PARA-PİYASA

Öğrenci Yardım Parası Nasıl Alınır, Şartları Nelerdir?

Öğrenci para yardımı desteği Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından sağlanmaktadır. Öğrenci yardım parası desteğinden faydalanmak isteyenlerin sağlaması gereken bazı koşullar bulunmaktadır. Bakanlık her talep eden aileye bu desteği vermemektedir. Gelir durumu gibi parametreler göz önünde bulundurularak bir değerlendirme süreci oluşturulmaktadır. Bu süreç sonunda başvurusu olumlu sonuçlanan kişilere devlet tarafından öğrenci yardım parası sağlanmaktadır.

Öğrencilere Para Yardımı Nedir

Öğrenci para yardımı desteği, ülkemizin sosyal devlet anlayışını benimsemesinin bir gereği olarak geçim sıkıntısı çeken ailelere yapılan bir sosyal yardımdır. Bu yardım Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından sağlanmaktadır. Yardımın yapılmasındaki genel amaç, çocuğu olan fakat geçim sıkıntısı çeken ailelere çocuklarının eğitimi konusunda destek sağlanmasıdır. Öğrenci yardım parası, Aile Bakanlığı’nın “Sosyal ve Ekonomik Destek” hizmeti kapsamında verilmektedir. Öğrenci para yardımı için herhangi bir süre sınırlaması bulunmamaktadır. Çocukları eğitime devam eden ailelere, gelir durumu yoksulluk çekmeden yaşanabilecek bir seviyeye gelinceye kadar yardım sağlanmaktadır.  

Öğrenci Yardım Parası Alma

Sosyal ve ekonomik destek parası almak için başvuru koşullarını yerine getirmiş olmak gerekmektedir. Ardından başvuru için gerekli belgeler hazırlanarak Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı il müdürlüklerine veya Sosyal Hizmet Merkezi müdürlüklerine giderek başvurunun bizzat yapılması gerekmektedir. Öğrenci yardım parası, aslında çocukların tüm bakım masraflarına yönelik olarak sağlanan bir destektir. Bu destek çoğunlukla, gelir durumu oldukça düşük olan yoksul aileler için süresiz olarak verilmektedir. Bununla birlikte geçici süreli şekilde de verilebilmektedir. Geçici destekler yılda 1 ya da 2 defa yapılırken, süreli destekler maaş gibidir ve her ay düzenli olarak yapılmaktadır.

Öğrencilere Okul Yardım Parası Başvuru Koşulları

Çocuk yardımı başvuru şartları, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı yasal politikaları çerçevesinde belirlenmiştir. Buna göre çocuk yardımından faydalanabilecek kişiler şunlardır:

 • Haklarında bakım tedbiri kararı çıkarılmış, sosyal hizmet kuruluşlarında bulunan çocuklar bu paradan faydalanabilecek ilk gruptur.
 • Ailesi veya yakınlarının yanına verilen desteklenen çocuklar da yardımdan faydalanabilmektedir.
 • Haklarında tedbir kararı bulunmasa dahi, yardımdan faydalanmadıkları takdirde yoksulluğa düşüleceği için bakımları aksayacak çocukları bulunan aileler de yardımdan faydalanabileceklerdir.
 • Sadece çocuklar değil, haklarında bakım tedbiri olduğu için sosyal hizmet kuruluşlarında bulunan fakat yaş sınırını tamamlayan gençler de eğer destekten faydalanmadıkları takdirde muhtaç duruma düşecekler ise öğrenci yardım parası
 • Ailesini geçindiremeyecek duruma gelen kişilerin ailesi temel ihtiyaçlarını dahi karşılayamayacak duruma geldiyse, bu ailenin çocukları da destekten faydalanabilmektedir.
 • Aynı şekilde hastalık veya mücbir sebep dolayısıyla bir süre çalışamayacak duruma gelen kişilerin çocuklarına da öğrenci yardım parası desteği sağlanmaktadır.
 • Evini geçindiren kişinin vefat etmesi durumunda yoksulluğa düşen çocuklar da bu hizmetten faydalanabilmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR : Denizbank Eğitim Kredisi (Öğrenciye)

Okul Yardım Parası Başvuru için Gereken Evraklar

Öğrenci yardım parası desteği başvurularında istenen belgeler tamamlanmadan başvuru yapmanız halinde Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı il müdürlükleri ve Sosyal Hizmet Merkezi il müdürlükleri başvurunuzu almamakta ve belgelerinizi tamamlayıp tekrar gelmenizi istemektedir. Bu sebeple eksiksiz olarak belgelerinizi tamamlayarak gitmeniz, destekten faydalanmanızı hızlandırmaktadır. Başvuru sırasında sizden talep edilecek belgeler şunlardır:

 • Sosyal ve ekonomik destek hizmetinden faydalanmak istediğinizi bildiren dilekçe (Bu dilekçeyi başvuru sırasında il müdürlükleri çalışanlarının yardımıyla da yazabilirsiniz.)
 • Başvuran kişinin T.C. kimlik numarası
 • Başvuran kişinin kimlik belgesi fotokopisi
 • Öğrenci belgesi
 • Gelir durumunu düzeltmek adına İŞ-KUR ve meslek kurslarına başvuru yapıldığını kanıtlayan belge
 • Bunlar haricinde sağlık belgesi de talep edilebilmektedir.

İl müdürlükleri, öğrenci yardım parası talebinizi sonuçlandırırken gerekli görmesi halinde başka araştırmalarda yapabilmektedir. Bu araştırmalar genellikle ev ziyareti şeklinde olabilmektedir.

Öğrenci Para Yardımı Miktarı

Çocuk yardım parası miktarı, genel müdürlüklerce yüzde oranı üzerinden belirlenmektedir. Yardım parası miktarı, enflasyon oranı gibi bazı parametreler kullanılarak her yıl değişiklik gösterebilmektedir. Şu an için 900 TL civarı yardım parası ödendiği bilinmektedir. Sosyal ve ekonomik destek hizmeti içerisinde verilen bu yardım, eğer çocuklar koruma altına alınmaksızın aileye veriliyorsa aynı ev içerisinde 2 çocuk için verilebilmektedir. Çocukların eğer hakkında koruma veya tedbir kararı alındıysa, ailenin tüm çocukları bu yardımı alabilmektedir. Çünkü koruma veya tedbir kararı alınması demek çocukların sosyal hizmet kuruluşlarına gönderilmesi veya bu kurumlardan ailesine döndürülmesi anlamına gelmektedir. Bakanlık, sosyal devlet politikaları gereğince bu çocukları muhtaç duruma düşürmek istememektedir.

Öğrenci Yardım Parası Sorgulama

Öğrenci yardım parası desteği ödeme sorgulama hizmetinden faydalanmak için mutlaka bakanlık il müdürlüklerine gitmenize gerek bulunmamaktadır. E-Devlet Kapısı sistemi üzerinden sosyal ve ekonomik destek ödemeleri görüntülenebilmektedir. E-Devlet sistemine giriş yapabilmek için e-Devlet şifreniz, elektronik imzanız veya bir bankanın internet bankacılığına girişiniz bulunması gerekmektedir. Bunların hiçbirine sahip değilseniz en yakın PTT şubesine giderek e-Devlet şifresi edinebilirsiniz. E-Devlet şifresini PTT şubelerinden alırken 2 TL civarı bir ücret ödemeniz gerekmektedir. Sisteme şifreniz ve kimlik numaranız ile giriş yaptıktan sonra izlemeniz gereken adımlar şunlardır:

 • E-Devlet sistemi ana sayfasında “Kurumlar” sekmesi bulunmaktadır.
 • Buraya tıkladıktan sonra listelenen kurumlar arasından Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na tıklamanız gerekmektedir.
 • Ardından bakanlık hizmetleri arasından “Sosyal ve Ekonomik Destek Ödeme Bilgileri Sorgulama” hizmetine girerek öğrenci yardım parası

Bir önceki yazımız olan Devlet Destekli Projeler 50.000TL-100.000TL Hibe başlıklı makalemizde Devlet destekli proje örnekleri ve Devlet Destekli Projeler Nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı