KREDİ NOTU

Kredi Notu Kaç Ayda Yükselir 2020

Kredi notunu yükseltmek için gereken süre düşük kredi notuna sahip olup da en hızlı şekilde bankalarla ilişki kurup kredi almak isteyenleri düşündüren bir konu. Kredi notunun düşük olması taşıt kredisi, ihtiyaç kredisi, konut kredisi gibi her alanda kredilerin alımında bankalar için önemli bir durum. Bankalar, başvuran kişinin ödeme gücünü ve borç ödeme düzenliliğini bu puana göre karar verir. Bu puan size tek seferde verilmiş bir puan değildir. Uzun vadede tüm finansal geçmişiniz incelenir. Bankalar üzerinden almış olduğunuz kredi kartlarınızın tüm ödemelerine bakılır. Aldığınız kredi kartlarının limiti ve ödeme tutarınız kredi notunuzun belirlenmesinde oldukça önemlidir. Kredi kartlarınızın yüksek tutarda limiti var ve siz bu limitin tamamına borçlu iseniz ancak ödemelerinizi asgari tutar düzeyinde yapıyorsanız kredi limitiniz başlangıçta yüksek dahi olsa zamanla düşecektir.

Kredi Puan Aralığı

Peki kredi puanı kaç olmalı, kaç puan üzerinde iken kolaylıkla kredi alınabilir? Kredi puanları 1 ile 1900 sayıları arasında yer alır. Eğer hiç bankalarla ilişki kurmamış, kredi kartı kullanmamış iseniz kredi puanı 0 (sıfır) olur. Kişiler hiç borçlu olmadığı için ya da hiç kredi kartı kullanmadıkları için kredi alımında kendilerini şanslı hissederler ancak kredi puanının sıfır olması iyi bir durum değildir. Kredi verecek bankalar başvuran kişileri tanımak, onların ödeme güçleri hakkında bilgi sahibi olmak isterler. Eğer kredi notunuz 0 ise bankalar sizi tanımıyor ve kredi vermeye yanaşmıyor. Kredi kartı kullanıyorsanız, aylık ödemelerinizi düzenli yapıyorsanız 1000 ve üzeri bir puana sahip olursunuz. Bankalar özellikle 1200 üzeri puanı olan başvurulara kolaylıkla kredi vermektedir. Ancak kredi kartları ödemelerinizi düzenli yapmıyorsanız, devamlı kredi kartı başvurusunda bulunuyorsanız kredi notunuz düşük olacaktır.

Kredi Puanı Artar Mı?

Kredi puanları sabit değildir. Sizin ödemeleriniz ve başvurularınız kredi notunuzu etkiler. Kredi notu kaç ayda yükselir diye bir hesaplama yapmanız mümkün değil ancak elinizdeki kredi kartlarının borçlarını zamanında asgari tutarından fazla öderseniz kredi notunuz otomatik olarak artacaktır. Eğer çok fazla kredi kartı borcunuz yok ancak devamlı olarak kredi kartınızın aylık asgari tutarını ödüyorsanız bu sizin kredi notunuzu düşürecektir. Örneğin 1000 lira kredi kartı ödemeniz olan bir ayda siz asgari tutar olan 300 lirayı öderseniz kredi notunuz artmaz. Ancak 1000 liranın tamamını ya da %75 ini öderseniz kredi notunuz artacaktır. Ancak bu ödeme şeklini sadece 1 ay yapmakla kredi notu istenilen düzeyde yükselmez. Bu ödeme sürecini aksatmadan 1 yıl süreyle düzenli ödeme yaparsanız kredi notunuzun yüksek kredileri almak için gerekli olan puana erişmesi açısından pozitif etkileri olacaktır.

Kredi Notunu Hızlı Şekilde Yükseltme Yolları

Eğer hiç kredi kartına sahip değilseniz yani puanınız sıfırsa kredi notunu hızlı yükseltme yöntemlerini kullanmanız gerekebilir. Kredi notunu yükseltirken risk alıp daha yüksek limitli bir kredi kartının tamamını borçlanıp öyle ödeyeyim diye düşünürseniz bu süreç kredi notunuzu olumsuz etkileyebilir. Çünkü yüksek limitli kredi kartlarına borçlanmak sizin risk durumunuzu artırır ve o an çok paraya ihtiyacınız olduğunu düşündürür. Kredi notunu yükseltmek için sizin ödeme düzeyinize uygun olacak limitte bir kredi kartı edinerek borçlanıp ödemelerinizi tam tutarında yapmak sizin için iyi olacaktır. 3 ayda kredi notunu hızlı yükseltme yolları için ilk adım olarak ödemelerinizi tam olarak borç tutarınızda yatırarak başlangıç yapabilirsiniz. Özellikle kredi kartlarından verilen otomatik fatura ödeme talimatlarını kullanarak zaten ay içerisinde ödeyeceğiniz ücreti bankanız üzerinden göstererek ödemelerinizin düzenli olduğunu bankanıza gösterebilirsiniz.

Sürekli Kredi Kartı Talebinde Bulunursanız Kredi Notunuz Düşer

Kredi kartı talebinde sürekli bulunarak kredi notu düşmesi olağan bir durumdur. Benzer şekilde kredi talebinde bulunmak da kredi notunun düşmesine neden olan etmenlerden bir tanesidir. Bankalara talepte bulunduğunuz zaman paraya ihtiyacınız olduğu mesajını veriyorsunuz. Bankalar sık talepte bulunmanız halinde nakit para ihtiyacı içinde olduğunuzu düşünerek kredi notunuzu düşürebilir. Bu nedenle sürekli başvuru yapmayın. Başvurunuzun reddedilmesi halinde, kredi notunuzu yükselttikten sonra yeniden başvuru yapın. Kredi notunun birden bire yükseltmeyeceğini bilmenizde fayda var. Bunun için sabırlı olmalı ve kredi notunuzu yükseltmek için süreklilik göstermelisiniz. En düşük kredi notuna sahip olan kişilerin kredi notunu yükseltmeleri için ortalama 10 ay beklemesi gerekiyor.

kredi puani kac ayda yükselir - Kredi Notu Kaç Ayda Yükselir 2020

Bankacılık Ürünlerini Kullanarak Kredi Notunuzu Yükseltin

Bankacılık ürün kullanımı ile kredi notunun yükseltilmesi mümkündür. Kredi kartı kullanmak bu ürünlerin başında gelir. İhtiyacınız yoksa bile, limiti düşük olan bir kredi kartı çıkarın. Bu kartı kullanarak harcamalarınızı yağın. Burada dikkat etmeniz gereken en önemli nokta, kredi kartı borçlarının zamanında ödenmesidir. Bankacılık ürünlerine örnek olarak EFT havale yapmak, para çekmek, para yatırmak, hesap açmak söylenebilir. Ne kadar çok bankacılık ürünü kullanırsanız, o kadar faydanıza olacaktır. Kredi kartının limitinin yüksek olmasının kredi notu ile hiçbir ilgisi yoktur. Yani kredi kartı limitiniz bin TL de olsa 10 bin TL de olsa yüzde anlamında aynı ağırlığa sahip olacaktır. Bu nedenle kart limitini gereksiz yere yükselterek borcunuzu zamanında ödeme riskini göstermeyin. Bankacılık ürünleri kredi notuna yüksek etki ettiğinden 5 ay gibi bir sürede bu yöntemden sonuç alabilirsiniz.

Düzenli Ödeme Yaparak Kredi Notunun Yükselmesi Mümkün

Düzenli ödeme yaparak kredi notunu yükseltmek en etkili kredi notu yükseltme yöntemleri arasında yer alır. Kredi kartı ve kredi taksitlerinizin ödemelerini zamanında yapmanız gerektiğini biliyorsunuz. Buna ek olarak elektrik, su, doğalgaz ve benzeri fatura ödemelerinin de olduğunu hatırlatmak isteriz. Bu ödemeleri yapmanın doğrudan bir etkisi yoktur. Bununla birlikte sıfırdan büyük etkisi vardır. Çünkü ödeme yapmanız demek, bankaya borçlu görünmeyeceksiniz anlamına gelir. Borcu olmayan ve ödemeleriniz düzenli yapan bir kişiye hemen her banka kredi vermek ister. Bu yöntem kredi notu yükseltme için çok etkilidir ve belli bir süre için yapılmasından ziyade, her zaman kişilerin dikkat etmeleri gereken bir nokta olmalıdır.

Kredi Notunun Yükselmesi için Bu Önerilere Kulak Verin

Kredi notunun yükselmesi için öneriler sayesinde yeterince sabırlı olursanız istediğiniz puana sahip olabileceksiniz. Örneğin bankalardan ne kadar sıklıkla kredi çektiğinize dikkat edin. Sürekli talepte bulunmak size olumsuz bir intiba bırakır. Vadesiz hesabız üzerinden sürekli para giriş ve çıkışı yapın. Ne kadar aktif olursanız kredi notunuz da o kadar hızlı sürede yükselişe geçer. Kredi çekmek için başvuru yapacaksanız, bu sırada mutlaka bankada para bulundurun. Aynı anda başvuru yaparken yalnızca bir bankayı tercih edin. Buradan alacağınız sonuca göre dilerseniz başka bankaya da başvuru yapabilirsiz. Fakat sonuç almadan aynı anda bankalara başvuru yapmayın. Bu durum bankalar karşısında imajınızın olumsuz etkilenmesine neden olur. Son olarak en etkili kredi notu yükseltme yöntemi ise bankalara borçların zamanında ödenmesidir. İnsanlardan bazıları borçların yalnızca bir gün geciktirilmesinin bir zararı olmadığını söyleseler de bu doğru değildir. Tek bir günlük gecikme bile bankalar sistemi tarafından gecikme olarak algılandığından notunuz üzerine olumsuz etkiye sahip olun. Bu nedenle bu hataya düşmeden ödeme yapın.

Bir önceki yazımız olan Kredi Notu Yükseltme Teknikleri 2020 başlıklı makalemizde Düşük kredi notunu yükseltmek ve kredi notu nasıl düzeltilir hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı