KREDİ NOTU

Kredi Notu Sorgulayabilir yada Durumunuzu Kolaylıkla Öğrenebilirsiniz.

Kredi Notu Sık Sorulan Sorular

Kredi Notu Öğrenme

Kredi notu hesaplama işlemini bankalardan kredi veya kredi kartı kullanmak isteyen kişiler yaptırmaktadır. Kredi notu, bankaların kredi ve kredi kartı başvurularında olumsuz cevap vermelerinin en büyük sebebi olmaktadır. Ancak olumsuz cevap kişinin kredi notunun düşük olması halinde ortaya çıkmaktadır. Kredi notu ise 1 ila 1900 arası bir değer ile gösterilmektedir. Bankaların risk durumuna göre oluşturdukları kredi notu skalası ise şöyledir:


• 1 ile 699 arası en yüksek risk grubuna sahip puan aralığı

• 700 ile 1099 arası orta riskli puan aralığı

• 1100 ile 1499 arası az riskli puan aralığı

• 1500 ile 1900 arası ise çok iyi duruma sahip puan aralığı

Kredi Notu Nasıl ÖğrenilirKredi notu öğrenme yöntemleri birden çoktur. Kredi notu öğrenme yöntemleri şu şekilde belirlenmiştir:

• Müşterisi olduğunuz bankanın şubesine giderek veya mobil şubesi aracılığı ile

• Kredi kayıt bürosunun sunduğu Findeks’in ana sayfasına giderek

• SMS ile

Kredi Notu Öğrenme E-Devlet E-devlet kredi notu hesaplama işlemi bulunmamaktadır. Ancak bankaların kredi notu hesaplarken baz aldığı risk sorgulama işlemi yapılabilmektedir. E-Devlet aracılığı ile kredi risk raporu sorgulamak isteyen kimselerin e-Devlete giriş yaptıktan sonra "Risk Merkezi Raporu Başvurusu" hizmetini seçmeleri gerekmektedir. Seçildikten sonra gelen ekranda "Kredi limit ve borç bilgileri" ya da "Çek bilgileri" raporlarından biri seçilerek başvuruda bulunulmalıdır. Daha sonra telefonunuza gelen şifre ile yönlendirildiğiniz Türkiye Bankalar Birliği sayfasına girerek risk raporunuzu görüntüleyebilirsiniz. Kredi notu öğrenme işlemi için ise müşterisi olduğunuz banka ile iletişime geçebilirsiniz.

Kredi Notu Sorgulama

Kredi notu öğrenme, bankaların kredi kartı ve kredi ürünlerini kullanmak için gereken bir işlemdir. Bankalar kredi veya kredi kartı kullandırırken kullanan kişinin borçlarını geri ödeyeceği veya ödemeyeceği konusunda risk almaktadır. İşte bunun için bankaların ortak kullandığı sistem ile bankanın ürünlerinden ve avantajlarından yararlanmak isteyen müşterinin durumunu iyi veya kötü olma durumuna göre bir derecelendirme sistemi geliştirilmiştir.Bankalar bu sistem ile kişinin bankalar ile olan ilişkilerini inceleyebilmektedir. Bu sayede başka bankadan kredi borcu olan veya kara listeye alınan kimseler, bankalardan kredi ve kredi kartı kullanamamaktadır. Kredi notu, genellikle 1 ile 1900 arasında bir değer olmaktadır. Kredi notu sorgulama işlemi her banka tarafından yapılmaktadır.Kredi Findeks risk raporu, bankaların kredi notu oluştururken baz aldığı rapordur. Bankalar bu rapor ile kredi veya kredi kartı kullanımı başvurusunda bulunan kişilerin bankalar ile olan bütün geçmişini görebilmektedir. Ayrıca bankalar ile devam eden borç ilişkisinin ve miktarının detayları da bu raporda gözükmektedir. Yani bir bankaya borcu olan ve ödemeyen kimsenin gidip diğer bankadan kredi veya kredi kartı kullandırılması sınırlandırılmıştır.Kredi notu araştırma ekranına kredi notunu öğrenmek isteyen kimseler e-Devlet üzerinden ulaşabilecekleri gibi müşterisi oldukları ve mobil uygulamasını kullandıkları bankaların mobil şubelerinden de ulaşabilmektedirler. Ayrıca Turkcell ve Vodafone kullanıcıları, doğum tarihlerini ve T.C. kimlik numaralarını; Türk Telekom kullanıcıları ise yalnızca T.C. kimlik numaralarını 1122'ye mesaj olarak atarak kredi notu sorgulama hizmeti alabilmektedir.

Kredi Notu Kaç Olmalı

Kredi puanı, bankalardan kredi çekmek istediğinizde ilk sorgulanan bilginizdir. Çünkü kredi notu sizin bankalarla yaptığınız çalışmalar sonucu oluşturulmuştur. Bankalar kredi notu üzerinden risk durumunuzu ölçer ve tarafınıza finansman sağlandığında geri ödemelerde sıkıntı yaşanıp yaşanmayacağını öngörür. Bu sebeple kredi notu, bankacılık ürünlerinden faydalanırken sıklıkla karşınıza çıkacaktır. Kredi notu puanlaması, 1 ila 1900 puan arasında yapılmaktadır. Bu puanlama kapsamında belli risk kategorileri bulunmaktadır. Eğer kredi notunuz, riskli gruplardan birinin içerisindeyse kredi çekme ihtimaliniz oldukça düşecektir. Bu nedenle kredi notu kaç olmalı diye düşünen kişilerin öncelikle puanlamayı bilmesi gerekmektedir. Kredi notu aralıkları şu şekilde belirlenmiştir:


• 1- 699 aralığındaki kredi notu: En riskli

• 700- 1099 aralığındaki kredi notu: Orta riskli

• 1100- 1499 aralığındaki kredi notu: Az riskli

• 1500- 1699 aralığındaki kredi notu: İyi

• 1700- 1900 aralığındaki kredi notu: Çok iyi

Kredi puanı değerlendirmesi, kredi notu aralıkları doğrultusunda yapılmaktadır. Buna göre değerlendirme şu şekilde yapılmaktadır:

• En riskli grup bankaların kesinlikle kredi vermedikleri gruptur.

• Orta riskli grup da büyük olasılıkla ret cevabı ile karşılaşacaktır.

• Az riskli grup bankaların kredi vermek konusunda biraz çekinceli davrandığı gruptur. Çünkü puan düşük olmasa da risk teşkil etmektedir. Bununla birlikte herhangi bir teminat gösterilmesi halinde kredi ihtimali de yükselecektir.

• İyi puan aralığı ise kredi notu kaç olmalı diye düşünen kişiler için başlangıç noktasıdır. Çünkü bankalar kredi notu iyi ve çok iyi aralığındaki kişilere rahatça kredi vermektedir.

Kredi Notu Yükseltme

Kredi puanı yükseltme yöntemleri özellikle kredi başvurusu yapmak isteyen veya başvuru yapıp olumsuz sonuç alan kişiler için büyük önem arz etmektedir. Çünkü kredi notu, bankaların başvuru değerlendirme kriterleri arasında başvuru sonucunu en çok etkileyen kriterlerden birisidir. Kredi notu yükseltme için bazı yöntemler bulunmaktadır. Bu yöntemleri kullanarak kısa süre içerisinde notunuzu yükseltebilirsiniz. Kısa süre içerisinde kredi puanı yükseltme için kullanabileceğiniz bazı yöntemler bulunmaktadır. Bu yöntemleri şu şekilde sıralayabiliriz:
• Bankalara olan borçlarınızı kapatmanız gerekmektedir. Eğer hepsini kapatmak konusunda finansman sıkıntısı yaşayacaksanız, en azından vadesi gelmiş borçlarınızı kısa süre içerisinde kapatmanız gerekmektedir.

• Faturalarınıza otomatik ödeme talimatı vermeniz de kredi notunuzu yükseltecek bir diğer yöntemdir. Bu yöntem kredi notunuzda büyük yükselişlere sebep olmasa da katkı sağlamaktadır.

• Kredi başvurusundan önce hesaplarınızda nakit bulundurmanız, hem kredi notunuzu yükseltmekte hem de kredi çekmenizi kolaylaştırmaktadır.

• Hesaplarınızdaki nakit giriş çıkış trafiğini hızlandırmanız da kredi notunuzu arttıracaktır.

• Bankalardan aldığınız kredi kartını kapatmak yerine kullanmalısınız. Düzenli olarak kartınızı kullanmanız ve ödemelerini yapmanız da kredi notu yükseltme işleminize yardımcı olacaktır. Düşük limitli bir kredi kartı dahi aynı etkiyi yapmaktadır.

Kredi notu sorgulama işlemini bankalardan, e-Devlet sisteminden, Findeks sitesinden ve SMS ile yapılabilmektedir. SMS ile kredi notu yükseltme işlemi şu şekilde yapılmaktadır:

• Vodafone ve Turkcell operatörleri kullanıcılarının, T.C. kimlik numarası ve doğum yılını 1122'ye atması gerekmektedir.

• Türk Telekom kullanıcıları ise 1122'ye yalnızca T.C. kimlik numarası göndererek bu işlemi gerçekleştirebilirler.
Başa dön tuşu
Kapalı