PARA-PİYASA

SGK Yurt Dışı Borçlanma Nedir, Nasıl Yapılır?

SGK yurt dışı borçlanmanın tanımı şu şekilde yapılır: Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının yurt dışında geçen sürelerinin emeklilik dönemine etkisi hususunda yapılan çalışma ile belirlenen işlemdir. Yurt dışında olup çalışılmayan dönem, yurt dışı borçlanma kapsamında  emeklilik primlerine eklenir. Bu sayede gerekli prim ödemelerinin yapılmasının ardından yurt dışında zaman geçirmiş Türk vatandaşları da emekli olabilmektedir. Ayrıca yurt dışında görev alan Türk vatandaşlarının da ödenen sigorta primlerini Türkiye’ye taşımaları söz konusu olabilmektedir.

Yurt Dışı Borçlanmada Ödenecek Tutar

Yurt dışı borçlanma tutarı, her yıl değişiklik göstermektedir. Bu yıl için yurt dışı borçlanma tutarı günlere göre hesaplanmaktadır. Günlük olarak belirlenen tutar 27.28 TL’dir. Bu tutar, en düşük yurt dışı borçlanma tutarı olarak belirlenmiştir. Ödenmesi gereken bu miktar,yurt dışında kalınan sürenin gün cinsinden miktarı ile çarpılır. En düşük miktarın yanında ödenmesi gerenken en yüksek miktar da belirlenmiştir. Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından belirlenen en yüksek yurt dışı borçlanma ödemesi miktarı 24.65 TL olarak belirlenmiştir. Bu rakamların her biri, yurt dışında kalınan 1 güne tekabül edecek şekilde hesaplanır. Günlük borçlanma miktarının seviyesi, emekli maaş miktarını doğrudan etkiler.

Yurt Dışı Borçlanma Talebi Nereye Yapılır?

Yurt dışı borçlanma başvurusu yapılacak mercii Sosyal Güvenlik Kurumu ile veya ilçe müdürlükleridir. Başvurudan sonraki 3 aylık dönemde hesaplanan yurt dışı borçlanma tutarının, belirtilen banka hesabına yatırılması gerekmektedir. 3 ayda içinde ödeme yapılmaması halinde başvuru reddedilir. Tekrar başvuru yapma olanağı veya af durumundan yararlanma durumu ortaya çıkabilir. Ancak 3 ay içinde ödeme yapmayan sigortalıların tekrar başvurusunda sorun yaşandığı görülebilmektedir.

Yurt dışı borçlanma kapsamında, ödenen primler yurt dışı borçlanmasından  sayılmayan tutardan düşülür. Yani, prim ödenen gün sayısı kadar, o günlerde Türkiye sınırları içinde kalmış ve çalışmış gibi görünür. Borçlanmaları 2008 sonrasında olan kişiler, günlük 3,5 Amerikan Doları karşılığında borçlanmalarını gerçekleştirebilmektedir.

Yurt Dışı Borçlanmada Erken Emeklilik İmkanı

Erken emeklilik imkanını yurt dışı borçlanmada kullanmak için gerekli şartlar şu şekilde sıralanabilir:

 • Yurt dışında bulunulan ülkenin, Türkiye ile sosyal güvenlik anlaşması imzalamış olması gerekmektedir.
 • Sadece kişinin doğum yeri Türkiye sınırları içinde ise yurt dışı borçlanma yapılabilmektedir. Çifte vatandaşlık durumunda veya yabancı uyruklu olup Türkiye’de yaşanması durumunda yurt dışı borçlanma yapılamamaktadır.
 • Ülkemiz kanunlarına göre ev hanımlığı da emeklilik için meslek olarak görülmektedir. Bu nedenle yurt dışında bulunup ev hanımı olanlar da yurt dışı borçlanma imkanlarından yararlanabilirler.
 • Yurt dışı borçlanması yapılabilmesi için, yurt dışına çıkış ve ülkeye giriş tarihlerinde Türkiye vatandaşı olma halinin devam ediyor olması gerekmektedir.
 • Ev hanımı olarak geçen süre dahil olmak üzere, kişilerin yurt dışında geçirdikleri süre belgelenmelidir.
 • Yurt dışı borçlanmada gerekli belgelerin yanında kişinin yazılı olarak borçlanma istek beyanında bulunması gerekmektedir.

Bu şartların yerine getirilmesi halinde kişiler, yurt dışı borçlanma imkanlarından yararlanabilirler.

sgk yurt disi borclanma - SGK Yurt Dışı Borçlanma Nedir, Nasıl Yapılır?

Hangi Durumlarda Yurt Dışı Borçlanma Yapılabilir?

Emeklilik için yurt dışı borçlanmanın kullanılabileceği durumlar şu şekilde sıralanabilir:

 • Türkiye’de sigorta başlangıcı yapılıp yurt dışına çıkılması
 • Sigortalı olarak çalıştıktan sonra işten ayrılanlar için, sigortasız süre geçirilmesi
 • Ev hanımlığı durumunda isteğe bağlı sigorta yapılması halinde kişinin yurt dışına çıkması

Bu durumların ortaya çıkması durumunda emeklilik yaşını ve süresini uzatmamak için yurt dışı borçlanmaya başvurulabilir. Eğer kişi, çalışmakta olduğu iş yerinden ayrılmışsa, ayrıldıktan sonraki 1 sene içerisinde yurt dışı çıkışlarını borçlanabilir. Yani işten ayrılma sonrası 1 senelik dönemde yurt dışına çıkılması halinde kişiler, yurt dışında geçirdikleri süreleri yurt dışı borçlanma ile ödeyebilmektedir.

Yurt Dışı Borçlanma İçin İstenen Belgeler

Yurt dışı borçlanmada istenen evraklar şu şekilde sıralanır:

 • Sigortanın tabi olduğu vergi dairesinden alınacak hizmet belgesi gereklidir. sigorta yapan her firma, bir vergi dairesine bağlıdır.İkamet adresi göz önüne alınarak belirlenen vergi dairesinden bu belgenin alınması sonucu başvuru yapılabilmektedir.
 • İş yeri bünyesinde çalışma sırasında yurt dışına çıkılması halinde, kurumdan alınacak hizmet cetveli ya da sigorta kartı gereklidir.
 • Yurt dışına çıkıldıktan sonra, oralarda bulunan Türkiye Temsilciliği’nden alınacak yurt dışı borçlanma için kullanılacağı beyan edilen hizmet belgesi gerekmektedir.
 • Yurt dışında çalışılan iş yerinden alınacak hizmet süresi belgesi gerekmektedir.
 • Pasaportta yazılmış giriş çıkış yazılarının noter onaylı tercümesinin yapılmış olması gerekmektedir.

 Yurt Dışı Borçlanmaya İzin Verilen Ülkeler

Yurt dışı borçlanmada anlaşmalı olunan ülkeler, şu şekilde sıralanabilmektedir:

 • Almanya
 • Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti
 • Kanada
 • Kebek
 • Avusturya

Bu ülkelere gidilmesi halinde yurt dışı borçlanması yapılabilmektedir. Borçlanma, bu ülkelerde çalışılması durumu için de geçerlidir. bunun yanı sıra bu ülkeler ile yapılan anlaşmalara göre bu ülkelere gidilerek çalışılması halinde borçlanma talebi daha hızlı sonuçlanacak, sigorta talebine ihtiyaç kalmayacaktır.

Bu ülkelerde geçici sürelerle çalışan kişilerin, çalıştıkları kurumlardan alacakları belgeleri kullanarak Türkiye’den emekli olmaları oldukça kolaydır. kişilerin tüm belgelerini hazırlayarak başvuru yapmaları durumunda en fazla 1 ay içerisinde sonuçlar gelmekte, ücret yatırılması için ise 3 aylık süre tanınmaktadır. Bu ülkelere gidiş, geliş tarihleri için kişilerin pasaportlarında belirtilen tarihler baz alınır. Oradaki işe giriş tarihleri yerine, pasaportta belirtilen tam tarihler yurt dışı borçlanma kapsamında ödenmelidir.

Bir önceki yazımız olan Senetle Motor 48 Ay Taksit başlıklı makalemizde Senetle motor satanlar ve Senetle Motor Satışı Yapan Yerler hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı