PARA-PİYASA

Tarım Kredi Kooperatifi Borç Yapılandırma Şartları 2020

Tarım kredi kooperatifinin borç yapılandırmasında koşullar, kredi sicilinin temizlenmesi ve alınan kredinin ödenmesi konusunda gösterilen çabaya bağlanmıştır. Tarım kredi kooperatifi tarafından bor. Ziraat Bankası eliyle yapılandırılmaktadır. Bu kapsamda borç, Ziraat Bankası güvencesi ile taksitlendirilir. Vade miktarı ve faizi yeniden düzenlenen borç, bu kapsamda miktar değişikliği yaşar. Borçtan yararlanmanın şartları, çiftçilerin durumuna göre değişiklik gösterir.

Tarım Kredi Kooperatifi Borç Yapılandırma Koşulları

Tarım Kredi Kooperatifi borcunun yapılandırılması için koşullar şu şekilde sıralanabilir:

  • Borcu yapılandırılacak çiftçi, borcunu ödeme konusunda ciddi bir çaba içerisinde olmalıdır. Zamanında borcunu ödemiş, ancak zorlanmaya başlamış olmalıdır. Bu kapsamda zorlanma nedenini belgeleyebilmesi gerekmektedir. borçlanmanın ödenmesi konusunda zora girilmesinin nedeni kişisel özellikler olabileceği gibi, çiftçinin iş yaptığı alanda yaşanan küresel bir değişiklik ya da kriz durumu da olabilmektedir. Çiftçi, ödeme yaparken zorlanma nedenini kooperatife ya da Ziraat Bankası’na ispatı ile birlikte bildirmek zorundadır.
  • Borç ödeme periyoduna uygun bir şekilde ödemeler yapılmış olmalıdır. Bu kapsamda kişinin o ana kadarki tüm ödemelerinin bir şekilde yapılış olması gerekir. Borcu olduğu gibi duran, avukatlık olmuş ya da icra takibi başlatılmış kişiler, verilen bu haktan yararlanamayacaktır. Ayrıca bahsedilen bu borç nedeniyle kredi sicilinin bozulması durumu da borcun yapılandırılmasının önünde bir engel teşkil eder. Eğer bahsedilen bu borç nedeniyle kredi sicili bozulmuşsa, kişi borç yapılandırma fırsatlarından yararlanamayacaktır.
  • Alınan kredi miktarının tarımsal faaliyet için kullanılmış olması gerekmektedir. başvuru yapacağınız kurum, kredi yapılandırma işlemi kapsamında yapılan harcamaları görmek isteme hakkına sahiptir.
  • Borcun Tarım Kredi Kooperatifi ya da Ziraat Bankası şubeleri kullanılarak alınmış olması gerekmektedir. Diğer bankalardan alınan kredi ve borçlanmalar, belirtilen şartlarla borç yapılandırması yapamayacaktır.

Tarım Kredi Kooperatifi Borç Yapılandırma Başvurusu Nasıl Yapılır?

Tarım Kredi Kooperatifi borcunu yapılandırmak için borcun alındığı kurum ziyaret edilmelidir. Yapılan düzenlemeye göre, kooperatifin borçları da Ziraat Bankası üzerinden verilmiştir ve bu bankaya ödenecektir. Bu nedenle borcu alırken Ziraat Bankası’nı kullanmışsanız, borcunuzun yapılandırılmasını da bu şekilde sağlamalısınız. Bunun için Ziraat şubelerini ziyaret etmeniz gerekmektedir. yapacağınız ziyarette kimliğiniz yanınızda olmalıdır. Bu şekilde sorgulama işlemlerini de yapabilirsiniz.

Tarım Kredi Kooperatifi Borç Sorgulaması Nereden Yapılır?

Tarım Kredi Kooperatifi’nden borç sorgulama, doğrudan borç aldıkları kurum ile bağlantı kurarak yapılabilmektedir. Tarım Kredi Kooperatifi bünyesinde alınan borçlar, hangi kurum ve ile bağlı kooperatiften alınmışsa, oraya yapılacak direkt başvuru ile öğrenilebilmektedir. Bu şekilde yapılacak borç başvurularında kişilerin, kendi üzerlerine olan borç miktarını ve ödenme durumlarını öğrenmeleri mümkün olabilmektedir. Bunun yanında kişinin bu şekilde bir başkasının borcunu öğrenmesi söz konusu olamaz. Bu tür başvurularda sadece kendi kimliğinizle, kendi borcunuz hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Otomatik olarak banka hesaplarından alınan miktar ile ödenen bir borç ise, kalan ödeme miktarını ve ödeme detaylarını bu şekilde öğrenebilirsiniz.

Tarım Kredi Kooperatifi - Tarım Kredi Kooperatifi Borç Yapılandırma Şartları 2020

E- Devlet İle Tarım Kredi Kooperatifi Borcu Sorgulama

E- devlet sisteminden tarım kredi borcunun sorgusunu yapmak için öncelikle sisteme giriş yapmalısınız. İşlem girişini e- devlet şifreniz ve T.C. kimlik numaranız ile yapabilirsiniz. Sonrasında yapacağınız işlemde ekranın sağ üst kısmında bulunan arama bölümünü ya da en alt kısımda bulunan e- hizmet çeşitlerini kullanabilirsiniz. arama menüsüne, ‘tarım kooperatifi’ yazarak ya da en alt kısımdan tarım kooperatifi seçeneğini bularak işlemi sürdürebilirsiniz. Buradan yapmanız gereken, borç sorgulama menüsüne ulaşmak olmalıdır. Bu menü üzerinden herhangi bir bilgi talep edilmeden sahip olduğunuz borca dair detaylar görülebilir. Bunun için başka bir bilgi talep edilmeyecektir. Bunun nedeni sistemin girişte yaptığınız T.C. kimlik numarası girişini kaydetmiş olmasıdır. Bu sayede bu girişin ardından yapacağınız hiçbir bilgi talebinde sizden T.C. kimlik numarası ya da kimlik bilgisi istenmez. Bu şekilde yapacağınız sorgulama işleminde aldığınız kooperatif yardımı tutarı, ödediğiniz miktar, ödenecek miktar ve aylık taksit tutarlarınızı görebilirsiniz. Bu sayfanın çıktısını almak isterseniz sağ üst kısımda bulunan yazdır seçeneğini kullanabilirsiniz.

Tarım Kredi Kooperatifi Borç Yapılanmasının Çeşitleri

Tarım Kredi Kooperatifi borç yapılandırma türleri, kişilere iki seçenek olarak sunulmaktadır. Biri borcun tek çatı altında toplanıp toplu değerlendirilmesi, diğeri ise kapatma kredisi ile borcun kapatılmasıdır. Seçilecek yapılandırma türüne göre ödenmesi gereken miktar ve faiz oranı değişir. vadeler genellikle 60 ay olarak belirlense de bunu da ödenecek miktar belirler.

 Tarım Kredi Kooperatifi Borç Yapılandırmasının Sonuçları

Borç yapılandırmasının sonucu, çiftçiye ait tüm borcun tek çatı altında toplanmasına bağlı olarak kişilerin tek seferde tüm borçları ödemek için hamle yapması anlamına gelmektedir. Bu kapsamda borcun tek çatı altında toplanması halinde meydana gelecek durumlar şu şekilde sıralanabilir:

  • Ödenmeyen bir taksitin varlığı durumunda, ödenmesi gereken tarihten yapılandırma tarihine kadar geçen sürede %3 faiz oranı uygulanacaktır.
  • Uygulanan faizin yarısı Hazine Müsteşarlığı tarafından karşılanacaktır. Geriye kalan diğer yarısı ise başvuru yapan çiftçi tarafından ödenecektir.
  • Çiftçilere, borçtan bağımsız olarak en fazla 5 taksit yapılabilmektedir.
  • Yapılandırma başvuruları sırasında çiftçiden ilk taksiti peşinat olarak ödemesi istenecektir.
  • Borçlar, yılda bir ödemeli olarak ayarlanır. Bu nedenle 5 yıl sürer. Tarım Kredi Kooperatifi tarafından düzenlenecek borç yapılandırmalarında kişiler, yılın istedikleri dönemini yaparak taksitlerini buna göre ayarlayabilirler.

Bir önceki yazımız olan Devlet Destekli Projeler 50.000TL-100.000TL Hibe başlıklı makalemizde Devlet destekli proje örnekleri ve Devlet Destekli Projeler Nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı