KREDİ KARTLAR

Kredi Kartı İle Elektrik Faturası Ödeme

Elektrik faturasını kredi kartıyla ödemek teknoloji çağına girdikçe kolaylaşmıştır. Kredi kartı ile fatura ödeme devrine girdik ve aslında çoğumuz buna ayak uydurmakta başarılı oldu. Saniyelerimizi alan bir işlem sayesinde, herhangi bir fatura ödeme bayisine gitmeden kredi kartı ile elektrik faturanıza ödeme yapabilirsiniz. Tüm bankaların ticari veya bireysel kredi kartları ile internet bankacılığını kullanarak online olarak fatura ödemesi yaptığınızda TEDAŞ bunu kayıt altına alır ve ödediğinize dair makbuz keser. Bu sayede TEDAŞ veya fatura ödemek için herhangi bir bayiye gitmenize gerek kalmaz. Aynı işlemi internet bankacılığı kullanmadan ATM üzerinde de saniyeler içinde yapabilirsiniz. İnternet bankacılığı, ATM dışında kredi kartı ile elektrik faturası ödeme işlemi yapan güvenilir internet siteleri de mevcuttur. Gelişen bankacılık yöntemlerinden faydalanıp, kredi kartınıza otomatik ödeme talimatı uygulayarak, siz hiç uğraşmadan elektrik faturası kredi kartından ödenir ve makbuzu mail hesabınıza gönderilir. Çalışma hayatı veya ev yaşantısını yoğun olan insanların yaşamlarını kolaylaştırmak adına bankaların sunduğu fırsatlar doğrultusunda kredi kartı ile elektrik faturası ödenebilir hale gelmiştir. Gelişen teknolojiyi çok yakından takip eden bankalar müşterilerine olanaklar sağlayarak, vakitlerinin değerli olduğunu, her ay hesap yapma gereksinimi duymamalarını sağlamıştır. Bu doğrultuda kredi kartı hayatımızın her yerine yerleşmiş bulunmaktadır. Saniyeler süren işlemler sayesinde; sıra beklemek ve vakit kaybı yaşamak teknoloji sayesinde yok olmuştur. İnternet bankacılığı, ATM veya online olarak işlem yaptığınızda faturanızı geciktirme fırsatı olmadığı için de, gecikme bedeli ödemek zorunda kalınmaz.

Elektrik Faturası Sorgulama:

Elektrik faturasını kredi kartı ile ödemeden önce, ödenecek tutarı internet sayesinde kolayca öğrenilebilir. TEDAŞ veya elektrik fatura ödemesi yapılabilen diğer güvenilir sitelere çevrimiçi olarak girdiğinizde; abone numarası ve sitede güvenliğinizi sağlamak amacı ile size verilen güvenlik kodunu doğru bir şekilde yazarak faturanızın ücretlendirilmesini ayrıntılarıyla öğrenebilirsiniz. Elektrik faturasına dâhil olan vergiler, fatura sorgulama yaptığınızda detayları ile karşınıza çıkacaktır. Fatura sorgulama işleme yapıldıktan sonra, kredi kartınız ile elektrik faturası ödemek için size sunulan seçeneklerden birisini seçip faturanızı ödeyebilirsiniz.

Kredi Kartı ile İnternet Bankacılığı veya ATM Kullanarak Elektrik Faturası Ödeme:

İnternet bankacılığı veya ATM kullanarak yapacağınız işlemlerde;

 • Abone Numarası
 • İşletme Kodu

gereklidir. Kullandığınız bankanın, internet bankacılığı uygulamasını indirdiğinizde, çıkan sayfada “Fatura Ödeme” kısmı çıkacaktır. Bu kısma abone bilgileri girilir. Bağlı olduğunuz elektrik dağıtım şirketinin kodu veya adı girilir. Sonrasında tekrar yazmamak için alıcı bilgilerini kayıt edebilirsiniz. Bu bilgileri girdikten sonra yönlendirildiğiniz yerde fatura bilgileriniz ve tutarı çıkar.  Ödemeyi onayladıktan sonra makbuz bankanıza kayıtlı mail adresinize gönderilir.

ATM kullanarak yapacağınız işlemlerde ise;

 • Abone Numarası
 • İşletme Kodu

gereklidir. Kredi kartınızı ATM’ye taktığınızda aynı şekilde karşınıza “Fatura Ödeme” çıkacaktır. Abone Numaranızı ve İşletme Kodunu girdiğinizde ATM sizi sonuca yönlendirecektir. ATM ile elektrik faturası ödeme işlemi bazı bankalarda mevcut değildir. Teknolojiye, yeniliğe ve gelişmiş bankacılık tekniklerine ayak uyduran bankaları seçerseniz, fatura ödeme işlemlerinizi saniyeler içinde gerçekleştirebilirsiniz. İnternet veya ATM kullanarak yapılan işlemlerde hizmet bedeli tahsil edilmez.

elektirik faturasini kredi karti ile ödeme - Kredi Kartı İle Elektrik Faturası Ödeme

Kredi Kartı ile Online Olarak Elektrik Faturası Ödeme;

TEDAŞ veya diğer sitelerden yapacağınız online olarak elektrik faturası ödeme işleminde;

 1. Güvenilir site bulmak: Kredi kartı ile fatura ödemek için yüzlerce site bulunmaktadır. Bu kadar site arasında güvenilir olanı bulmak, yapacağınız ilk adım olmalıdır.

İnternet üzerinden elektrik faturası ödemek için bulduğunuz sitenin güvenilirliğinden emin olduktan sonra,

 1. Sitenin avantajlarına ve aldığı komisyona bakmak: Bazı sitelerde faturanızı taksitli ödeme fırsatı tanınırken, bazılarında SMS ile faturanız hatırlatılır. Bazı sitelerde ise hizmet bedeli yoktur.

Kampanyaları ve sunduğu imkânlar doğrultusunda elektik faturasını kredi kartı ile ödeme işlemine geçebilirsiniz. TEDAŞ dışında başka sitelerden ödediğiniz elektrik faturalarında genel olarak hizmet bedeli mevcuttur. Fatura ödeme karşılığında hizmet bedeli alan sitelerde, alınan miktar hep aynıdır. %3.99 oranla 95 kuruş olarak tahsil edilir.

 1. Ödeme aşaması: Abone numaranızı ve işletme kodunuzu yazmanız gerekmektedir. Sonrasında kredi kartınızın üstünde bulunan numaraları ve arkasında yazan “CVV” kodunu girmelisiniz. Kredi kartınızın ait olduğu bankaya kayıtlı telefon numaranıza SMS ile bir kod gelecektir. Bu kodu ödeme yapacağınız sitede, yönlendirildiğiniz sayfaya yazmalısınız. Bu şekilde ödeme işleminiz gerçekleşecektir. Ödeme yaptığınıza dair makbuz, ödeme yaptıktan sonra “İndir” veya “Yazdır” şeklinde karşınıza çıkacaktır. Makbuzu telefonunuza kayıt etmek için indirmeniz yeterli olacaktır.

Yapı Kredi Bankası ile Elektrik Faturası Kredi Kartı ile Nasıl Ödenir?

Yapı Kredi Bankası ile elektrik faturası ödeme işlemi güvenilir ve pratik olduğundan güvenle tercih edilebilir. Yalnızca elektrik faturaları ile sınırlı değil, aynı zamanda telefon, doğalgaz, kablolu Tv, su ve buna benzer daha bir çok fatura ödemenizi Yapı Kredi aracılığı ile gerçekleştirebileceksiniz. Yapı Kredi ile ödeme yapmak için ana sayfadan ödeme merkezi seçeneğine gelin ardından elektrik linkine tıklayın. Karşınıza fatura ödeme tablosu çıkacak. B tabloda sizden bilgileriniz istenir. İstenilen bilgiler arasında:

 • Kurum adı,
 • Fatura tipi,
 • İl,
 • Kurum yer alır.

Sizden istenilen bilgileri girdikten sonra devam butonuna basın. Son olarak fatura seçimi, ödeme bilgisi ve onay basamaklarını da tamamlayarak ödeme işlemini sonlandırın.

Kredi Kartı ile Hangi Kurumlar Aracılığı ile Elektrik Faturası Ödeyebilirim?

Kredi kartını kullanarak kurum aracılığı ile elektrik faturası ödeme yapmak pratik bir çözüm olduğundan insanlar veznelerin kendilerine gitmek yerine bulundukları yerden ödeme yapmayı tercih ediyorlar. Aşağıdaki kurum ve kuruluşlar aracılığı ile siz de bunduğunuz yerden elektrik faturası ödeyerek, beklemek ve zaman kayıp etmek derdinden kurtulabilirisiniz:

 • Aydem elektrik,
 • Direk enerji,
 • Batıcım toptan,
 • Doğuş enerji,
 • Ataer enerji ve elektrik,
 • Yüksel elektrik,
 • TT elektrik,
 • Süper elektrik,
 • Semsen elektrik,
 • Van elektrik fatura ödemek için ödeme yapabileceğiniz kurumlardan bazılarıdır.

Kredi Kartı ile Elektrik Faturası Ödemesi Yapmak Güvenli midir?

Kredi kartını kullanarak kurum aracılığı ile elektrik faturası ödeme güvenliği olması şarttır. Bankalar ödeme yapmanın güvenilir yollarıdır. Bu nedenle endişe etmeniz gerekmez. Bunun dışında diğer platformlar hakkında dikkatli olmanızda fayda vardır. Ne olduğu belli olmayan internet siteleri üzerinden fatura ödemeyiniz. Kart bilgilerinizi gerek fatura ödeme sırasında, gerek alışveriş sırasında aracılar ile paylaşmayın. Kart bilgilerinin kişisel olması gerektiğini unutmayın. Bankalar ve banka görevlileri de dahil olmak üzere hiç kimse sizden kart şifrenizi normal koşullar altında istemeyecektir.

Hangi Bankalar Kredi Kartı ile Elektrik Faturası Ödemesi İşlemi için Ne Kadar Komisyon Alıyorlar?

Kredi kartını kullanarak kurum aracılığı ile elektrik faturası ödeme işleminde alınan komisyon bedeli ne kadar fatura ödemesi yapacağınıza göre değişiklik göstermektedir. Toplamda 6 banka aracılığı ile ödeme yapabilirsiniz. Bu bankalar ortalama aynı ücreti alarak işlem yaparlar.

 • Akbank’tan fatura ödemeniz halinde komisyon bedeli ödemezsiniz. İşlemlerinizi tamamen ücretsiz olarak gerçekleştirirsiniz.
 • Garanti BBVA bankası ile yapacağınız işlem üzerinden yüzde 2,5 oranında azami komisyon oranı uygulanmaktadır.
 • QNB Finansbank ile en az 5 TL fatura ödemesi gerçekleştirebilirsiniz. Bu değerin altında işlem gerçekleştirilmesi mümkün değildir. İşlemler için banka müşterilerinden komisyon bedeli talep etmiyor.
 • İş Bankası ile 1 Tl ile 100 TL arasında işlem bedeli ödeyebilirsiniz. Bu, toplamda ödemeniz gereken fatura bedeline göre değişiklik gösterir.
 • Denizbank kredi kartınızı kullanarak yapacağınız fatura ödemeleri için en az 1 TL en çok 5 TL ücet ödersiniz.
 • Yapı Kredi Bankası’na ait kredi kartınız varsa, ne kadar işlem yaptığınız bir önemi olmaksızın, işlem başına ödeme yaparsınız. İşlem için 2,50 TL ödenmesi gerekir.

Banka aracılığı ile elektrik faturası için talimat vermeniz halinde eğer otomatik talimat verilmişse, komisyon oranları değişiklik gösterecektir. Genel olarak alınan komisyon oranları yüzde 1 ile 2,5 arasında değişiklik gösterir. Fakat bu bedelin güncel olarak öğrenilmesi gerekir.

Bir önceki yazımız olan Kredi Kartları Kanunu 2020 başlıklı makalemizde 5464 sayılı Banka Kartları ve Kredi Kartları Kanunu ve Banka Kartları ve Kredi Kartları Hakkında Yönetmelik madde 26 hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı