüz denk geldiği ayda kredi kullanmak için başvuru yapmanız gerekir. Sayılan kredilere ek olarak diğer kredi kampanyalarında da faydalanabilirsiniz. Her biri ihtiyaçlara özel olarak hazırlanmıştır. Borç transferi kredisi, kamu ve finans maaş kredisi, doğum günü kredisi gibi diğer ihtiyaç kredisi türleri de sizleri bekliyor.

QNB Finansbank İhtiyaç Kredisi için Başvuru Nasıl Yapılır?

QNB Finansbank ihtiyaç kredisi başvurusu yapmak için banka hesabınız olması halinde direk hemen başvur butonuna basarak talebinizi bankaya iletebilirsiniz. Dilerseniz başvurunuzu 0 850 220 85 73 hattı alo kredi hattı üzerinde de gerçekleştirebilirsiniz. Bu hat üzerinden 7 24 kredi için başvuru yapabilirsiniz. Kredi başvurularınızı yapmak için Türkiye’de kredi başvurusu yapmak için ilk kullanılan Kredi Go uygulamasında da faydalanabilirsiniz. Başvuru yapmak için önce mobil uygulamanın telefona indirilmesi gerekmektedir. Dilerseniz ihtiyaç kredisi için başvurunuzu SMS ile d iletebilirsiniz. Bunun için TC kimlik no bilginizi 5030’a göndermeniz yeterli olacaktır.

Bir önceki yazımız olan İhtiyaç Kredisi Faiz Oranları Bütün Bankalar Güncel Liste başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı