KREDİ NOTU

Kredi Notu Yükseltme Teknikleri 2020

Düşük kredi notunu yükseltmek aslında uzun vadede elde edebileceğiniz bir süreç. Kredi notu belirlenirken çeşitli puanlar ve kategoriler vardır. Eğer daha önce hiç kredi kartı kullanmadıysanız yani bankalarla ilişki kurmadıysanız kredi puanınız sıfır olarak görünür. En yüksek kredi notu 1900 puandır. Puanın sıfır olması iyi bir durum olmamakla birlikte puan artıkça kredi alma ihtimaliniz artmaktadır. Kredi notu kaç ayda yükselir gibi bir soruya yanıt vermek pek mümkün değildir. Kredi puanı bir anda artmaz. Kredi puanının artışını ve azalışını etkileyen pek çok faktör ve değişken vardır. Kredi kartı kullanımlarınız, önceki kredileriniz, finansal geçmişiniz önemlidir. Uzun süreler ve dönemler boyunca ödeme planlarınız geçmişe doğru incelenir ve taranır. Yapılan bu incelemeler sonucunda tüm bankalarla ilişkinize bakılarak ortak bir kredi sonucu ortaya çıkarılmaktadır. Yani her bankanın kendine ayrı bir kredi notu yoktur. Bütün bankalar bilgilerini ortak bir kurum altında toplar. Kredi Kayıt Bürosu bankalardan aldığı verileri kullanarak kredi notunu hesaplayan tek kurumdur.

Kredi Notum Şu An Kaç Puan?

Kredi almadan önce bilmeniz gereken kredi notunuzdur. Kredi notu öğrenme alabileceğiniz kredi hakkında kendinizin bilgi sahibi olmasını sağlamakla birlikte ileriki zamanlarda yüklü miktarda kredi almak isterseniz kredi notunuzu yükseltmeniz gerekli mi değil mi bunu öğrenmenize yardımcı olur. Kredi notunuzu kendiniz internet üzerinden belirlenmiş şekilde ücret ödeyerek öğrenebilirsiniz.

Kredi Puanımı Nereden Öğrenebilirim?

Kredi notunuzu öğrenmek sizi pek çok açıdan aydınlatabilir. Yatırımlarınızı değerlendirirsiniz ve gelecekte size maddi açıdan destek sağlayabilecek bankaların size karşı güven durumunu öğrenebilirsiniz. Findeks kredi notu hesaplamak için oldukça sık kullanılan bir sitedir. Bu site üzerinden üyelik yapıp para ödediğiniz zaman kredi notunuzu öğrenebilirsiniz. Ayrıca kredi notunuzu öğrenmenin dışında sitenin size sağladığı ürünlerden de yararlanabilirsiniz. Bu ürünler:

  • Findeks Kredi Notu
  • Risk Raporu
  • Not Danışmanım
  • Takipçi
  • İzleme
  • Uyarı Hizmeti

Olmak üzere kredi notunuzla ilgili pek çok bilgiyi ve kredi notu yükseltmenizle ilgili size yardımcı olabilirler. Kredi notunu yükseltmek için dengeli bir ödeme planı yapmanız gerektiği için Findeks size Not Danışmanım ürünü ile hem kredi notunuzu takip edebilmenizi sağlarken hem de notunuzun yükselmesi için size destek olmaktadır. Kredi notunuzu artırmak için Findeks sitesinden yararlanabileceğiniz gibi kendiniz de birçok farklı yöntem ile kredi notunuzu artırabilirsiniz.

Kredi Notumu Yükseltmek İstiyorum

Kredi notları tüm bankaların verilerinin Kredi Kayıt Bürosu’nda toplanması ve analiz edilmesi sonucu ortaya çıkmaktadır. Kredi Kayıt Bürosu bu notların hesaplanırken pek çok değişkenin aynı anda etkili olduğunu belirtmektedir. Siz de kredi notu nasıl düzeltilir merak ediyorsanız Kredi Kayıt Bürosu değişkenlerini öğrenip uygulamaya geçmelisiniz. Kredi notları belirlenirken ilk olarak herhangi bir bankayla ilişkiniz olup olmadığına bakılır. Dolayısıyla yüksek kredi notunuz olmasını istiyorsanız ilk adımınız bir bankayla ilişki içerisine girmek olacaktır. Bu ilişki için en iyi seçenek sizin bütçenize uygun her ay tamamını ödeyebileceğiniz limiti bulunan bir kredi kartı alarak faturalarınızı otomatik ödeme talimatıyla kartınız üzerinden ödeyip her ay düzenli ödeme yapmış olarak görünebilirsiniz. Ödeme istikrarınız üst düzeyde olduğu sürece kredi notunuz daha hızlı aratacaktır çünkü Kredi Kayıt Bürosu istikrarlı ödemelerin tüm kredi notunun %35’ini etkilediğini belirtiyorlar. Eğer hali hazırda çekmiş olduğunuz bir kredi var ve yenisini çekmek istiyorsanız borcunuzdan dolayı kredi notunuz düşük görünecektir. Kredi borçlarınızı ödeyerek kredi notu puanınızı artırabilirsiniz. Böylelikle yeni kredi çekmeniz için uygun puana erişebilirsiniz.

Kredi Kartı Notunuzu Yükseltmek için Kredi Kartı Kullanmaya Başlayın

Kredi kartı kullanımı ile kredi notu yükseltme sayesinde düşük olan notunuzu yukarıya çekerek bankalardan kredi kullanabilirsiniz. Kredi notunuzun yükselmesi için sabırlı olmanız gerekir. Bir anda kredi notunun yükselmesi mümkün değildir. Kredi notunuzu hangi kredi notu aralığından yükseltmeye başladığınız da önemlidir. Kredi notunuzu en dipten yükseltmeye çalışmanız demek elbette daha çok zamana ihtiyaç duymanız demektir. Kredi kartı kullandığınız zaman, kredi kartı borcunuzu zamanında ödemeniz burada bilinmesi gereken en önemli noktadır. Aksi halde kredi kartı ile kredi notu yükseltme yerine düşürme yaparsınız. Bu durum da sizin bir sonraki yapacağınız başvurularınızda kredi talebinizin reddedilmesi anlamına gelir. Kredi kartınızın limitinin çok yüksek olması gerekmiyor. Yalnızca borçların zamanında ödenmesi yöntemin işe yaraması için yeterli olur.

Kredi Notunun Yükselmesi için En Etkili Yöntemlerden bir Tanesi: Borç Yapılandırma

Borç yapılandırma ile kredi notunun yükseltilmesi en etkili yöntemlerden bir tanesi olması sebebi ile tercih edilmektedir. Eğer borç yapılandırma yönteminden faydalanamıyorsanız bile, mutlaka otomatik ödeme talimatı vermeyi deneyin. Her iki yöntem de kredi notunuzun üzerinde benzer bir etkiye sahip olacaktır. Kredi notunuzu yükselttiğiniz zaman bankaların her türlü kredi ürünlerinden faydalanmanız daha kolay olur. Kredi notu yüksek olan müşterilerden banka ek teminat, kefil ya da buna benzer ek güvenceler istemez. Direk olarak faydalanmak istediği üründen faydalanmalarını sağlar.

Bankaya İpotek Verdiğim Zaman Kredi Notum Yükselir mi?

Bankaya ipotek göstererek kredi notunun yükselmesi mümkündür. Bu yöntem yalnızca bankaya gösterebilecek gayrimenkulünüzün olması halinde geçerli olacaktır. Kredi limitleri ipotek gösterilmesi halinde yüzde 80’e kadar artabilir. Ayrıca ipotek vermeniz halinde kredi kullanımlarınızda vade süresini de uzatabilirsiniz. Örneğin bir bankadan yalnızca 12 ay vade ile kredi kullanmanız mümkünken,  sizler ipotek verdiğiniz için 32 ay vade ile bile kredi kullanabileceksiniz. Elbette kullandığınız kredi türüne göre ek masraf ödemeniz gerekebilir. Özellikle ihtiyaç kredilerinde müşterilerden dosya masrafı, ipotek masrafı gibi ek bedellerin ödenmesi talep edilmektedir. Bankanın sizden istediği bütün ek bedelleri hesaplayın. Ardından gerçekten bu krediyi kullanmanın akıllıca mı yoksa zararınıza mı olacağına karar verebilirsiniz.

Ödemelerinizi Bütçenize Göre Düzenleyin, Kredi Notunuzu Yükseltin

Ödemelerin bütçeye göre düzenlenerek kredi notunun yükselmesi ile siz de düşük kredi notuna sahip olma derdinden kurtulabilirsiniz. Ödemeler yapılırken kişiler ne zaman ellerine gelirlerinin ulaşak olduğunu göz önünde bulundurarak buna uygun bir planlama yapmalıdır. Aksi halde ödeme gününüz gelmesine karşın, elinizde para olmadığından gecikmeye düşersiniz. Borçlar bir kere geciktiği zaman üzerine faiz binmeye başlar. Faizlerin de biriktiği bir ödemeyi yapmak daha zor bir hal alır. Kısacası ödemelerinizin üzerine faiz gelmeden, gecikmeden ödemek çok daha akıllıcadır.

Eğer ödemelerinizi bütçenize göre planlamış olmanıza rağmen, hala zor durumda iseniz, kredilerinizin vadesini uzatmak için bankanız ile iletişime geçmelisiniz. Böylece adınıza yeni bir ödeme planı oluşturulmuş olur. Vade uzatmanız halinde aylık ödemeniz gereken miktar daha az olur. Fakat ödemeleriniz tamamen bittiği zaman, ödeyeceğiniz tutar daha fazla olacaktır. Ne var ki, aylık ödeme miktarınızın düşmesi ile birlikte, gecikme faizi ödemekten kurtulacağınız için, ödeme sonunda yapacağınız ödeme yine de daha az olacaktır. Daha da önemlisi bu sayede kredi notu yükseltme mümkün olur. Bu yöntem olmasa kişilerin kredi kullanmaları zaten mümkün olmayacağından zararda olurlar. Unutmayın ki kredi notu bireyin ya da finansal kuruluşların banka karşısındaki itibarıdır.

Bir önceki yazımız olan Kredi Notu Öğrenme (3 Saniyede ÜCRETSİZ) başlıklı makalemizde Findeks kredi notu öğrenme ve TC ile Kredi Notu Öğrenme hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı