KREDİ KARTLAR

Öğrenci Kredi Kartları Üst Limit ve Başvuru

Öğrencilerin kullanabileceği kredi kartları sayısı oldukça fazladır. Özellikle üniversite öğrencilerinin kullandığı bu kartlar düşük limitli, düşük faizli kredi kartlarıdır. Limitleri 500- 1500 TL arasında değişmektedir. Özellikle üniversitenin açıldığı ilk hafta kampüs bahçesinde pek çok anketör bankacının üniversiteye yeni başlayan öğrencilere kart sattığı görülmektedir. Bu kart satma işleminde kartın tamamen ücretsiz olması ve bir anda içerisinde mevcut bulunan limit kadar eline para geçeceğini belirtilmesi pek çok öğrenciyi cezbetmektedir. Öğrenci için en iyi kredi kartı düşük limitli olan kredi kartlarıdır. Öğrenciler bu kartları genellikle nakit ihtiyacı olmadığı alışverişlerde kullanmakta ve elindeki nakit parayı diğer harcamalarında kullanmaktadırlar. Ancak öğrenci kartlarının gecikme faiz oranı düşük olsa da bu borç artmaya devam eder ve borç ödenmezse normal kredi kartı sahiplerine uygulanan tüm hukuki süreç öğrenci kartına sahip olan bireylere de uygulanır. Kredi kartı borcunun son ödeme tarihi takip edilmesi borç gecikse bile en erken sürede ödenmelidir.

Öğrencilere Kredi Kartı Veren Bankalar

Pek çok banka öğrencilerin kullanması için farklı özelliklere sahip hesap ve kartları piyasaya sunmaktadırlar. Nakit para taşımak istemeyen ya da nakit parası bittiği zaman kullanabileceği bir limiti olmasını isteyen öğrencilerin hemen hemen hepsi bu kartlara başvurmaktadırlar. Devletten burs alan üniversiteli öğrencilerin ise burs kartlarında aktif olarak kredi kartı özelliği de bulunmaktadır. Bu özellik ile birlikte banka hesabı ve kredi kartı hesabı aynı kartta mevcut bulunur. Öğrenciye kredi veren bankalar ve limitleri birbirlerine benzemektedir. Örneğin A Bankası 500 lira limitli bir kredi kartını öğrencilerin kullanımına sunmuşken B bankası da 500 liralık limit belirlemektedir. Öğrenci kredi kartlarının limitleri maksimum 1500 TL olmaktadır ancak bazı bankalar bu limiti daha da yükseltebilmektedirler. Öğrencilerin kart kullanımına alışması öğrencilik yaşamından sonra da kartını aldığı bankadan memnun olması durumunda o bankanın potansiyel müşterisi olacağı için bankalar öğrenciler için ek avantajlar sunmaktadırlar.

Öğrenci Kartlarının Özellikleri

Öğrenci kredi kartı limiti bakımından ve faiz oranları bakımından diğer kartlardan oldukça farklıdır. Borçlanma süreci tüm kartlarda aynı işlemektedir. Bankanın sunduğu limite göre harcama yapılır ve ayın belirli günlerinde bu harcamaların minimum asgari düzey seviyesinde ödenmesi gerekir. Ancak normal kredi kartları yani borç limiti yüksek olan kartların gecikme faizleri oldukça yüksektir. Bankalar öğrencilere düşük limitli kredi kartları sunarak onların faiz borcu ödemelerini engellemeye çalışmaktadırlar. Bankaların sunduğu pek çok olanak öğrenciler için avantajlıdır. Örneğin kartlar anlaşmalı işyerlerinden yapılan alışverişlerde puan kazanma sistemini kullanır. Bu puanlar birikerek başka alışverişlerde indirim olarak kullanılır. Bu puan sistemi öğrenci kartlarında oldukça yaygındır. Bankalar öğrencilerin alışveriş yaptığı mağazalarla anlaşmalar yaparak öğrencilere özel indirim imkânı sunmaktadır. Pek çok müze ve sinema içinde özellikle öğrencilere uygun olacak alanlarda normal bilet fiyatlarına göre %50’ye varan indirimler yapmaktadırlar.

Öğrenci Kartı İçin Online Başvuru Yapılan Bankalar

Öğrenci kredi kartı İş Bankası için başvurulmak istenirse online olarak kolayca başvuru yapılabilmektedir. İş’te Üniversiteli isimli kart ile sadece üniversite öğrencilerine yönelik pek çok avantaj bulunmaktadır. Banka ilk yıl kart ücreti talep etmiyor. Kazanılan MaxiPuan özelliği ile birlikte de alışveriş sitelerinde indirim imkânı sunuyor. Başvuru içinse öğrenci belgesi ve kimlik yeterli oluyor. SMS ile de başvuru imkânı bulunmaktadır. Temassız kart özelliği sunan bu kart ile 50 – 100 TL arası belirlenen limit ile kartların POS cihazı dışında da ödeme yapabilme imkanını öğrenci kartlarına da eklemiş durumda.

Bir önceki yazımız olan Kredi Kartı Asgari Ödeme 2 Ay Yapılmazsa Ne Olur? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı