PARA-PİYASA

2020-2021 SGK Ne Kadar Emekli Maaşı Alırım?

Güncel emeklilik maaşları yeni gelen zam ile birlikte değişime uğrar. Bu artışın miktarı her sene ekonomik unsurlar ile birlikte değişir. Devletin açıkladığı enflasyon oranı ile birlikte maaşlara da belli oranlarda zamlar yapılır. En son yapılan zam sonucunda SSK’ya bağlı olanlar 1904 TL maaş alınır. Bununla birlikte Bağkur’a bağlı olanlar 1608 TL maaş alır. Açıklanan bu rakamlar belirlenmiş olan en düşük rakamlardır. Emeklilik kıdemlerine göre emeklilik maaşı da değişir. Kıdemin artması ile birlikte alınan maaş miktarı da artar.

Emeklilik Maaşının Belirlenmesi

Emekli olan kişilerin maaşlarının ne kadar olduğu belirlenirken çalışma yılları göz önünde bulundurulur. Bazı yıllardan önce ve sonra çalışma hali emekli olunduğunda alınan maaşı etkiliyor. Bunun yanı sıra ödenen primlerin miktarı da emekli maaşını belirleyen durumlar arasındadır. Ayrıca çalışma halindeyken işten çıkma ve yeni bir iş buluncaya dek arada oluşan zaman farkı sebebiyle de emeklilik maaşları değişir. Maaşların az olmaması için düzenli bir şekilde sigorta primlerinin ödenmesi gerekir.

Çalışamayan Kişilerin Emeklilik Durumu

Toplumda geçirdiği kazadan ya da hastalıktan dolayı çalışamayacak olan birçok kişi bulunur. Bununla birlikte bedensel olarak doğuştan engelliler de vardır. Bu tarzda durumu olanlara devlet erken emeklilik imkânı tanır. Diğer bir ifade ile belirtilmek gerekirse malulen emekli olurlar. Emekli olabilmek için vatandaşların belirli şartları sağlaması gerekir. Bu şartlardan bir tanesi belirli oranda engelli olmaları istenir. Engellilik oranları hastanede bulunan sağlık heyetindeki doktorlardan alınır. Daha sonra engelli raporunun belirlenmesinin ardından rapor çıkartılır. Rapor ile birlikte illerde yer alan SGK müdürlüklerine müracaat edilmelidir. Değerlendirmeler sonucunda emekli olmaya hak kazanan kişilerin maaş ödemeleri başlar.

Emekli Maaşları Nasıl Alınır?

Emekli olan kişiler aylıklarını banka aracılığı ile ya da PTT ile alabilir. Banka aracılığı ile alanlar şubelere gitmek zorunda değildir. Bankamatik kartı ile birlikte paralarını çekebilirler. Bunun yanı sıra bankalar emeklilere belirli miktarlarda promosyon da verir. Bu kampanya koşulu ve kampanyadan yararlanma durumu ile ilgili bilgiler hizmet alınan bankalardan alınabilir. Banka yerine PTT’yi tercih edenler de aynı şekilde PTT kartları ile birlikte paralarını günün her saatinde çekebilme imkânına sahiptir.

Emeklilik İçin Hangi Koşullar İstenir?

Emekli olmak için istenen şartlar arasında yaş kriteri ve primin tamamlanmış olması yer alır. Kadınlarda ve erkeklerde emeklilik yaşı yıllara göre farklılık gösterir. Her sene yapılan açıklamalar ile devlet emeklilik yaşını değiştirebilir. Bununla birlikte SGK’ya yapılan prim gün ödemeleri de emeklilik için gereklidir. Yaşın yanında primin de dolmuş olması gerekir. Bazı durumlarda primi dolmuş olup yaşı bekleyen vatandaşlar da yer alır. Ayrıca sigortanın ne zaman başladığı da emeklilik durumunu etkileyen bir unsurdur. Yaşanan herhangi bir kaza anında kişinin ölmesinin ardından ölenin emekli yapılma durumu da söz konusu olabilir. Bu şekilde ölenin eşi ve çocuklarının mağduriyet yaşamasının önüne geçilmiş olunur.

E-Devlet Sistemi

E-devlet üzerinden SGK ve emeklilik maaşı ile ilgili işlemlerin dokümanlarına ulaşmak mümkündür. Hizmet dökümlerinin görülebilmesi için sisteme giriş yapılmalıdır. E-devlet şifresi ve T.C. kimlik numarası eksiksiz ve doğru bir şekilde girildikten sonra arama kısmına incelenmesi istenen dokümanların isimlerinin yazılması gerekir. Daha sonra bu belgeleri bilgisayara indirerek yazdırılması da mümkündür. Bunun için belgeyi indir kısmına tıklanarak belgenin Word ya da PDF formda inmesi sağlanır.

Bir önceki yazımız olan Ev Hanımlarına Kredi Kartı Veren Bankalar (YÜKSEK LİMİT) başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı