PARA-PİYASA

2020-2021 SSK Doğum Parası Başvurusu ve Şartları

SSK doğum parasına başvurular 2020 yılında çalışılan kurumun görevlisine yapılmaktadır. idari görevli ya da patrona yapılan başvuru, sonrasında tekrar onay ya da ikinci bir başvuru beklenmeden kişilere para verilmesine hükmedilir. Doğum parası almak için kadınların doğum yapacakları sağlık kurumu hekiminden aldıkları raporu işverenine teslim etmesi gerekmektedir. eğer kişinin SSK alt yapı sisteminde adı varsa, herhangi bir başvuru ya da rapora ihtiyaç duymadan doğum parasını otomatik olarak alabilecektir. Eğer kişinin SSK sisteminde kaydı bulunmuyorsa, kişinin destek alabilmek için işvereni aracılığıyla başvuruda bulunması gerekmektedir.

SSK Doğum Parası Almak İçin Neler Yapılması Gerekir?

SSK doğum parası almak için yapılacaklar, öncelikle iş yerinin SSK alt yapısına dahil olup olmadığına bakmak olmalıdır. Eğer işyeri SSK alt yapısında bulunan kurumlar arasında bulunmuyorsa, hekimden alınacak rapor, işverene teslim edilmelidir. Bu şekilde işverenin SSK’ya işçi adına doğum parası başvurusunda bulunması sağlanır. Doğum parası alma talebinde bulunan kişinin,iş yeri ile Sosyal Güvenlik Kurumu il ve ilçe müdürlükleri arasında geçen yazışmaları beklemesi gerekecektir. Bu nedenle işyerinin SGK alt yapısında yer almıyor olması, kişilerin doğum paralarını daha geç almalarına neden olmaktadır. yazışmaların tamamlanması ve kişilerin onaylarını almaları sonrasında doğum parası alınabilecektir.

SSK Doğum Parasında Zaman Aşımı

SSK doğum parasının alınmaması durumunda zaman aşımı 5 yıldır. Kadın, doğum yaptıktan sonraki 5 yıl içerisinde parasını alma talebinde bulunabilir. Görev alınan iş yerinin SGK sisteminde kayıtlı olması halinde herhangi bir başvuru yapılmadan doğum parasının alınabiliyor olması, bu zaman aşımı süresini sadece SGK kaydı olmayanlara zorunlu kılmaktadır. Çocuğun kimliğinin çıkış tarihinden itibaren zaman aşımı süresi başlamış kabul edilir.

Doğum Parası Alma Şartları

Doğum parası almanın koşulları şu şekilde sıralanabilir:

  • Verilen doğum izni süresinde SSK raporu alınmış olmalıdır. Çalışan, doğumdan önce doğum iznine çıkmalıdır.
  • Doğumdan hemen önce iş yerinden ayrılan kişi doğum parası alamaz.
  • Doğumdan önceki son 1 yıl içerisinde en az 90 günlük sigorta primi yatırılmış olmalıdır.
  • Doğum öncesi 8 hafta, doğum sonrası 8 hafta, çalışan izinli sayılmalıdır. Doğum öncesi veya sonrasında belirtilen sürelerle izin kullanmayan işçi, doğum parası alamaz.

Bu şartları karşılamayan işçilere doğum ücretleri ödenmeyecektir.

Alınacak Doğum Parası Nasıl Hesaplanır?

Doğum parası hesaplama işlemi, kişinin aldığı brüt ücret üzerinden yapılmaktadır. hesaplamada, doğumdan önceki 3 ay baz alınmaktadır. 3 ayda alınacak brüt ücretin toplamı üzerinden günlük ücret bulunmalıdır. Doğum parası için öncelikle kişiler, son 3 ayda alınacak ücreti 90’a bölerek günlük brüt ücreti bulmalıdır. Sonrasında bulunan rakamın 2/3’ünü hesaplayarak alınması gereken doğum ücreti belirlenmiş olunur. Bu ödeme işveren tarafından değil, SGK tarafından yapıldığı için kişilerin ödeme almaması ya da hatalı ödeme alması söz konusu değildir. Bu kapsamda annenin maaşının son 3 ayda toplam 8.500 TL olduğunu düşünelim:

8.500 /90 şeklinde yapılacak hesaplamada günlük alınması gereken brüt ücret 94.44 TL olacaktır. SSK kaydı içerisinde kadınların doğumdan önce ve sonra toplam 16 hafta izin kullanma zorunluluğu kapsamında, doğumdan önce en az 112 günlük SSK priminin ödenmiş olması gerekmektedir. günlük brüt ücret olan 94.44 TL’nin 2/3’ü alınır. Bulunacak miktar 62.96 TL olacaktır. buna göre hesaplandığında alınacak doğum parasının 7.051.85 TL olacağı görülür. Doğum izninin sağlık sorunları nedeniyle uzaması durumunda, alınacak para miktarı da artacaktır.

Çoğul Gebeliklerde Doğum Parası

İkiz ve daha fazla gebeliklerde doğum ücreti,doğum iznine balı olarak değişiklik gösterecektir. Alınacak doğum izni miktarı arttıkça doğum ücreti de artar. ancak alınacak doğum izni, yasal bir hak olarak rapor ile alınmış olmalıdır. İkiz doğumlarda yasal doğum izni 20 hafta olarak belirlenmiştir.aynı maaş miktarından yapacağımız yeni bir hesaplama ile şu sonuca ulaşabiliriz: 140 x 62.96 şeklinde yapılacak bir hesaplamada, alınması gereken miktar 8.814.4 TL olarak belirlenecektir. Üçüz doğumlarda, doğum haricinde mazeretsiz olarak yasal süreyi arttırma seçeneği de annelere verilmiştir. Bu kapsamda annelerin herhangi bir mazeret göstermeden, sadece üçüz bebeklerine bakım amacıyla iznini uzatmak istemesi halinde, iznin yasal çerçevede uzaması durumunda alınacak doğum parası da artacaktır.

SSK Doğum Parası Alacak Kişilerin Özellikleri

SSK’dan doğum parası alabilecek annelerin özellikleri, öncelikle SSK kaydının yapılmış olmasıdır. Sonrasında görev alınan kurumun kamu kurumu olması durumunda doğum parası otomatik olarak kişilere gönderilir. Annenin en az 3 yıl süre ile primlerinin tamamının yatırılmış olması gerekmektedir. bunun haricinde doğumdan önceki 1 yılda kişilerin en az 90 günlük sigorta primlerinin yatırılmış olması gerekmektedir. annenin, doğumdan hemen önce işten ayrılması durumunda herhangi bir ödeme yapılmaz. Bunun nedeni doğum sırasında iş yeri bünyesinde bulunuyor olma şartıdır. Doğum parası alabilmek için kişilerin geçici izinde bulunmaları gerekmektedir.

Doğum parası, bir defalığına, PTT şubelerine yatırılmaktadır. Tek seferde toplu halde yatırılan miktar, kişinin ikametgahının bulunduğu PTT şubesine yatırılmaktadır. Bunun dışında kişi, mazeret bildirimi ile farklı PTT şubelerinden de para çekme işlemini gerçekleştirebilmektedir. Bunun dışında yatırılan miktarın istenen banka şubesine veya hesaba geçirilmesi de söz konusu olmaktadır. Kişiler, doğum parasını PTT şubelerine gitmelerine gerek kalmadan da bu şekilde hesaptan alabilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Ev Hanımlarına Kredi Kartı Veren Bankalar (YÜKSEK LİMİT) başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı