KOSGEB

Restoran, Lokanta Açmak için Devlet Desteği Başvurusu 2020

Restoran açma kredileri, KOSGEB tarafından desteklenen en önemli kredilerin başında gelmektedir. Özellikle ülkemizde istihdamı arttırmak ve ekonomiyi canlandırmak amacıyla pek çok girişimciye uygun koşullarda kredi olanağı sağlayan KOSGEB, restoran açmak isteyen işletmecileri de bu kredi imkanından faydalandırmaktadır. Genellikle lokanta, ev yemekleri ya da restoran gibi yemek üretim tesisleri KOSGEB tarafından en fazla onaylanan iş kollarıdır. Hem ekonomiye olan katkısı hem de diğer iş kollarına göre daha az risk taşıması sebebiyle fazlaca teşvik edilen bu işletmeler için KOSGEB’ten kredi almak ise diğer işletmelere nazaran daha kolay olmaktadır. KOSGEB ‘in restoran açma kredisinden faydalanmak isteyen herkes gerekli şartları taşıdığı sürece bu krediden rahatlıkla faydalanabilirler.

KOSGEB ‘ten Ne Kadar Restoran Açma Kredisi Alınabilir?

KOSGEB restoran açma kredisi üst limiti, genellikle 150.000 TL ‘ye kadar verilebilmektedir. Her sene KOSGEB kredileri farklılık göstermekte olup bu yıl için alınabilecek olan destek limiti ise 150 bin TL olarak belirlenmiştir. Özellikle girişimci olan kadınların ev yemekleri açmak için yoğun şekilde talepte bulunduğu bu krediler sayesinde pek çok kadın iş hayatına atılmakta ve istihdam alanı bulmaya başlamaktadır. Girişimci Geliştirme Destek programları sayesinde yapılacak olan düzenlemelerle aynı zamanda 50 bin TL hibe ve 100 bin TL kredi alabilen kişiler, hayallerinde kurdukları iş yerini rahatlıkla açma şansına sahip olurlar.

Restoran Açma Kredisi Başvuruları Ne Zaman?

Restoran açma kredisi almak isteyen kişilerin krediye başvurma tarihleri, 1 Ocak 2019 tarihi itibariyle başlamıştır. Buna göre Girişimci Destek Programından faydalanmak isteyen kişilerin öncelikle bu programa başvurmaları gerekmektedir. KOSGEB tarafından verilecek olan eğitimler sonrasında iş planlarını taslak olarak KOSGEB ‘e sunan kişiler, kabul aldıkları takdirde KOSGEB ‘ten restoran açma kredisi alabilirler.

Bankalardan Restoran Kredisi Almak

Bankalardan restoran kredisi almak isteyen kişiler, sermayeleri olmadan da iş yeri açmak isteyen kişilerin başvurduğu yöntemlerden bir tanesidir. Bankaya işletme evrakları teslim edilerek kredi alabilen kişiler, bu sayede işletmeleri için gereken finansman ihtiyaçlarını karşılamış olurlar. Ancak birçok bankanın işletmeleri için kredi almak isteyen kişilerden beklemiş olduğu birtakım şartlar mevcuttur. Özellikle restoran açma kredisi almak isteyen kişilerin sağlaması gereken en önemli şart ise işletmelerini açmış olmalarıdır. Banka taslak aşamasında olan işletmeler için maalesef kredi imkânı sunmazlar. Böylesi bir durumda yapılacak olan en mantıklı hareket ya KOSGEB ‘e başvuruda bulunmak ya da bankalardan ihtiyaç kredisi almaktır. Restoran açmak için kredi almak isteyen kişilerin taslak aşamasında olan iş planları için sadece KOSGEB ‘ten kredi alınabilmektedir.

Restoran Açmak İçin KOSGEB Kredi Başvurusu

Restoran açmak için KOSGEB ‘e kredi başvurusunda bulunmak isteyen kişilerin yapması gereken en önemli şey KOSGEB ‘e kaydolmak ve iş planı çıkarmaktır. Açılması planlanan restoranlar için örnek restoran ve iş projeleri mutlaka incelenmeli ve buna uygun bir şekilde iş planlarının oluşturulması gerekmektir. Özellikle hedefler, vizyon, müşteri potansiyelleri ve reklam giderleri gibi kalemlerin iyi hesaplanması ve planlanması gerekmektedir.

restoran acmak - Restoran, Lokanta Açmak için Devlet Desteği Başvurusu 2020

KOSGEB Restoran Açmak İçin Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?

KOSGEB ‘ten restoran kredisi almak isteyen kişiler öncelikle KOSGEB ‘e girişimcilik kursu için başvuruda bulunmalıdırlar. 32 saat boyunca alacakları girişimcilik kursu sayesinde alınacak olan sertifika, kredi alınırken gereken en önemli evraklardan bir tanesidir. Ancak eğer yakın çevrenizde KOSGEB girişimcilik kursuna katılmış ve bu kursu başarıyla tamamlayan birisine ait bir sertifika varsa restoran açma kredisinde kullanılabilmektedir. Girişimcilik kursunun yanı sıra KOSGEB ‘ten restoran açma kredisi almak isteyen kişilerin yapması gereken diğer işlemler şunlardır;

 • Restoran açma kredisi almak isteyen kişiler, işletmelerini açmadan önce iş planı projeleri ile ön başvurularını yapmalıdırlar. (Ön başvurularını gerçekleştiren kişilerin kurum tarafından olumlu ya da olumsuz cevapları sonucunda kişiler kredi başvurularını gerçekleştirebilirler.)
 • Kurum tarafından onay alan kişiler, tüm evrak ve belgelerini tamamlayarak vergi dairesine iş yeri açılışlarını yaptırırlar.
 • İş yeri için harcamalar gerçekleştirilir ve tüm ürünler faturalanır.
 • Yapılan harcamalar ve tüm evraklar tamamlanarak KOSGEB ‘e restoran başvuruları yapılır.

Restoran Açma Kredisi İçin Hazırlanacak İş Planı Örneği

Restoran açma kredisi için hazırlanacak iş planı örneği aşağıdaki link üzerinde verilmiştir. Verilen bu örnek incelenerek kişiler kendi iş planlarını oluşturabilirler. Sıfırdan başlayacak olan kişilerin iş hayatına atacakları ilk adım ise iş yerleri için uygun bir isim bulmaktır. Kendi restoranını açacak olan kişilerin örnek olarak incelemeleri gereken iş planı örneğine şuradan ulaşabilirler; www.kosgeb.gov.tr

KOSGEB Destekli Restoran Açma Kredisi Veren Bankalar Hangileridir?

KOSGEB destekli restoran açma kredisinin alınabileceği bankalar şunlardır;

 • Akbank,
 • İş Bankası,
 • Vakıfbank,
 • Halk Bankası,
 • Ziraat Bankası,
 • Denizbank,
 • QNB Finansbank,

Gibi bankalar iş yeri açmak isteyen kişilerin KOSGEB destekli kredilerini alabilecekleri bankalardır. Yukarıda verilen bu bankaların KOSGEB ‘le hali hazırda bir protokollerinin olmasından dolayı bu bankalardan devlet destekli krediler alınabilir. Özellikle KOSGEB tarafından en fazla kredi verilen alan restoran açma ve ev yemekleri yapan iş yerleri olduğu için bu iş kolunda kredi almak isteyen kişilerin diğer iş kollarına göre daha fazla avantajı bulunmaktadır. Bu sayede kişiler hem kendi işlerini kurabilir hem de gereken finansman desteğini kolaylıkla edinebilirler.

Bir önceki yazımız olan KOSGEB 50 Bin TL Hibe Şartları Güncel 2020 başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı