İŞ FİKİRLERİ

Türkiye’de Olmayan İş Fikirleri ve Ürünler 2020

Türkiye’de denenmemiş iş fikirleri iyi bir kazanç sağlamın yollarından bir tanesi. Rakibin çok olduğu bir iş alanında yer edinmek oldukça zordur. İşi olan kişilerin ise kazanç miktarları sınırlıdır. Bu yüzden Türkiye’de olmayan bir iş için girişimcilik göstermek pek çok konuda avantaj sağlayabilecektir.

Türkiye’de insanlar girişimcilik konusunda çekingen davranmaktadır. Bu girişimciliğin bazı riskler barındırmasından kaynaklanmaktadır. Ancak atılacak akıllı adımlarla çok iyi sonuçlar alınabilecektir.

Aksesuar Kutusu

Ülkemizde olmaya iş fikirlerinden bir tanesi aksesuar kutularının yapılıp pazarlanmasıdır. İlginç iş fikirleri arasında gösterebilecek bu girişimcilik örneğinin dünyada da çok benzeri bulunmamaktadır. Bu aslında çok basit fikirleri barındırsa da çoğu insanın aklına gelmeyen bir iş olanağıdır.

Kulaklık, şarj kablosu, powerbank gibi teknolojik ürünler dağınıklığa neden olmakta ve çok sık kaybolabilmektedir. Özellikle ofis çalışanı kişiler için bu tarz ürünlerin düzenlenmesi oldukça önemlidir. ABD’de aksesuar kutusu üreten bir firma bulunmaktadır. Bu firmaya talep oldukça fazladır.

Oyun Motoru Üretimi

Benzeri Türkiye’de olmayan girişimler olarak gösterilebilecek alanlardan bir tanesi de oyun sektörüdür. Türkiye Cumhuriyet’i Kalkınma Bakanlığı dünya çapında 100 milyar doların üstünde bir oyun sektörünün bulunduğunu kaydetmiş ancak Türkiye’nin ise bu paydan alamadığını dile getirmişti.

Dünya genelinde oyun sektörleri önemli bir yere sahip olsa da ülkemizde pek bilinen bir konu değildir. Buna bağlı olarak da Türkiye’de oyun motorları üretiminde hiçbir çalışması olmadığı da görülebilmektedir. Kalkınma Bakanlığı bu sektörün geliştirilmesi adına girişimcilikte bulunan kişilere hibe vereceğini duyurmuştur.

Sosyal Medya Sektörü

Türkiye’de sosyal medya kullanıcı sayısı oldukça fazladır. Ancak sosyal medyaya dair yatırımlar pek bulunmamaktadır. Dünya sosyal medya pazarını oldukça etkili kullanmaktadır. Türkiye ise batıda popüler olan yatırımlara ayak uydurmakta ve yeni bir girişiminde bulunmamaktadır. Yaklaşık 4 milyar insana ekran üzerinden ulaşabilmek bu sektörün çok büyük de bir potansiyelinin olduğunu göstermektedir.

Sürücüsüz Otomobiller

Sürücüsü olmayan otomobil Türkiye’de olmayan iş sektörleri arasındadır. Türkiye’de otomobil üreticiliği konusunda önemli adımlar atılmaktadır. Ancak sürücüsüz otomobil ile ilgili herhangi bir girişimde bulunulmamaktadır. Japonya, ABD gibi ülkelerde denenen sürücüsü olmayan otomobil modelleri ile başarılı sonuçlar elde edilmiştir. Fakat birçok mühendis olmasına rağmen gerekli yatırımlar yapılmadığından dolayı Türkiye bu alanda oldukça geride kalmaktadır.

Bunların yanı sıra Türkiye’nin geride kaldığı sektörlerden bazıları şunlardır:

  • E Spor sektörü,
  • Düzenli olarak verilen siparişler sektörü.

Türkiyede Olmayan Ürünler - Türkiye’de Olmayan İş Fikirleri ve Ürünler 2020

Türkiye’de Olmayan Ürünler

Yurtdışında özellikle de Amerika Birleşik Devletleri ve Çin’de icat edilen ürünler o ülkelerde çok popüler olsa bile Türkiye’de bulunmayabilmektedir. Bu ürünlerin Türkiye’de de üretilmesi ya da ithalatının yapılması iyi bir gelir kapısı olabilecektir. Örneğin bu ürünlerden bir tanesi klimalı yataktır.

Klimalı yatak ABD’de tasarlanan yatağın, çok kısa süre içerisinde yatağı ısıtma ve soğutma özelliği bulunmaktadır. Cinsiyet, yaş, vücut tipine göre profil oluşturulabilen bu aklı sistem, oda sıcaklığını takip ederek otomatik olarak ısı dengesini sağlamaktadır.

Bunun yanı sıra Türkiye’de olmayan hizmetler arasında akıllı gözlükler bulunmaktadır. Vue adı verilen bu gözlüklerin görünüş olarak sıradan bir gözlüklerden farkı bulunmamaktadır. Ancak bu gözlük ile arama yapılabilmekte, müzik dinlenebilmekte. Ayrıca bunun yanı sıra bu cihaz navigasyon, adım ölçer ve kalori hesaplayıcı görevi de görmektedir.

Dünya genelinde kullanımı artan ancak Türkiye’de olmayan diğer ürünlerden bazıları şunlardır:

  • Amabrush diş fırçası,
  • Alarm saatli mat,
  • Su filtreleyen pipet,
  • Araç ön camı göstergesi,
  • Akıllı montlar.

Bir önceki yazımız olan En Karlı Sermayesiz İş Fikirleri 2020 başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı