Konut Kredisi

Konut Kredisi Faiz Oranları Düştü 2020 İndirimi Başladı

Konut kredisi faiz oranları 2019 yılı itibariyle, Türkiye’de hizmet veren çoğu banka tarafından müşterilere sunulan kredilerin başında gelmektedir. Geçtiğimiz aylarda piyasalarda yaşanan durgunluk ve döviz kurlarının artması birçok sektörü etkilediği gibi bankacılık sektörünü de olumsuz etkilemiştir. Ancak hükümetin enflasyonla mücadele politikası kapsamında birçok alanda indirimler ve yeniden yapılandırmalarda devreye sokulmuştur. Bu kapsamda birçok banka yeniden yapılandırma ve Ağustos ayından itibaren geçerli, kredi faizlerinde %10 indirim yapacaklarını duyurarak, piyasalarda normalleşme politikalara destek vereceklerini açıklamışlardır. Yeni bir ev sahibi olmak isteyen herkes uygun konut kredileri sayesinde hayallerine kolayca ulaşabilecektir. Bankaların sağladıkları konut kredilerinin yanı birçok inşaat firması da uygun vadeli ödemeler ve peşinat indirimleri yaparak vatandaşlara hizmet vermektedir.

Konut Kredisi Veren Bankalar ve Kredi Türleri Nelerdir?

Türkiye’de bankacılık alanında hizmet veren hemen hemen her banka vatandaşlara; kredi türü ve talep edilen kredi miktarına göre; birçok konut kredisi hizmeti sunmaktadır. En çok tercih edilen ve uygun ödeme koşullarına sahip olan bankalar ve kredileri hakkında kısaca bilgi verecek olursak;

 • Türkiye İş Bankası Konut Kredileri; Türkiye’nin en köklü bankalarından biri olan Türkiye İş Bankası’nın konut kredi türleri şunlardır; Ev kredisi – Evden Eve Ev Kredisi – Kentsel Dönüşüm Kredisi – Ev Yapım/ Tamamlama Kredisi.
 • Ziraat Bankası Konut Kredileri: Hükümet politikalarına bağlı olarak Ziraat Bankası konut kredisi faiz oranları da oldukça uygundur. Bankanın sunduğu bazı konur kredi türleri ise şunlardır; Konut Kredisi – Yeşil Ev Konut Kredisi – Ortak Konut Kredisi vb.
 • Türkiye Vakıflar Bankası Konut Kredileri: Sarı Panjur konut kredisi ve daha birçok kredi imkânıyla konut kredisinde en çok tercih edilen bankalardan biride Vakıf Bankasıdır.

Yukarıda bahsettiğimiz bankaların yanı sıra daha birçok banka sizlere konut kredileri sunmaktadır. Size en uygun konut kredisi için bankaların resmi internet sitelerini ziyaret ederek ya da size en yakın banka şubelerine giderek ayrıntılı bilgi alabilmeniz mümkündür.

Konut Kredisi Başvuru İçin Gereken Belgeler - Konut Kredisi Faiz Oranları Düştü 2020 İndirimi Başladı

Konut Kredisi Başvuru İçin Gereken Belgeler Nelerdir?

Herhangi bir krediye başvuru yaparken genel itibariyle bankaların sizden istediği belgeler aynıdır. Ancak unutulmamalıdır ki bankadan bankaya ve kredi özelliklerine göre istenebilecek belgeler zaman zaman değişiklik göstere bilmektedir. Genel itibariyle konut kredisi başvuruları sırasında bankaların müşterilerinden talep ettikleri belgeler kısaca şu şekilde karşımıza çıkmaktadır. Bunlar;

 • Banka tarafından istenen belgelerin eksiksiz doldurulması
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi
 • Gelir belgesi (maaş bordrosu, vergi levhası fotokopisi vb.)
 • İkametgâh belgesi
 • Satın alınmak istenen konutun tapusu

Genel itibariyle sizden konut kredisi başvurusu yaptığınızda istenebilecek belgeler bunlardır. Bunların yanı sıra bankalar gerekli gördükleri takdirde ya da duruma göre sizden kefil de isteyebilmektedirler. Bankalardan konut kredisi ya da herhangi bir kredi talep etmeden önce gereken evrak ve başvuru şartlarının neler olduğunu öğrenmeniz, işlemlerin daha hızlı gerçekleşmesine yardımcı olacaktır. Konut kredisi başvuruları ise özellikle teknolojinin gelişmesiyle günümüzde oldukça kolaylaşmıştır. İnternetten konut kredisi başvurusu yapabildiğiniz gibi cep telefonunuz yardımıyla bankaların müşteri temsilciliklerini arayarak ya da kısa mesaj göndererek konut kredisi başvurusunda bulunabilir ve kolayca kredi başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Bankaların konut kredisi faiz oranları ise kısaca şöyledir;

 • Türkiye İş Bankası Konut Kredisi Faiz Oranı: %2,30
 • Ziraat Bankası Konut Kredisi Faiz Oranı: %1,98
 • Halkbank Konut Kredisi Faiz Oranı: %2,09
 • Yapı Kredi Bankası Konut Kredisi Faiz Oranı: %2,46
 • Türkiye Ekonomi Bankası (TEB) Konut Kredisi Faiz Oranı: %2,58

Türkiye’de en çok tercih edilen bazı bankaların konut kredisi faiz oranları kısaca bu şekildedir.

Yeni Evinize Taşınmak için Gerekli Kredi Akbank’ta!

Yeni eve taşınmak için Akbank konut kredisi sayesinde siz de yeni bir evin sahibi olabileceksiniz. Hem de uygun faiz oranları ve esnek ödeme koşulları sayesinde konut kredisi kullanırken zorlanmayacaksınız. Ayda 0,99 gibi düşük faiz oranlarından faydalanacağınız için, taksit miktarınız bütçenizi zorlamadan ödeme yapacaksınız. Ödeme planları kişiye özel hazırlandığından herkesin ihtiyacına göre bir konut kredisi Akbank’ta var. 100 bin TL değerinde Akbank konut kredisi kullanmanız halinde aylık ödemeniz gerekken taksit tutarı bin 427 L olacaktır. Hesaplama 120 ay vade ve aylık 0,99 faiz oranı baz alınarak yapılmıştır.

Akbank’tan İhtiyacınıza Özel Konut Kredisi Türleri

Akbank’tan ihtiyaca özel konut kredisi türleri arasından sizin için en uygun olanını tercih ederek kredinizi kullanabilirsiniz. Bu kredi türlerinden ilki ve e çok tercih edileni, sabit fazli konut kredisidir. Bu kredi türünde ayda ödeyeceğiniz taksit miktarları önceden belirlidir. Basit ve güvenilir bir kredi türüdür. Diğer konut kredisi türü indirimli konut kredisidir. Kredi faiz ödemesinin bir kısmı yapılır ve bu sayede hem faiz oranı hem de aylık taksit tutarını düşürebilirsiniz. Diğer bir kredi türü kentsel dönüşümcüleri ilgilendiriyor. Bu tür ile riskli bölgelerde yer alan konutların yenilenmesine Akbank aracılık etmiş oluyor. Peşinatsız konut kredisi ile ev almak için ellerinde peşinat bulunmayan vatandaşlar da kolay bir şekilde ev sahibi oluyorlar. Eğer yeni bir ev sahibi olmak için eski evinizi satmanız gerekiyorsa, yeni evim konut kredisinden faydalanarak fırsatların kapısını aralayabilirsiniz!

Akbank’tan İhtiyacınıza Özel Konut Kredisi Türlerinde Ödeme Şekilleri Nelerdir?

Akbank’tan ihtiyaca özel konut kredisi türlerinde farklı ödeme şekilleri sayesinde bütçenize göre ödeme yapmakta zorlanmayacaksınız. Dilerseniz dönemsel ödemeleri konut kredisini tercih edebilirsiniz. Bu sayede ödeme dönemlerinizi kendiniz belirlemiş olursunuz. Hem de ev sahibi olmak için daha fazla bekleme derdinden kurtulursunuz. Balon ödemeli konut kredisini seçerek de hayalinizdeki eve kavuşabilirsiniz. Vade boyunca ödemeniz gereken miktar düşüktür. Eğer elinize ilerleyen dönemlerde daha fazla para geçeceğini biliyorsanız, artan ödemeli konut kredisi tam da size göre. Ev almak için gelirinizin yüksek olması şart değil! Artan taksitli ödeme ile taksitlerinizi kolay bir şekilde kapatarak ev sahibi olabileceksiniz. Başvuru yapmak için bankanın size en yakın şubesini ziyaret edebilirsiniz.

Ziraat Bankası Konut Kredisi ile Hayallerinizdeki Evin Sahibi Olabilirsiniz

Ziraat Bankası konut kredisi ev sahibi olmak isteyenleri bekliyor. Hem de geri ödemelerinizi 180 aya varan vade seçenekleri ile yapabileceksiniz. Konutun ekspertiz değerinin yüzde 80 bedeline kadar kredi kullanabilirsiniz. Kredi kullandığınız zaman satın almak istediğiniz ev üzerine ipotek tesis edilmesi gerekir. Banka gerekli görmesi halinde, müşterilerinden ek teminat, kefil ya da belge isteyebilir. Kredi kullanmak isteyen kişilerin hayat, deprem ve konut sigortası yaptırmaları zorunludur. Banka kredisine başvuru yapmak isterseniz:

 • Banka internet şubesini,
 • Banka web sitesini,
 • Ziraat Mobil uygulamasını,
 • Banka ATM’lerini,
 • Banka çağrı merkezini,
 • Bankanın size en yakın şubelerinden faydalanabilirsiniz.

Bankanın konut kredisine başvurmak için başvuru sırasında gerekli evrakların yanınızda olduğundan emin olmanız gerekir. Bu belgeler arasında:

 • Çalışma durumuna göre düzenlenmiş gelir belgesi,
 • Kredi başvuru formu,
 • Nüfus cüzdanı,
 • Tapu belgesi aslı ve fotokopisi,
 • Varsa kefil içi aynı belgeler,
 • Şube tarafından istenilebilecek diğer belgeler yer alır.

Başvuruların değerlendirmeye alınması için belgelerin eksiksiz olması gerekir.

Bir önceki yazımız olan Konut Kredisi Faiz Oranları Düşecek Mi? 2020 başlıklı makalemizde Konut Kredisi Başvurusu Nerelerden Yapılır, Konut Kredisi Ekspertiz Raporu Nedir ve konut kredisi faiz oranları 2019 hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı