KREDİLER

KYK Kredi Başvuru Hangi Şartlarda Yapılıyor?

KYK kredi başvurusu, çoğu üniversite öğrencisi tarafından değerlendirilmesi gereken bir adımdır. Günümüzde üniversite öğrencilerinin birçoğu, öğrenim hayatları boyunca maddi sıkıntılarla karşılaşmaktadır. Bu gibi sorunlarla karşılaşan öğrenciler, en kolay şekilde kredi desteğine sahip olabilmek için Kredi ve Yurtlar Kurumu’na başvurmaktadır. Kredi ve Yurtlar Kurumu kredileri, öğrencilere üniversite yaşamı boyunca kredi desteği sağlamaktadır.

Vatandaşlar, günlük hayatta karşılaştığı çoğu maddi sıkıntıyla ilgili bankalara başvurmaktadır. Ancak günümüzde çoğu bankanın, öğrencilere yönelik kredi imkânı bulunmamaktadır. Bu durum, öğrencileri daha garanti ve daha güvenilir bir maddi destek arayışına sokmaktadır. Bu noktada ise devreye Kredi ve Yurtlar Kurumu’nun kredi desteği girmektedir.

Kredi ve Yurtlar Kurumu Kredisi Nedir?

Kredi ve Yurtlar Kurumu, Türkiye Cumhuriyeti’nde faaliyet gösteren bir devlet kurumudur. Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından finanse edilen bu kurum, üniversite öğrencilerine kredi destekleri sağlamaktadır. Ülkede en kapsamlı üniversite desteğini veren kurum olan KYK, günümüzde milyonlarca öğrenci tarafından tercih edilmektedir.

Kredi ve Yurtlar Kurumu’nun sunduğu tek fırsat kredi değildir. Kredi ve Yurtlar Kurumu’nun bünyesinde, karşılıksız maddi destek olan burs seçeneği de yer almaktadır. Burs haricinde sahip olduğunu kredi desteğini, üniversite eğitimini bitirdiğiniz takdirde kuruma geri ödemeniz gerekmektedir. Bu nedenle burs seçeneği çok daha avantajlıdır.

Kredi ve Yurtlar Kurumu’nda son olarak yurt imkânı da yer almaktadır. Yaşadığı şehrin dışında öğrenim gören üniversite öğrenciler, Kredi ve Yurtlar Kurumu kapsamındaki devlet yurtlarına çok cüzi bir ücret karşılığında yerleşme imkânı elde eder. Bu sayede Kredi ve Yurtlar Kurumu’ndan yararlanan üniversite öğrencileri, eğitimlerini çok daha hesaplı bir şekilde tamamlar.

İLGİLİ KONU : Öğrenci Kredisi Nasıl Alınır?

Kredi ve Yurtlar Kurumu Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?

KYK kredi başvurusunda bulunmak son derece kolay bir işlemdir. KYK başvurusu için öncesinde belirlenen başvuru şartlarına uygunluk göstermeniz gerekmektedir. Kredi ve Yurtlar Kurumu’ndan yararlanabilen öğrenciler:

 • Ön lisans öğrencileri
 • Lisans öğrencileri
 • İki yıllık okullardan mezun olup, dört yıllık okullara dikey geçiş sınavı ile kayıt yaptırarak hiç ara vermeden eğitime devam eden öğrenciler
 • Yüksek lisans, master ve doktora öğrencileridir.

Bu statülere sahip olan öğrenciler, Kredi ve Yurtlar Kurumu’dan kredi desteği alabilmek için başvuruda bulunabilir. Bu şartlara uygunluk gösteren üniversite öğrencilerinin yapacağı başvuru son derece kolaydır. Kredi ve Yurtlar Kurumu’na kredi başvurusunda bulunmak isteyen vatandaşlar öncelikle kurumun resmi internet sitesine giriş yapmalıdır. Kredinin dışında KYK burs başvurusu ve yurt başvurusu da, bu internet sitesi üzerinden alınmaktadır. Ancak öğrenciler, gerekli başvuruları yapabilmek için, internet sitesinde belirlenen zaman dilimine dikkat etmelidir. KYK kredi başvuruları ne zaman bilmeyen bireyler, KYK iletişim bilgilerini kullanarak gerekli bilgileri öğrenebilir.

Kredi sahibi olmak isteyen öğrenciler, sitede bulunan kredi başvuru formunu eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurup göndererek başvuru işlemini tamamlayabilir. Başvuru sürecinde dikkat edilmesi gereken tek nokta, form doldurma esnasında girdiğiniz bilgilerin tamamen doğru ve eksiksiz olmasıdır. Doğruluğu ispat edilemeyen veya aslı olmayan bilgilerin kurum ile paylaşılması kredi hakkınızın sonlanmasına yol açacaktır. Bu nedenle öğrencilerin doğru olduğuna emin olduğu bilgileri paylaşması gerekmektedir.

Öğrenciye Kredi Desteği Veren Bankalar Nelerdir?

Kredi ve Yurtlar Kurumu’ndan istediği geri dönüşü alamayan bireylerin, başvurabileceği alternatif kurumlar da yer almaktadır. Türkiye Cumhuriyeti’nde faaliyet gösteren bazı bankalar, üniversite öğrencilerine kredi imkânı sunmaktadır. Bu bankalar sırasıyla:

 • Ziraat Bankası
 • Türkiye İş Bankası
 • Denizbank
 • Odeabank
 • Yapı Kredi Bankası
 • Garanti Bankası
 • Vakıfbank

Bir önceki yazımız olan 50 Bin TL Kredi Bütün Bankalar 60 Ay 120 AY başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı