KREDİ NOTU

Kredi Notu Kaç Olmalı 2020

Kredi puanı minimum kaç olmalı sorusunun cevabını merak eden ve kredi çekmek isteyen okuyucularımız için bir yazı hazırladık. Kredi notunu öğrenmek Findeks’in ve bankaların kullanıcılarına sunduğu hizmetler sayesinde birkaç dakika ve yaklaşık 5-10 TL arasında bir makul bir tutar karşılığında çok kolay. Bu değerin belli değer aralığının üzerinde olması gerekir, aksi takdirde kredi çekemezsiniz. Peki, bu değerler kaç arasındadır? Aşağıda yer alan kredi puan tablosundan bu sorunuzun cevabını öğrenebilirsiniz.

 • 1-699
 • 700-1099
 • 1100-1499
 • 1500-1699
 • 1700-1900

Puanlama 1 ile 1900 arasında yapılmıştır. Bu aralıklar da 5 farklı kısma bölünerek, farklı risk gruplar belirlenmiştir. Sahip olduğunuz rakam ne kadar düşükse, o kadar riskli bir müşteri profiline sahipsiniz demektir. Bu da kredi sonucunuzun yüksek ihtimalle olumsuz olacağı anlamına gelir.

Örnekleyecek olursak, kredi notunuzu sorgulattınız ve karşınıza 500 puan çıktı. Bu sizin en riskli grupta yer aldığınızı ve yüksek ihtimalle kredi başvurunuza olumsuz cevap alacağınızı gösterir.

Başka bir örnek verecek olursak, kredi puanınızı sorgulattınız ve karşınıza 1500 puanı çıktı. Bu sizin iyi grupta yer aldığınızı  ve yüksek ihtimalle kredi başvurunuza olumlu cevap alacağınızı gösterir.

Ya da sorgulama sonrasında puanınızın 700 olduğunu öğrendiniz. Bu sizin orta riskli grupta yer aldığınızı gösterir. Karşınıza böyle bir puan çıkması kafanızın karışmasına sebep olabilir. Çünkü bu ne evet, ne de hayır cevabıdır.

Kredi Notu Orta Riskli Grupta Olanlar Ne Yapabilir?

Öncelikle, orta riskli grupta olmanız kredi çekmenize bir engel değildir. Yalnızca kredi çekerken biraz daha uğraşmanız gerekebilir. Kredi notunuz arada bir değer noktada bulunduğundan, bankanız size güvenebilmek için daha az riskli olan gruptaki müşterilerine göre daha fazla evrak talep edecektir. Bankanın kendisini güvence altına almak için bu talebi doğal karşılamak gerekir. Uygulayabileceğiniz ilk strateji, maaşınızı aldığınız bankadan kredi talebinde bulunmak olacaktır. Bu şekilde bankanızın güveni artacaktır.

Hangi Bankalar Orta Riskli Kredi Notuna Kredi Verir?

Uygulayabileceğiniz diğer strateji, orta riskli kredi notuna kredi veren bankaları tercih etmek olacaktır. Eğer en çok bilinen, Denizbank, Akbank, İş Bankası gibi bankalara başvuruda bulunmayı planlıyorsanız, tekrar düşünün.  Bu tip müşteri kitlesi hazır ve kendini zaten kanıtlamış olan bankalar riskli işlerle uğraşmak istemediklerinden size kredi vermek istemeyebilirler. Bu yüzden diğer bankalara yönelmeniz kredi çekebilme olasılığınızı artıracaktır. En kolay kredi veren bankalardan bazıları;

 • Alternatif Bank,
 • Burgan Bank,
 • T-Bank,
 • İller Bankası.

Sıfır Kredi Notuna Sahip Olanlar Ne Yapabilir?

Kredi notunuz orta riskin de altında olabilir ve kredi başvurunuza olumsuz yanıt gelmesine endişeleniyor olabilirsiniz. Fakat endişe etmenize gerek yok. 0 Kkb ye kredi kartı veren bankalar sayesinde ihtiyacınız olan krediyi çekebilirsiniz. Öncelikle kendinize bir kefil bularak, kefilin mal beyanında bulunması gerekir. Bulduğunuz kefilin üzerine kayıtlı olarak kanıtlayabileceği gayrimenkul tapusunu bankaya teminat olarak göstermesi zorunludur.  Bu demek oluyor ki, kredi notunuzun bir önemi olmayacak, kefiliniz yardımıyla kredi çekebileceksiniz. Burada dikkat etmeniz gereken nokta, çektiğiniz kredinin taksitlerini düzenli olarak ödemenizdir. Aksi takdirde banka sizi kara listeye alarak sicilinizi bozacak, hiçbir bankadan kredi alamayacaksınız. Yani kredi notuna bakılmıyor olması, gerekli mevzuatın uygulanmadığı anlamına gelmez. Bu avantajla kredi çekebilmeniz için belli aralık miktarı bulunur. Bu aralık en az 3.000 TL, en çok 10.000 TL’dir. Yani eğer ihtiyacınız olan tutar 10.000 TL üzerindeyse kredi çekemeyeceksiniz.

kredi notu kac olmali - Kredi Notu Kaç Olmalı 2020

Kredi Notum Düşük, Ne Yapmalıyım?

Kredi notu düşük olanların yapması gerekenlerin başında kredi notunu yükselmek yer almalıdır. Kredi notu düşük olan kişilerin bankalardan kredi kullanmaları için ilk önce notlarını belli bir seviyeye getirmiş olmaları gerekmektedir. Riskli aralıkta yer alan kredi notlarına sahip olan kişilerin kredi kullanma ihtimalleri düşer. Bankalar kredi notu düşük olan kişilere kredi vermek istemezler. Kredi notunuzu yükseltmek için çeşitli yöntemleri bulunmaktadır. Bu yöntemlerin başında ve en etkili olanların arasında ödemelerin zamanında yapılması yer alır. Eğer borçlarınızı geciktiriyorsanız, ne yaparsanız yapın, kredi notunuz düşmeye devam edecektir. Kredi notunuzu kaç gün geciktirirseniz o oranda kredi notunuz düşüş gösterecektir. Bu nedenle borçlarınızı bir an önde ödeyin.

Eğer borçlarınızın tamamını ödeyecek kadar maddi durumunuz elverişli değilse, bankanız ile görüşerek yeni bir ödeme planı hazırlanmasını talep edin. Dilerseniz kredi vade süresini uzatabilir, dilerseniz de borçların yapılandırmasını talep edebilirsiniz. Borçlarınızın vadesini uzatmanız halinde ayda ödemeniz gereken miktar düşer. Fakat kredi ödemesi bittiği zamanda total ödediğiniz miktar artar. Borçların yapılandırılması ile ayda ödemeniz gereken miktar düşer ve borçlarınız yüzünden adınız kara listeye düşmekten kurtulmuş olur.

Kredi ve Kredi Kartı Ödemelerinizi Zamanında Yapmazsanız Kredi Notunuz Düşer

Kredi ve kredi kartı ödemelerinin zamanında yapılmaması halinde kredi notu düşüşü kaçınılmaz olacaktır. Eğer kredi notunuzu yükseltmeye çalışıyorsanız, kredi ve kredi kartı ödemelerinizi önceden belirttiğiniz zamanda yapmak zorundasınız. Aksi halde, notunuzun istediğiniz aralıkta yer alması mümkün olmayacaktır. Bazı insanlar kredi borcunun bir gün geciktirilmesinde bir problem olmayacağını düşünmekteler. Oysa kredi notunun 1 sa bile geciktirilmiş olması sisteme gecikme olarak geçer. Bu nedenle kredi notu geciktirilen süreye göre düşer. Kredi notunuzun düşük olması halinde borçlarınızı söz verdiğiniz tarihte ödemeye özen göstermeniz gerekmektedir.

ALAKALI KONU :
Kredi Notu Nasıl Yükseltilir
https://www.bankacilar.net/kredi-notu-nasil-yukselir/

Kredi Notu Hesaplaması Nasıl Yapılıyor?

Kredi notu hesaplaması yapılması için Kredi Kartı Kayıt Bürosu’na bağlı faaliyet gösteren Findeks’ten bilgiler çekiliyor. Findeks kredi notu hesaplaması yaparken belli bileşenleri dikkate alıyor. Yüzde olarak her bir bileşenin genel etki ağırlığı farklı oluyor. Örneğin diğer etkenler adı altında geçen etkenlerin yüzdesi 9 iken, kişilerin ödeme alışkanlıklarının yüzde 35 oranında etki ettiği biliniyor. Kredi notu hesaplaması yaparken:

 • Kişinin ödeme alışkanlıkları,
 • Mevcut borç durumu,
 • Ekonomik faaliyetler,
 • Gelir ve gider dengesi gibi önemli noktalara dikkat ediliyor.

Her bankada aynı kriterler kullanarak hesaplama yapılıyor. Öğrenilen kredi notu bütün bankalarda aynı şekilde geçerli oluyor. Bankalar dışında bazı finansal kuruluşlar da bu puana dikkat ederek işlem yapıyorlar.

Sık Kredi Kullanmanız İstediğiniz Kredi Notuna Ulaşmanızı Engelliyor Olabilir

Sık kredi kullanmanız halinde kredi notunun düşmesi kaçınılmaz olur. Sık kredi kullanmak için talepte bulunduğunuz zaman, bankaya paraya çok ihtiyacınız olduğu izlenimini vermiş olursunuz. Bu durum bankalar tarafından hoş karşılanmaz. Dolayısı ile yaptığınız başvuruların reddedilmesine neden olabilir. Kredi kullanım yoğunluğunun genel kredi notu üzerine etkisi yüzde 10’dur. Daha önceden hiç kredi kullanmamış kişilerin kredi notları bu nedenle kredi kullanan kişiler ile kıyaslandığı zaman yüzde 10 daha az olabilir. Fakat kredi kullanmış olan kişinin kredi borçlarını zamanında ödemiş olması zorunludur. Aksi halde kredi notları daha düşük olabilir. Kredi notunuzun istediğiniz gibi olmasını isterseniz bankacılık ürünlerinden faydalanmayı ihmal etmeyin. Fakat bu ürünlerden faydalandığınız zaman, borçlarınızı zamanında ödediğinizden emin olun .Kesinlikle ödemede gecikme yapmayın. Bu sayede notunuz istediğiniz gibi olacaktır.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı