PARA-PİYASA

2020-2021 SSK Primi Ne Kadar? DİKKAT

Vatandaşların ödemeleri gereken SSK primlerini ödemedikleri zaman birçok hizmetten yararlanma haklarını kaybeder. Özellikle vatandaşların kısa sürede emekli olabilmeleri için SSK primlerini ödemeleri gerekir. Bunun dışında vatandaşların düzenli bir şekilde prim ödemelerini yapmasının sonucunda sağlık alanında birçok hizmetten kolay bir şekilde yararlanabilir.  Vatandaşların prim ödemeleri her sene asgari ücrete yapılan zamlar doğrultusunda değişiklik gösterir. Bu yüzden vatandaşlar SGK’nın resmi internet sitesi üzerinden primlerinin ödeme miktarlarını öğrenip her sene takip etmeleri gerekir.

SGK Primi 4A

SSK’ nın bünyesi altında çalışan vatandaşların primleri çalıştıkları kurum ve kuruluşlar tarafından ödenir. İşveren, çalışanların primini öderken toplamda 959,40 TL ödeme miktarını dikkate alması gerekir. İşveren vatandaşların primlerini aksatmadan yatırdıkları zaman %5 oranında bir indirim elde eder. Bu indirimden sonra işverenin çalışanı için ödeyeceği prim tutarı ise 831,48 TL olarak belirlenir. Bu yüzden işverenin bu indirimden yararlanabilmesi için düzenli olarak çalışanların primlerini ödemesi gerekir.

SGK Primi 4B

BAĞKUR bünyesi altında çalışan vatandaşların primlerinin ödenme miktarları her yıl değişiklik gösterir. Güncel olarak vatandaşların ödeyecekleri prim miktarları ile ilgili bilgiler aşağıda şu şekilde yer alır:

  • BAĞKUR bünyesi altında çalışan esnafların ve şirket sahiplerinin ödemeleri gereken prim tutarı toplam olarak 882,65 TL belirlenir.
  • Her zaman prim ücretlerini aksatmadan ödeyen vatandaşlara ise %5 oranında bir indirim yapılır. Vatandaşlar bu indirimden yararlandıkları zaman toplamda ödeyecekleri prim miktarı 754,73 TL olur.
  • Tarım veya çiftçilerin ise güncel olacak ödeyecekleri prim miktarları toplamda 764.84 TL olarak belirlenir.

Vatandaşlar yukarıda verilen prim miktarlarını zamanında ödedikleri takdirde %5 oranında indirim imkânından yararlanma şansını elde eder.

SGK Primi Dışarıdan Ödeme

Dışarıdan prim ödeyen vatandaşlar, çalışmadıkları durumda emekli olma hakkını elde edebilir. Dışarıdan prim ödemesi yapacak vatandaşların hangi alanda veya sektörde emekli olmak istediklerini belirtmeleri gerekir. Bu doğrultuda vatandaşlar seçtikleri iş koluna göre prim ödemelerini dışarıdan düzenli bir şekilde yapar. Vatandaşlar dışarıdan prim ücretlerini öderken toplamda emekli olmak için 7200 prim gününü ödemelidir. Vatandaşların dışarıdan ödemeleri gereken her prim günü için ücret toplamda 764,84 TL olarak belirlenir. Ev hanımlarının dışarıdan prim ödeyerek emekli olabilmesi için toplamda 9000 prim gününü ödemeleri gerekir. Bu miktarda aylık olarak 709,41 TL’ ye denk gelir. Vatandaşlar ödemeleri gereken prim günlerini eksiksiz ve düzenli bir şekilde gerçekleştirdikten sonra dışarıdan prim ödeyerek çalışma hayatları olmamasına rağmen emekli olma imkânını elde eder.

SGK Primi Tahsilâtı

Sigorta primlerini işverenler veya vatandaşlar düzenli bir şekilde ödemelidir. SSK üzerinden çalışan vatandaşların sigorta primleri işveren tarafından toplamda 959.40 TL olarak ödenir. Fakat işveren çalışanların sigorta primlerini aksatmadan her ay düzenli ve tam bir şekilde ödedikleri zaman %5 oranında indirim kazanır. Bu indirimden sonra işveren artık toplamda 831.48 TL sigorta prim öder. Sigorta prim ücretlerinin ödenmesi için vatandaşların veya işverenlerin Ziraat Bankası’nın ATM’lerinden, internet şubesinden veya bankanın kendi şubesinden ödemeleri gerekir.

SGK Primi Öğrenme

Vatandaşlar sigorta primlerini sorgulamak istedikleri zaman ilk önce e-devlet sistemine şifreleri ile giriş yapmaları gerekir. Vatandaşlar e-devlet sistemine giriş yaptıktan sonra “SGK tescil ve Hizmet Dökümü” sekmesine tıklamalıdır. Daha sonra vatandaşlar hangi sigorta statüsüne bağı olarak çalıyorsa onu tercih ederek SGK prim günlerini, ödemeleri gereken miktarları, vb. başka bilgileri kolay bir şekilde elde edebilir. Bu sayede vatandaşlar online olarak SKK prim sorgulama işlemlerini gerçekleştirmiş olur.

Bir önceki yazımız olan Senetle Motor 48 Ay Taksit başlıklı makalemizde Senetle motor satanlar ve Senetle Motor Satışı Yapan Yerler hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı