PARA-PİYASA

Ne Kadar Emekli Maaşı Alırım Hesaplama 2020

Emekli maaşlarının belirlenmesinde SSK, Bağkur ve Emekli Sandığı türleri etkili olan faktörlerdendir. Bununla birlikte primin ödendiği gün sayısı ve yaş da emeklilik durumunu etkiler. Emekli maaşları miktarı e-devlet üzerinden kolay bir şekilde görülebilir.

SSK’lı Olanların Maaşı

SSK’ya bağlı olarak çalışanların emekli maaşları sistem üzerinde görülebilir. Bunun için vatandaşlar “www.sgk.gov.tr” internet adresine giriş yapmalıdır. Daha sonra burada yer alan sorgulama kısmından emekli maaşları ile ilgili dokümanlara ulaşılabilir. Sistem tarafından kimlikte yer alan bazı bilgiler istenir. Bunun yanı sıra sorgu işlemi için sicil numarasının da bilinmesi gerekir. Tüm bu bilgiler sisteme eksiksiz ve doğru bir şekilde girilmelidir.

Emekli Sandığındakilerin Maaşı

Emekli sandığındakiler sorgulama işlemlerini e-devlet ile birlikte yapabilir. Sisteme girmek için PTT şubelerinden şifre alınması gerekir. Bu şifre için cüzi miktarda para ödenir. Daha önce e-devlet şifresine sahip olanların şifre alma zorunluluğu yoktur. Şifre değişikliği işlemleri telefon numarası ya da e-mail adresi ile yapılabilir. T.C. kimlik numarası ve şifre sisteme girildikten sonra maaş hesaplamaları sayfasına girilmelidir. Daha sonra burada istenen bilgilerin doldurulmasının ardından hesaplama işlemleri kolay bir şekilde yapılabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR : Malulen Emeklilik Maaş Ne Kadar?

Yıllara Göre Maaş Hesaplaması

Emeklilik maaşlarının hesaplanmasında bazı yıllar önemli bir etkiye sahiptir. 2000 ve 2008 yıllarında yapılan değişikliklerden dolayı emekli olan kişilerin yaşları ve aldıkları maaşlar farklılık gösterir. Bu yıllardan önce emekli olanların emekli olma yaşı daha erkendir. Son yıllarda yapılan yasa değişiklikleri ile birlikte emekli olma yaşında da artış meydana gelir.  Bunun yanı sıra verilen dönemlerden önce yapılan prim ödemelerinin etkisi de son yıllarda yapılanlardan farklıdır.

Emekli Maaşının Belirlenmesinde Etkili Olan Unsurlar

Emekli maaşını etkileyen çeşitli etkenler yer alır. Bunlardan bir tanesi sigortalı işte çalışılmaya ne zaman başlanıldığıdır. Sigortanın hangi yaşta başladığı emeklilik yaşının belirlenmesinde rol oynar. Bunun dışında emekli olana kadar ödenen prim sayılarının miktarı emeklilik maaşında farklılık yaratır. Ayrıca kesintisiz bir şekilde sigortalı olarak çalışanlar da maaş miktarı konusunda daha avantajlıdır. Bu sebepten dolayı vatandaşların mümkün olduğunca sigortalı bir şekilde ara verilmeden çalışılması önerilir. Çünkü bu şekilde gün kaybı da yaşanmamış olunur. Alınan maaş tutarında rol oynayan diğer bir unsur ise emekli olma zamanıdır. Tarihlerin farklı oluşu farklı miktarlarda emeklilik maaşının olmasına sebep olur.

OKUYUNUZ : En Düşük Emeklilik Maaşı Ne Kadar?

Bağkur Olanların Maaşı

Bağkur’dan emekli olanlar için hesaplama e-devlet ile online olarak yapılabilir. Bunun yanı sıra “www.sgk.gov.tr” internet adresinden de maaşlar hesaplanabilir. Sisteme girdikten sonra hesaplama belgesine ulaşılması gerekir. Daha sonra bu belgede yer alan kriterlere göre ne kadar emekli maaşı alınacağına dair hesaplamalar yapılabilir. Bunun yanı sıra SGK’nın resmi sitesi ile birlikte emeklilik zamanı, emeklilik maaşı, vb. gibi her türlü konuda da bilgi bulunabilir.

SGK Bilgi Edinme

SGK’nın resmi sitesinden birçok konuda bilgi sahibi olmak mümkündür. Sitede yer alan “emeklilik” sekmesine girilerek emekli maaşları miktarları ile ilgili bilgilerin de açıklamasına ulaşılabilir.  Bunun yanı sıra işle ilgili var olan düzenlemeler de yer alır. Ayrıca sitede soruların yöneltilebileceği forum da bulunur. Burada yapılması gereken formun doldurularak sistem üzerinden gönderilmesidir. Mesaj gönderildikten sonra ilgili birim tarafına mesajın ulaşılmasının ardından geri dönüş yapılır. Bununla birlikte soruların sorulabileceği telefon numarası da bulunur. Bu numara 0312 207 80 00’dır. Mesai saatleri içerisinde SGK’ya verilen bu telefon numarasından ulaşılabilinir.

Bir önceki yazımız olan Asgari Ücret İle Ev Hanımlarına Emeklilik 2020 başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı