İş Bankası

İş Bankası EFT Saatleri (Güncel) Elektronik Para Transferi

İş Bankası EFT Saatleri 2020

İş Bankası eft saatleri, Türkiye’de bankacılık faaliyetlerinde bulunan tüm bankalarla aynı saat ve günlerde gerçekleşmektedir. Günümüzde gelişen teknoloji vasıtasıyla birçok işlemi hiç sıra beklemeden ve oturduğumuz yerden kolayca gerçekleştirebiliyoruz. İnternet bankacılığının yaygın kullanımı ve birçok bankacılık faaliyetinin de bu teknolojik ilerleme sayesinde kolayca yapılması vatandaşları bir hayli büyük bir dertten kurtarmaktadır. Eft; Elektronik Fon Transferi’nin kısaltılmış halidir. Bu işlem sayesinde dilerseniz kurumsal dilerseniz de bireysel olarak başka bankalarda bulunan hesaplara para aktarımı gerçekleştirebilirsiniz. Bankalar arası Eft işlemlerini birçok farklı yöntem kullanarak yapabilirsiniz. Bu yöntemlerden bazıları;

 • İnternet Bankacılığı
 • Telefon Bankacılığı
 • Banka Şubelerinden ya da
 • Paramatiklerden (ATM)

Kolayca gerçekleştirebilirsiniz. Elbette en çok kullanılan yöntem internet üzerinden gerçekleştirilen Eft işlemleridir. Türkiye İş Bankası Eft saatleri, resmi tatil ve hafta sonları hariç hafta içi mesai saatleri olan sabah 08:00 ve 17:00 arasında gerçekleştirilmektedir. 2020 Yılında bankalar arası eft saatleri değişiklik gösterebilir. İş bankası eft saatleri kuruluşundan bu tarafa aynı saatler arasında yapılmaktadır.

Elektronik Para Transferi (Eft) Nedir?

Elektronik para transferi kısaca Eft daha önceden de değindiğimiz gibi; kurumlar arasında ya da bireyler arası gerçekleştirilen para aktarma işlemidir. Müşterisi olduğunuz bankanın dışında para göndereceğiniz kişinin ya da kurumun çalıştığı banka hesabına yapacağınız her para gönderme işlemi Eft başlığı altında yer almaktadır. Eft yapabilmek için bilmeniz gerekenlerin başında; para gönderilecek olan kişinin hesap numarası ya da IBAN numarası, bankanın adı ve gönderen bilgileri gerekmektedir. Eft işlemini tamamladıktan sonra hesabınız ve alıcının hesapları incelenerek banka tarafından onay verilmesi beklenmektedir. Eft ne zaman hesaba geçer? Derseniz, para gönderme işlemi mesai saatleri içerisinde gerçekleştirildiği zaman eğer şüpheli bir durum yoksa para transferi gerçekleştirilir. Ancak mesai saatleri dışında bir Eft işlemi gerçekleştirilmişse para transferi ertesi gün mesai saatlerinde gerçekleştirilir. Bunun yanı sıra hafta sonuna denk gelen ya da resmi tatillere denk gelen bir Eft işleminde ilk iş gününe kadar para aktarımı gerçekleştirilmez. Bunun için eğer bir Eft işlemi gerçekleştirmek istiyorsanız mutlaka mesai saatleri içinde ve hafta içi bu işlemleri gerçekleştirmeniz önerilmektedir. Eft ücretleri de vatandaşlar tarafından en çok merak edilen konuların başında gelmektedir. Bankadan bankaya değişiklik gösterdiği gibi Eft işleminin gerçekleştirildiği yönteme göre de ücretler değişmektedir. Türkiye’de hizmet veren bazı bankaların Eft ücretleri kısaca şu şekildedir;

 • Türkiye İş Bankası EFT Ücreti: 4,00 TL
 • Ziraat Bankası EFT Ücreti: 3,00 TL
 • Garanti Bankası EFT Ücreti: 3,90 TL
 • Halk Bankası EFT Ücreti: 1,86 TL

Burada belirtilen Eft ücretleri sadece internet şubesi aracılığıyla gerçekleştirilen Eft ücretleridir. Çağrı merkezinden ya da paramatiklerden gerçekleştirilen işlemlerde Eft ücretleri değişmektedir.

İş Bankası EFT İşlemi Nasıl Yapılır?

Türkiye’de oldukça uzun bir süredir bankacılık hizmeti veren Türkiye İş Bankası aracılığı ile Eft işlemi gerçekleştirmek isteyen müşteriler birçok yöntem kullanarak bu işlemleri gerçekleştirebilirler. Türkiye İş Bankası’nın sunduğu Eft işlemlerinden en önemlisi talimat vererek ileri bir tarihte Eft işleminizin gerçekleştirilmesi de sağlayabilirsiniz. Belirlediğiniz kriterlerde; gün, saat, aylık ya da hesabınızda ki miktara göre ileri tarihli Eft talimatı verebilirsiniz. Peki, Türkiye İş Bankası Eft nasıl yapılır? Eft işlemlerinizi gerçekleştirmek için kullanabileceğiniz yöntemler kısaca şunlardır;

 • Türkiye İş Bankası Bankamatiklerinden
 • Türkiye İş Bankası Çağrı Merkezinden
 • Türkiye İş Bankası İnternet Şubesinden
 • Türkiye İş Bankası İşCep Mobil Uygulaması
 • Türkiye İş Bankası Şubelerinden

Eft işleminizi oldukça kolay bir biçimde gerçekleştirebilirsiniz. Eft işlemini gerçekleştireceğiniz yönteme göre de Eft ücretleri değişmektedir. Ancak İnternet bankacılığı üzerinden en uygun fiyata Eft yapabilirsiniz.

İş Bankası EFT İşlem Limiti

İş Bankası EFT limiti, İş Bankası aracılığıyla yapacağınız Elektronik Para Transferi işlemlerinde gönderebileceğiniz en üst limit tutardır. İş Bankası EFT işlemi maksimum 200.000 TL olarak gönderilmektedir. Eğer daha yüksek tutarda EFT işlemi gerçekleştirmek isterseniz banka şubesiyle görüşerek ya da çağrı merkezini arayarak EFT limitini arttırabilirsiniz. Bu tutar, bireysel olarak yapılan EFT işlemleri için geçerli olup, detaylı bilgi bankanın şubelerinde ve çağrı merkezlerinde verilmektedir.

EFT İçin Ürün ve Hizmet Ücretleri

İş Bankası EFT ücretleri, bankadan alçağınız Elektronik Para Transferi için ödeyeceğiniz ürün ve hizmet bedelleridir. Para aktarma işlemini EFT türünde yapacaksanız, farklı EFT şekilleriyle aşağıdaki gibi ücretlere tabi tutulursunuz:

 • Şubeden yapılacak olan EFT işlemleri için asgari tutar 70 TL ve azami tutar 650 TL’dir ve bu tutar için sunulan oran %0,5’tir. Bu tutara Bankacılık ve Sigortacılık Muamele Vergisi dahil değildir. Şubeden yapılacak olan 0 TL ve 1000 TL arası EFT işlemlerinde 21 TL ücret alınır.
 • Kasadan EFT yapacaksanız 0 ve 1000 TL arası işlemlerde 24 TL ücret alınır. Ayrıca Kasadan daha yüksek tutarlı EFT işlemleri için %0,5 oranıyla asgari 70 TL azami 650 TL ücret sunulur. BSMV dahil değildir.
 • Hesaptan düzenli olarak EFT talimatı verilecekse 0 ve 1000 TL arası işlemler için alınan ücret 21 TL’dir. Daha yüksek tutarlı Hesaptan Düzenli EFT Talimatı işlemleri için de %0,5 oranla asgari 70 TL azami 650 TL ücret alınır. Bu tutardan BSMV hariçtir.
 • Hesaptan düzenli EFT işlemleri için 0 – 1000 TL arası 10 TL ücret alınır. Bu tutardan Bankacılık ve Sigortacılık Muamele Vergisi hariçtir.

Bankamatik ile Yapılan EFT İşlemleri

İş Bankası bankamatikle EFT yapabilme imkânı da sunmaktadır. Türkiye’nin her yerinde bulunan bankamatiklerden size en yakın olanını bulmak için internet sitesi ve mobil uygulaması üzerinden en yakın şube ve ATM adreslerine ulaşabilirsiniz. EFT işlemleri, Merkez Bankası’na bağlı bir işlem olduğu için yalnızca tam günlerce 08:30 ve 17:00 saatleri arasında, yatım günlerde ise 08:30 ve 11:45 saatleri arasında yapılabilmektedir. Ticari amaçlı çoklu para gönderimi yapılacaksa 08:30 ve 16:00 saatleri arasında EFT işlemleri yapılabilmektedir.

 • Bankamatik aracılığıyla hesaptan EFT işlemi yapılacaksa 16 TL ücret alınmaktadır.
 • Eğer yapılacak Hesaptan EFT işlemi 100.000 TL’den fazlaysa %0,5’lik bir oran uygulanır ve azami olarak 470 TL ücret alınır. Bu ücrete Bankacılık ve Sigorta Muamele Vergisi de dahildir.
 • Bankamatikten Geç EFT işlemi yapılacaksa 20 TL ücret alınır, bu işlem saat 16:00’dan sonra yapılmaktadır.
 • KKTC’ye EFT işlemi yapılacaksa 26 TL ücret alınır.

EFT Yapılabilecek Diğer Kanallardaki Ücretler

İş Bankası EFT kanalları şubeler ve bankamatiklerle sınırlı değildir. Bu bankanın İnternet Şubesi, Telefon Şubesi, İşCep ve Çağrı Merkezi ile de EFT yapılabilmektedir. İş Bankası EFT ücretleri bu kanallar için ise şöyle belirtilmektedir:

 • İnternet Şubesi’nde yapılacak EFT işlemlerinde belirttiğimiz gibi ücret 6.5 TL’dir. Fakat yapılacak 100.000 TL ve üzeri hesaptan EFT işlemlerinde %0,5 oranla maksimum 470 TL EFT ücreti alınır. Bu ücrete BSMV dahildir.
 • Telefon Şubesiyle yapılacak EFT işlemlerinde de yine 100.000 TL ve üzeri için %0,5 oranla 470 TL’ye kadar EFT ücreti alınmaktadır. Daha düşük tutarlı EFT işlemleri için 7.5 TL ücret alınır.
 • İş Cep ile yapılacak EFT işlemleri için 100.000 TL’ye kadar 6,5 TL ücret alınır. 100.000 TL ve üzerinde EFT işlemleri için ise azami olarak 470 TL, %0,5 oranla ücret alınmaktadır.

Bir önceki yazımız olan İş Bankası Müşteri Hizmetleri 444 lü Numarası başlıklı makalemizde İş Bankası müşteri hizmetleri numarası direk bağlanma ve Türkiye İş Bankası Müşteri Temsilcisine Kolay Bağlanma Yöntemi hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı