PARA-PİYASA

SSK İntibak Sorgulama Nasıl Yapılır? 2020

SSK intibak durumu sorgulama işlemi e- devlet üzerinden yapılmaktadır. İntibak yasası farklı şartlar altında emekli olan kişilerin emeklilikte alacakları ücreti eşitler. Emekliliğin farklı şartlar altında oluşması durumunda kişiler, elde olmayan şartlar nedeniyle mağduriyet yaşamaktadır. Mağduriyet yaşamamak adına kişilere intibak yasası kapsamında bazı haklar tanınmaktadır. İntibak sorgulama işlemi ile kişiler bu haktan yararlanıp yararlanamayacaklarını görebilirler.

İntibak Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

İntibak yasasından yararlanma sorgulaması e- devlet üzerinden yapılmaktadır. Online sorgulama işlemi yapmak için öncelikle e- devlet sistemine giriş yapmak gerekmektedir. intibak yasası kapsamında kişiler, emekli maaşına ek olarak ücret almaktadır. emekliler alacakları ücretleri e- devlet sisteminin emekli maaş hesaplaması bölümünden öğrenebilmektedir. Bu kapsamda e- devlet sistemine giriş yaptıktan sonra en alt kısımda bulunan e- hizmetler kısmına girilmelidir. Buradan Emekli Maaşı Sorgulama işlemlerine girilmelidir. Bu kısımda emekli maaşına ait detaylar görüntülenecektir. Görüntüleme işlemleri içinde emekli maaşının içinde bulunan tüm ödeme şekilleri görülebilmektedir.

E- devlet sistemine giriş yapılmasından sonra emekli aylık bilgisi seçenekleri üzerinden de emekli maaşının ne kadarının intibak yasası kapsamında olduğunun görülebilmesi mümkündür. E- devlet sistemine giriş yapmak için şifre ve T.C. kimlik numarası girişinin ardından ‘emekli aylık dökümü’ anahtar kelimeleri arama kısmına yazılarak emekli aylık dökümü incelemesine ulaşılabilir. Emeklilik türüne göre (4A, 4B, 4C) seçim yapılmaktadır. seçimin ardından ekrana gelecek emeklilik dökümünden intibak sorgulamasına ulaşabilirsiniz.

Telefonla İntibak Sorgulama İşlemi

İntibak sorgulama işlemini telefonla yapmak, ALO 170 hattı ile yapılmaktadır. ALO 170 hattı ile elde edilecek sorgulama hakkı pek çok kurumu kapsamaktadır. ALO 170 hattını arayarak bilgi alınabilecek kurumlar şu şekildedir:

 • Sosyal Güvenlik Kurumu’na ait tüm hizmetlere ait bilgiler
 • MYK
 • İŞKUR
 • Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı hizmetlerinin tamamı

Belirtilen hizmetler ve intibak ile ilgili tüm sorgulama işlemleri, ALO 170 numaralı hat üzerinden yapılabilmektedir.

ALO170.Gov.Tr Adresinden İntibak Sorgulama

ALO170.gov.tr adresini kullanarak intibak sorgulama işlemi kişilere, e- devlet sisteminden bağımsız olarak intibak sorgulaması yapma imkanı tanımaktadır. Emeklilik ile ilgili tüm bilgiler ve intibak ile ilgili maaş güncellemeleri buradan takip edilebilmektedir. Yapılacak sorgulama kapsamında e- devlet bağlantısı bulunmaması nedeniyle kişilerin bilgileri talep edilecektir. Talep edilecek bilgiler, T.C. kimlik numarası, e- posta adresi gibi araştırma amaçlı bilgilerdir.

intibak sorgulama - SSK İntibak Sorgulama Nasıl Yapılır? 2020

ALO170.Gov.Tr Adresinden İntibak Sorgulama Adımları

İnternet sitesinden intibak sorgulama aşamaları şu şekilde sıralanabilir:

 • alo170.gov.tr adresine giriş yapılır.
 • Online işlemler bölümüne girilir.
 • Canlı ve görüntülü bilgilendirme videolarına ulaşılarak her türlü konuya yanıt alınabilmektedir.
 • Canlı destek bölümüne girilir.
 • Bu bölüme giriş yapılmasının ardından ekrana bilgi formu gelecektir. Bunun nedeni bu sorgulama işleminin e- devlet gibi hafızalı bir sistem olmamasıdır. Sistem üzerinde hafıza bulunmaması nedeniyle her sorgulama için ayrı T.C. kimlik numarası girilmesi gerekir.
 • Form içerisindeki bilgiler üzerinden isim, soyisim, T.C. kimlik numarası, e- posta adresi ve cep telefonu numarası sorgulamalarının yapılmış olması gerekmektedir.
 • Formu doldurup Gönder tuşuna basılmasının ardından canlı destek butonuna tıklanmalıdır.
 • Bu destek sisteminde online yardım almak mümkün olacaktır.

Kimler İntibak Sorgulama İşlemi Yapmalıdır?

İntibak sorgulama işlemi yapması gereken kişiler, intibak yasasına tabi olacak kişilerdir. Dolayısıyla 2000 yılından sonra emekli olanların tamamı bu kapsamda intibak sorgulama işlemi yapmalıdır. Emeklilerin aynı prim günü sayısına ulaşmasına, aynı pim kazancına sahip olmasına rağmen farklı maaşlar almaktadır. alınan maaşların farklı olmasının nedeni, farklı tarihlerde emekli olunmasıdır. Bu durumun ortadan kaldırılması amacıyla intibak yasası yürürlüğe konmuştur. İntibak yasası şu konuları kapsamaktadır:

 • SGK emeklileri ile Bağ-Kur emeklileri arasındaki farkın kapanmasını sağlar.
 • Bağ-Kur emeklilerinin 9000 gün prim ödemek zorunda olmalarının yanında SGK emeklilerinin 3600 günde bile emekli olabilmelerinin bir şekilde eşitlenmesini sağlar. Tüm emekliler için toplu sözleşme imkanı ile emeklilik sağlanabilmesi için çalışmaların yürütülmesinde intibak kanunu etkilidir.

2000 Yılı Sonrasında Emekli Olanlar İçin İntibak Yasası

İntibak yasasından 2000 sonrası emekli olanların yararlanması için herhangi bir işlem yapılmasına gerek yoktur. 2000 yılı sonrası emekli olanların intibak yasasından yararlanacağı kesinlik kazanmış olmakla birlikte, ilerleyen dönemlerde daha eski dönemlere ait emekliliklerin de bu yasa kapsamına alınabileceği öngörülmektedir. Hükümet tarafından meclise 7 maddelik intibak yasasının sunulduğu bilinmektedir. İntibak yasası kapsamında 5 milyon vatandaşın emekli maaşına eklemeler yapılmaktadır.

Son intibak yasasından sadece 2000 yılı sonrasında emekli olanların yararlanmasının nedeni, 1 Ocak 2013 tarihli eski intibak yasasının 2000 yılı öncesinde emekli olanlar için çıkarılmış olmasıdır. Bu yasa ile 2000 yılı öncesinde emekli olanların hakları güvence altına alınmıştır. Ancak ilerleyen yıllar, bu yasayı 2000 yılı sonrasında emekli olanlar için de gereklilik haline getirmiştir. Yapılan son düzenleme ile 2000 yılı sonrasında emekli olan vatandaşların, emekli maaşlarına ek olarak 355 TL intibak ücreti almasına karar verilmiştir. Bu miktarın alınıp alınmadığı intibak sorgulama işlemleri ile görüntülenebilmektedir. Gerek hizmet dökümü alarak, gerekse emekli maaş incelemesi istenerek kişilerin emekli maaşı dahilinde hangi ücretleri aldığının görüntülenmesi sağlanmaktadır. Ayrıca bunun için Sosyal Sigortalar Kurumu binaları da ziyaret edilebilmekte, emekli maaşı miktarına ait detayların görüntülenmesi sağlanabilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Asgari Ücret İle Ev Hanımlarına Emeklilik 2020 başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı