Konut Kredisi

Konut Kredisi Tekrar Yapılandırma 2020

Konut kredisi yapılandırma yapan bankalar ve kredilerini yapılandırmak isteyen müşteriler hemen hemen her dönemde mevcuttur. Kredi yapılandırılması genel itibariyle faiz oranlarında yaşanan düşüşler neticesinde gerçekleşmektedir. Bunun nedeni ise kredi çekmiş bir kişinin, düşen faiz oranlarından yararlanarak kredi geri ödemesini kolaylaştırmak istemesidir. Özellikle uzun vadelere dayanan ve oldukça yüksek miktarlarda bulunan krediler için bu yapılandırmalardan yararlanmak vatandaşlar için oldukça önemlidir. Kredi yapılandırma hesaplama yapmak için yapılandırılma yapılmak istenen dönemdeki faiz oranı ve bankanın belirleyeceği koşullar dikkate alınmaktadır. Dönem dönem gerçekleşen faiz oranlarında ki düşüşler bankalar tarafından da dikkate alınarak müşterilerine kredi yapılandırma hizmetleri sunmaktadırlar. Bu sayede kredi talebinde bulunmuş olan bireyler daha düşük faiz oranlarından yararlanarak kredi geri ödemelerine devam edebiliyorlar.

Konut Kredisi Yapılandırma Nasıl Yapılır?

İster konut kredisi olsun ister farklı türde bir kredi olsun genel olarak kredi yapılandırma işlemlerinin gerçekleşebilmesi için mevcut faiz oranlarının düşmüş olması gerekmektedir. En yaygın biçimiyle banklar bu tip durumlarda kredi yapılandırmasına gitmektedirler. Bunun yanı sıra kredinizde ödeme güçlüğü çektiğiniz durumlarda ya da gelirinizde yaşanan dalgalanmalar neticesinde de kredi ya da kredi kartı borçlarınız için de yeniden kredi yapılandırılması işlemi gerçekleştirilebilmektedir. Düşen faiz oranları neticesinde gerçekleştirilmek istenen kredi yapılandırılması için şu işlem gerçekleştirilmektedir;

 • Kredi faiz oranları düştükten sonra, kredi çektiğiniz banka öncelikle kredinizi kapanmış olarak göstermektedir. Ardından belirlenmiş yeni düşük faiz oranı baz alınarak krediniz yeniden hesaplanır ve banka tarafından tekrardan vadelendirilmektedir.

Piyasada gerçekleşen bu durumun yanı sıra daha mikro düzeyde sizin ödeme koşullarınız sebebiyle yapılacak olan kredi yapılandırılmalarında ise bankalar tarafından gerçekleştirilen işlem biraz daha karmaşıktır. Bu işlemi ise kısaca şu şekilde özetleyebilmek mümkündür;

 • Kredi geri ödemesinde ya da kredi kartı borç ödeme işleminde yaşadığınız zorluklarda yapılan yapılandırma işlemi için bankaya istenen belgeler ile başvuru yapmanız gerekmektedir. Kredi notunuz ve bilgileriniz incelenerek banka tarafından değerlendirme süreci başlatılır. Olumlu bir değerlendirme gerçekleşir ise, yeni bankanıza çekilen kredi miktarınca ya da borç üzerinden, borç transferi gerçekleştirilir. Bu sayede yeni bankanızca krediniz yapılandırılmış olur.

Konut Kredisi Yapılandırmanın Faydaları

Kredilerin yapılandırılma işlemleri genel itibariyle sizin lehinize olmaktadır. Bilhassa bu durum piyasalarda yaşanan faiz oranlarındaki düşüşten kaynaklı ise bu sizin için büyük ölçüde faydalıdır. Konut kredisi yapılandırma işlemi bir diğer adıyla refinansman işleminin sağladığı faydalardan bazıları kısaca şu şekilde özetlenebilmektedir;

 • Yapılandırılmış konut kredinizin taksitlerinde azalma gerçekleşebilir
 • Kredi geri ödeme vb. kredi maliyetlerinde düşüş olabilir
 • Gerçekleşen düşük faiz oranları çerçevesinde uygun faizli kredi ödemesinden faydalanabilirsiniz

Faiz oranlarından kaynaklı olarak yapılan kredi yapılandırma işlemleri sonucunda tüketiciler bu gibi avantajlardan yararlanabilmektedirler. Konut kredisi yapılandırma haberlerini takip ederek sizde kredi yapılandırma işlemlerinden faydalanarak ödemelerinizde kolaylık elde edebilirsiniz.

Kredi Borcu Yapılandırma

Kredi yapılandırma işlemlerini yalnızca konut kredisinde değil; ihtiyaç, taşıt vb. birçok kredi türünde de gerçekleştirebilirsiniz. Fakat burada dikkat çeken en önemli konu; uzun vadeli olmayan ve çok yüksek meblağlara ulaşmayan kredilerde yapılandırmaya gidilmesi sizlere pek fazla bir avantaj sağlamamaktadır. Konut kredisi gibi uzun vadeli ve yüksek miktarı bulan kredileri yapılandırmak elbette daha fazla fayda sağlamaktadır. Kredi yapılandırma işlemi için ise genelde şu üç temel durumun olması gerekmektedir. Bunlar; faiz oranlarında yaşanan düşüşler, kredi ya da kredi kartı borcunuzda yaşayacağınız ödeme zorlukları ve dönemsel olarak elinize geçen para ile ara ödemeler yapmak. Kredi yapılandırma işlemleri en çok bu tip durumlar meydana geldiğinde yapılmaktadır.

konut kredisi yapilandirma - Konut Kredisi Tekrar Yapılandırma 2020

Konut Kredisi Yapılandırması Sırasında Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Konut kredisi yapılandırması işleminde dikkat edilmesi gereken konular arasında en önemli olanlardan bir tanesi kar zarar hesabı yapmaktır. Kredi yapılandırması için doğru zamanı beklemek zorundasınız. Çünkü her ne kadar yapılandırma işlemi karlı görünse de, her zaman bu durum karlı olmayabilir. Ödemeniz gereken toplam tutar üzerinden yeni faiz oranı hesaplaması yapmayı ihmal etmemeniz gerekir. Buna göre aylık taksit hesaplaması yapılmalıdır. Gerekli görmeniz halinde faiz oranı üzerinden de hesaplama işlemini yapabilirsiniz. Başvuru yapmadan önce, bütün bankalar arasında kıyaslama yapmanız önemlidir. Böylece sizin için en uygun olan seçeneği bulabileceksiniz. Konut kredisi yapılandırması sonrasında eğer erken borç kapama özelliğinden faydalanmak isterseniz, unutmayın ki bunun için bankaya ekstra ücret ödemeniz gerekecektir. Çünkü ödeme planının dışına çıkarak bankanın kazanacağı faiz oranını düşürmüş olacaksınız. Eğer bu noktaları dikkate aldığınızda yinede yapılandırma işlemi sizin için faydalı oluyorsa, devam etmenizde fayda var.

Konut Kredisi Yapılandırması Hangi Şekilde Yapılabilir?

Konut kredisi yapılandırması işleminde yöntemler 2 başlık altında toplanabilir. Bu yöntemlerden ilki faizlerin düştüğü zaman mevcut kredilerinizin faiz oranını düşürmeniz için yapacağınız yapılandırmadır. Diğer yöntem ise, ödemekte zorlandığınız kredi borcunuzun olduğu zaman geçerlidir. Faizlerin düştüğü zamanlarda yapılacak olan yapılandırmada, banka kredinin peşin olarak kapandığını gösterir. Fakat bu noktada ödediğiniz kadar miktar üzerinden kalan vadeye göre yeniden kredi hesaplaması yapılır. Ödemekte zorlandığınız borçlar adına yapılandırma yaptınız zaman, gelir belgeniz ile birlikte bankanıza başvurursunuz. Banka size bu noktada olumlu ya da olumsuz bir sonuç iletecektir. Eğer süreç olumlu yanıtlanırsa, borç transferi yapılır. Yani banka borçlarınızı kendi üzerine almış olur.

Hangi Bankalar Borç Transferi Yapıyor?

Bor ç transferi yapan bankalar arasında:

 • Garanti Bankası,
 • TEB,
 • Vakıfbank,
 • Halkbank,
 • Denizbank,
 • Akbank,
 • Yapı Kredi,
 • İş Bankası,
 • Finansbank,
 • ING Bank yer alır.

Borç transferi halk arasında borç kapatma kredisi olarak da bilinir. Neredeyse bütün bankalar bu uygulamadan müşterilerini yararlandırmaktadırlar. Fakat bu kampanyalar belli bir dönem için yapılır. Bu kredilerde en fazla vade süresi 48 ay olur. Faiz oranlarında bankalar arasında farklar olabilir.

Kredi Kartı Borcu Yapılandırma İşlemi Nasıl Olur?

Kredi kartı borcu yapılandırma işleminde Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından sunulan yönetmelik dikkate alınır. Kurum, banka ve kredi kartları hakkında yönetmeliği yürürlüğe koymuştur. Bu yönetmelik ile beraber kredi kartı borçlarını ödemekte zorlanan kişiler için borçları yapılandırma işleminin yapıldığı bilinmektedir. Elbette bu uygulamadan faydalanmak için belli şartları yerine getirmek gerekiyor. Örneğin kişilerin borçlarının daha önceden yasal takibe düşmemiş olma şartı bulunuyor. Eğer kişilerin borçları takibe girmiş ise, bu kişiler için 72 aya varan vadelendirme seçenekleri sunuluyor. 72 taksit sayısının üzerine genellikle hiçbir banka çıkmak istemiyor .

Müşterinin durumu değerlendirildiği zaman, 12 ya da 24 ay gibi daha kısa sürelerle taksitlendirme işlemi yapılabiliyor. Eğer kredi kartınızı kullanarak borç yapılandırmak isterseniz en çok 48 ay vade yapılabiliyor. Bu sayede bankanın sunduğu daha düşük faiz oranlarından faydalanmış olursunuz. Konut kredisi yapılandırmasını hangi yöntemi kullanarak yapacak olursanız olun, önceden gerekli hesaplamaları yapmayı ihmal etmeyin. Yalnızca yaptığınız yapılandırma işleminden kar elde edebileceğinizi düşündüğünüz zaman yapılandırma işlemine şans vermelisiniz. Aksi halde kara geçeyim derken daha fazla ödeme yapmak zorunda kalarak kendinizi zarara sokmaktan başka bir şey yapmamış olursunuz.

Bir önceki yazımız olan 20 Yıl Vadeli Konut Kredisi (240 AY) başlıklı makalemizde konut kredisi faiz oranları, konut kredisi hesaplama aracı ve Vakıfbank 20 yıl vadeli konut kredisi hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı