KOSGEB

KOSGEB 50 Bin TL Hibe Şartları Güncel 2020

Kosgeb 50 bin TL hibe desteği veriyor. Bu hibeyi almak için bazı şartları sağlamanız gerekiyor. Bu şartlar sağlandığı takdirde kendi işinizi kurabilir veya hâlihazırda olan bir işiniz için belirli miktarda nakit desteği alabilirsiniz. Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) ülkemizde 1990 yılında, küçük ve orta ölçekli işletmelerin rekabet içerisinde olup büyümelerini sağlamak amacı ile kurulmuştur. Tam bu amaca uygun verdiği destekler her geçen yıl artıyor ve bazı kolaylıkları beraberinde getiriyor.

2020 Yılı Kosgeb 50 Bin TL Hibe Şartları

2019 yılı itibari ile Kosgeb’in 50 bin TL ye kadar artan hibesinden faydalanmak biraz daha kolay oluyor. Son düzenlemeler ile birlikte Kosgeb hibe şartları hafiflemiş durumda. Daha önceki yıllarda da bulunan bazı şartlar, genç girişimcilerin önünü açmak amacı ile değişikliğe uğradı ve hatta bazıları kaldırıldı. 30 bin TL ye kadar olan hibeler son birkaç yılda 50 bin TL ye çıkarıldı. Ayrıyeten 100 bin TL ye kadar da faizsiz kredi imkânı sunulmakta. Buna ek olarak, bu hibeye başvurmak için gerekli ve önemli bir şart olan girişimcilik sertifikası artık aranmayacak. Yine daha önceki yıllarda şart olan, önce işletmeyi açmak daha sonra hibe desteğine başvurmak koşulu olan şartta kaldırıldı.

Kosgeb Başvuru Şartları

Kendi işini kurmak isteyen girişimcilerimizin 50 Bin TL’lik hibeyi almak için ilk olarak güzel bir iş fikirlerini kafalarında oluşturmaları gerekiyor. Daha sonra başvuru aşamalarına geçmeleri onlar için daha sağlıklı olacaktır. Kosgeb başvuru şartları 2020 yılı ile belirttiğimiz gibi yüksek oranda hafiflemiş durumda. Örneğin ön koşul olarak girişimcilik sertifikası aranmaması gibi.  Her şey tamam artık sıra başvuruda ise öncelikle Kosgebin internet sitesinden veri tabanı kaydı oluşturmanız gerekmekte. Burada dikkatli olmanız bir konu var. Bu işlem esnasında detayları biraz hızlı davranarak halletmelisiniz, zira sistem işlem için 15 dakika civarlarına kadar izin veriyor sonrasında ise otomatik olarak çevrim dışı olup işleminizi yarıda bırakıyor. Bu da bütün kayıt işlemlerini başa almanıza sebep olacaktır. Sistem kaydınız tamamlandı ise diğer adımlara geçebilirsiniz. Sonraki adım olarak İŞ-KUR veya KOSGEB birimlerinden size en yakın olana müracaat edebilirsiniz.

VİDEO:

Kosgeb Hibe Desteği Başvuru İçin Yaş Sınırı 

Kosgeb yeni iş fikirleri olan veya destek almak isteyen esnaf veya girişimcilere destek veriyor. Fakat her yaştan insan bu destekten yararlanıp başvuruda bulunabiliyor mu? Kosgeb ilk zamanlarda bu başvurularda 30 yaş alt sınırı arıyordu ama son yıllarda artan ilgi ile birlikte bu Kosgeb yaş sınırı 2018 yılı ile artık mevcut değil. 18 yaşını dolduran herkes Kosgeb’ in verdiği desteklerden yararlanmak için başvuruda bulunabiliyor. Bu kolaylıkların ardından Kosgeb hibe desteğine başvuran genç girişimcilerin başvurularının bazı kriterlere göre incelenecek, bu incelemeler sonunda olumlu veya olumsuz sonuç genç girişimciye söylenecek.

Kosgeb Hibe Desteği 300x159 - KOSGEB 50 Bin TL Hibe Şartları Güncel 2020

Kosgeb Hibe Desteği Başvuru Hakkı

18 yaşını doldurmuş ve Kosgeb desteklerine başvurmuş girişimcilerin, başvuru sonuçları olumlu ise girişimcinin 90 gün içinde fikrini hayata geçirecek işletmeyi kurması gerekecek. Daha sonra da Kosgeb ile anlaşmayı imzalaması gerekecek. 50 bin TL hibe desteğini almaya hak kazanan girişimcilerin alacağı miktarın giderleri şu şekilde olacak;

  • İşletmenin kuruluş aşamasındaki çeşitli giderler için 2 bin TL
  • Kuruluş için gerekli ofis ve teçhizat malzemeleri, yazılımlar vb için 18 bin TL
  • Kurulan işletmenin diğer giderleri için 30 bin TL

90 gün içerisinde bu işlemleri yetiştiremeyen veya yapmayan girişimcilerin başvuruları olumludan olumsuza dönüşecek ve red yiyecek. Reddedildikten sonra ise 2 kere daha başvuru hakkı bulunan girişimciler bu 2 seferde de red cevabı aldıktan sonra artık başvuru haklarını tüketmiş olacaklar.

Bir önceki yazımız olan KOSGEB İş Fikirleri 60 Yeni Sektör başlıklı makalemizde KOSGEB’in Desteklediği Sektörler ve KOSGEB’in Desteklemediği İş Fikirleri hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı