KREDİ NOTU

Kredi Notu Öğrenme (3 Saniyede ÜCRETSİZ)

Findeks kredi notu öğrenme başvurduğunuz kredinin çıkma ihtimalini başvurmadan bilmeniz için başvurabileceğiniz bir yöntem olabilir. Bilmeyenler için Findeks, finans sektöründeki karşısında durumuzu belirleyen bir araçtır. Bankalar kredi verirken bu notu referans alarak karar verirler. Halk Bankası, Ziraat Bankası, Vakıf Bankası, İş Bankası, Garanti Bankası, Şekerbank, DenizBank, Akbank ve Yapı Kredi yani Türkiye’nin önde gelen bankaları tarafından hayata geçirilmiş olan KKB (Kredi Kayıt Bürosu)’nun kurduğu Findeks’in, yaptığı danışmanlık sayesinde bireysel müşteri olarak kredi borçlarını takip edebilir, kredi notunuzu öğrenebilir, risk raporunuzu görebilir, uyarı hizmetlerinden faydalanabilirsiniz. Ticari müşteri kategorisinde yer alıyorsanız, piyasada borçlarınızı ödeme alışkanlarınızı gösteren çek raporunuzu görebilir, aldığınız çeklerin geçerli ve dolaşımda olup olmadığını karekod sistemi üzerinden veya internetten hızlı bir şekilde kontrol edebilir, aldığınız teminat mektuplarının güncellik durumunu kontrol edebilirsiniz.

Kredi Notu Nasıl Öğrenilir?

Peki, bahsedilen hizmetlerden faydalanmak için ne yapmalısınız? Öncelikle kuruluşun internet sitesine giderek ücretsiz üyelik kaydınızı gerçekleştirmeniz gereklidir. Kaydınız sırasında TC Kimlik numaranız, doğum tarihiniz vb. bilgileri girmeniz istenir. Bu bilgileri girip, üyeliğinizi tamamladıktan sonra, sitede hazır bulunan kredi notu sorgulama ekranından direk olarak kredi notunuzu öğrenmiş olursunuz.

Kredi Notu Nasıl Öğrenilir 300x167 - Kredi Notu Öğrenme (3 Saniyede ÜCRETSİZ)

Kredi notunuzu yüksek tutmak istiyorsanız, öncelikle neyin kredi notunuza etki ettiğini ve ne kadar etki ettiğini bilmelisiniz. %30 ve en çok etkiye sahip olan borç ödeme alışkanlıklarınızdır. %25 oranla kredi notunuzu etkileyen diğer bir etken, üzerinizde mevcutta görülen borç miktardır. %20 etki eden yeni kredi açılışı, yakın zamanda çekmiş olduğunuz kredileri belirtir. Kredi çekmiş olmanız banka açısından sizi riskli gösterir. %15 ile kredi kullanım yoğunluğu, daha önce kredi kullanmış ve ödemelerini düzenli bir şekilde gerçekleştirmiş müşteri için henüz hiç kredi kullanmamış bir müşteri karşısında artı duruma geçmesini sağlar. Geriye kalan %10 ise diğer nedenlerdir. Özetle, kredi notunuzun yüksek olmasını istiyorsanız, üzerinize az miktarda borç görünmeli, geçmiş ödemelerin zamanında yapılıyor olması gereklidir. Aksi takdirde kredi notunuz düşük olacaktır. Kredi notları bilgileri aylık olarak güncellenir. Kredi notu bilgileri ise son 5 yıllık geçmişe yapılan bir değerlendirmedir. Eğer yasal takibiniz olduysa, bu değerlendirme 5 yıldan daha geriye gidebilir.

Findeks Kredi Notu Sorgulama Alternatif Yöntemler

Kredi notunuzu öğrenmenizin tek yolu Findeks’in sitesi değildir. Bankaların kendi sitelerinde yer alan kredi sorgulama ekranları da aynı amaca hizmet etmektedir. Bu sitelere kredi notunuz yine Findeks tarafından iletilecektir. Bu hizmetten faydalanmak için ise genellikle 4-10 TL arasında bir ücret ödemeniz istenir. Eğer bu ücreti ödemek istemiyorsanız, bankaların şubesinden kredi başvurusu yaptığınız takdirde kredi notu ücretsiz olarak öğrenilir. Yayımlanan bir habee göre, e-Devlet bu hizmetten vatandaşların ücretsi olarak faydalanması için çalışmalar yapıyor, fakat şimdilik bu hizmetten faydalanmak mümkün değil. Kredi notunuzu öğrenmeniz, düşükse notunuzu yükseltmenize fayda sağlar. Kredi sorgulama ekranında yer alan yeşil alan kredi notunuza olumlu etki edecek etkenleri yazar. Kredi notunuzu nasıl yükselteceğinize dair daha detaylı bilgi almak istiyorsanız yine Findeks’in sunmuş olduğu ‘not danışmanım’ hizmetinden, internet sitesi üzerinden ulaşabilirsiniz. Ziraat Bankası kredi notu öğrenme için örnek verecek olursak, bankanın internet sitesine girdikten sonra, başvurular>risk sorgulaması>KKB risk raporu sırasıyla tıklayarak, kredi notunuzu öğrenirsiniz.

TC ile Kredi Notu Öğrenme

Kredi notu öğrenmek için en çok tercih edilen yöntemlerden bir tanesi SMS ile kredi notu öğrenmedir. Bütün operatörlerden yapılabilen bu servis için 9 TL ücret ödemeniz talep edilir. Bu fiyata KDV ve ÖİV dahildir. Telefonunuzun SMS bölümüne geldikten sonra, Turkcell, Avea ve Vodafone operatörleri için TC kimlik numaranızı boşluk doğum yılınızı yazdıktan sonra 1122’e mesaj atmanız yeterlidir.

Neden Kredi Notunuzu Öğrenmelisiniz?

Kredi notunu öğrenmek finansal durumunuzun kontrol edilmesine olanak sağlar. Kredi notu sayesinde kullanmış olduğunuz bütün kredili ürünlerle ilişkili geri ödemeleriniz konusunda detaylı bilgi sahibi olursunuz. Ayrıca geçmiş dönem verilerinize ulaşırsınız. Findeks kredi notu aktif ve son 5 sene içerisinde olan gelişmelere göre hazırlandığından, 5 senden önceki verilere ulaşmanız mümkün değildir. Kredi notunu öğrenen bir kimse ödeme gücü hakkında bilgi sahibi olur. Bankaların ona kredi vermek isteyip istemeyeceği konusunda bilgi sahibi olur. Siz de kredi kullanmayı ya da kredi kartı sahibi olmayı düşünüyorsanız, ilk önce kredi notunuzun kaç olduğunu öğrenin. Eğer kredi notunuz riskli aralıkta yer alıyorsa, başvuru öncesinde kredi notunuzu yükseltmenizde fayda var.

İş Bankası ile Kredi Notu Nasıl Öğrenilir?

İş Bankası ile kredi notunu öğrenme için bankanın 3 farklı alternatifi arasından size en uygun olanı tercih edebilirsiniz. Bu alternatifler arasında:

  • Bankanın İş Çep uygulaması,
  • Banka internet şubesi,
  • Banka bankamatikleri yer alır.

İnternet şubesinden kredi notunu öğrenmek için kredilerim kısmına gelin ve kredi risk raporu sekmesine tıklayın. Bankamatiklerden kredi notumu öğrenmek isterim derseniz, bilgi sorma kısmından kredi risk raporuna tıklayın. Bankanın mobil uygulamasından kredi notu sorgulaması yapmak için İş Çep uygulamasına giriş yapın. Kredi risk raporuna tıklayın.

Akbank Mobil ile Kredi Notunuzu Öğrenebilirsiniz

Akbank mobil uygulaması ile kredi notunu öğrenme hem pratik hem de güvenli olduğundan tercih edilmektedir. Kredi notu sorgulaması yapmak için cep telefonlarınızda Akbank Direk Mobil uygulamasının olması gerekiyor. Uygulama IOS işletimcisi ile çalışan telefonlar için App Store üzerinden, Android telefonlar için ise Google Play üzerinden indirilebilir. Uygulamayı indirmek ya da kullanmak için ücret ödemezsiniz. Kredi notunu öğrenmek için kredilerim sekmesine tıklayın. Ardından kredi notu öğrenme linkine gelin. Bilgilerinizi girdikten sonra kredi notunuz kısa süre içinde SMS olarak telefonunuza gönderilecektir. Telefonunuza gönderilen kredi notu, geçmiş banka hareketleriniz değerlendirmeye alınarak oluşturulur.

Garanti BBVA ile Kredi Notunuzun Kaç Olduğunu Öğrenin

Garanti BBVA ile kredi notunu öğrenme kısa süre içinde gerçekleşir. Bankalardan o tarihe kadar kullanmış olduğunuz ve bireysel nitelikte olan kredi ve kredi kartlarına göre oluşturulan puan, telefonunuza kısa mesaj olarak gönderilir. Garanti Bankası’nda kredi notunu öğrenmenin en büyük ayrıcalığı ise, uygun faiz oranları ile kredi kullanma hakkına anında sahip olmak! Kredi notunuzu öğrenmek için Garanti BBVA internet bankacılığını kullanmanız yeterli. Ana sayfadan bireysel giriş yapın. Ardından krediler kısmına gelin. Kredi notuna geldikten sonra sizden istenilen bilgilere gelin. Kredi notu sorgula kısmına tıklayın. Kredi sonucu anında cebinize gelsin. Eğer kredi notunuz beklediğinizden daha az geldiyse, kredi notunuzu yükseltmenizde fayda var. Bu sayede bankalardan kredi çekmeniz kolay olur.

Kredi Kartı ve Ödeme Alışkanlıkları Kredi Notunu Etkiliyor

Kredi kartı ve ödeme alışkanları ile kredi notu önemi biliniyor. Etkileme oranı genel puan üzerinden yüzde 30 olduğundan azımsanamayacak bir yüzdeye sahip olduğu söylenir. Ödemelerinizi geç yapmanız, düzenli olmayan ödeme alışkanlıkları gibi durumlar kredi notunun düşmesine neden olur. Kredi notunuzun yüksek olmasını istiyorsanız, ödemelerinizi bir gün olsun geciktirmemelisiniz. Kredi borcunuzu ödemeyi ne kadar geciktirirseniz, kredi notu da o oranda düşecektir. Yani kredi borcunu bir gün gecikmeli ödeyen biri ile 10 gün gecikmeli ödeyen kişinin notunda aynı miktarda düşüş olmaz. Borcunu 10 gün daha geç ödeyen kişilerin daha fazla notu düşer.

Kredi Notu Öğrenme Ücretlimi?

Findeks üzerinden yapacağınız kredi notu öğrenme işlemi ücretli bir işlemdir. Lakin E-devlet üzerinden kredi notu öğrenme işlemini ücretsiz bir şekilde yapabilirsiniz.

E-Devletten Kredi Notumu Nasıl Öğrenirim?

Öncelikle E-devlet sistemine giriş yapalım https://giris.turkiye.gov.tr/Giris/ bilgilerimizi girdikten sonra karşımıza çıkan ekrandan arama kısmına ” Risk Merkezi Raporu Başvurusu ” yazalım ve açılan ekrandan ” Kredi Limit Ve Borç Bilgileri ” şeçerek kredi puanı hakkında Bütün bilgilere ücretsiz erişebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Kredi Notu Kaç Olmalı 2020 başlıklı makalemizde Kredi Notu Orta Riskli Grupta Olanlar Ne Yapabilir ve Kredi puanı minimum kaç olmalı hakkında bilgiler verilmektedir.


Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı