KREDİ NOTU

Türkiye’nin Kredi Notu Belirlendi 2020

Türkiye kredi puanı, ülkenin uluslarası piyasalardaki itibarı, fon bulabilme imkanlarının olması, yatırım yapılabilir olması gibi sebeplerden ötürü önemlidir.

Şahısların ve şirketlerin olduğu gibi, ülkelerinde kredi notu vardır. Yüksek kredi notu olan ülkeler, ülkenin finansal açıdan güvenilir olduğunu gösterir ve ileride almak isteyeceği krediyi daha düşük faizlerden alma şansına sahip olur. Yani, bir ülkenin kredi notu ne kadar düşükse, ödediği faiz oranı da o kadar düşüktür.

Türkiye’nin kredi değerlendirmesi 1991 yılında başladı. 1989 yılında da alınmş bir kredi notu olmasıyla beraber, ihraç sebebiyle notun açıklanması 1991 yılını buldu.

Kredi notu hesaplanırken, ülkelerin mali geçmişi, cari varlık ve cari borçları incelenmeye tabii tutulur. Cari varlıklar, satılabilir bütün varlıkları ifade eder. Cari borçlar ise, yakın gelecekte, yaklaşık bir yıl içerisinde ödenmesi gereken para miktarına denir.

Kredi notu değerlendirilirken ekonomik risk ve politik risk olmak üzere iki çeşit risk tanımlanmıştır. Ekonomik risklere örnek olarak; işsizlik oranı, enflasyon, doğal kaynakların durumu, kişi başına düşen milli gelir gibi noktalar gösterilebilir.

Politik risklere örnek olarak; seçim tarihleri ve ülkede yaşanılan siyasi olaylar gibi önemli noktalar gösterilebilir. Ortadoğu ve Afrika’nın siyasi yapılarında yaşanılması beklenen İngilizce Sovereign Risk adı verilen değişikliğin risk olarak algılanması sebebiyle kredi notunda düşüşler gözlemlenmektedir.

Kredi Notu Değerlendirmesi Yapan Kuruluşlar

Dünya genelinde kredi derecelendirme değerlendirmesi yapan belli başlı 3 tane kuruluş vardır. Kredi derecelendirme kuruluşları olarak bilinen bu kuruluşlar Moody’s, S&P olarak da bilinen Standart & Poors ve Fitch Raitings’dir.

Bu 3 şirketin dünya genelinde sahip olmuş olduğu güç ve denetlenmiyor olması, bu kuruluşların değerlendirmelerini şeffaf yapmadıkları, piyasa algısını bozdukları, ülkelerin yatırım dengelerini bozmaları gibi sebeplerden dolayı, eleştiri oklarına maruz kalmalarına sebep oluyor. Bu kuruluşlara ilaveten, değerlendirme yapan yerel kuruluşlarda mevcut. Ne var ki, piyasada en çok etkiye bu 3 kurum sahip.

Değerlendirme sistemi, kısa vadeli ve uzun vadeli notlar olmak üzere iki farklı şekilde yapılır. Kısa vadeli notlar 1 yılın altındaki değerlendirmeleri, uzun vadeli notlar 1 yılın üzerindeki değerlendirmeleri kapsar ve genellikle yatırımcıların dikkat ettiği kredi notu türüdür.

Kredi notu değerlendirilirken, yatırım yapılabilir/yapılamaz, Fitch kredi notu değerlendirme sisteminde (+) ve (-) işaretleri, A’dan D’ye en yüksek harf notu AAA olmak üzere farklı harf notları, ve gelecek notun ne olacağına dair gösteren artı, durağan, negatif göstergeler bulunur.

Fitch ve S&P Nedir?

S&P tarihi 150 yılı aşkın zamandan beri, 28 ülke için, 1 milyondan fazla, pazarda olanların güvenle tercih yapabilmesi için faaliyet göstermektedir. 1860 yılında Henry Varnum Poor tarafından, 70’li yıllardaki ekonomik buhran çevresi etrafında kurulmuş olup, uluslar arası anlamda para işleyişine ışık tutmaktadır.

Fitch Ratings ise ABD ve İngiltere’de olmak üzere iki merkezi bulunan, ABD Menkul Kıymetler Borsası tarafından yapılan derecelendirme kuruluşudur.

Türkiyenin Kredi Notu - Türkiye'nin Kredi Notu Belirlendi 2020

Türkiye’nin Kredi Notu

Türkiye’nin kredi notu S&P tarafından BB+ olarak, Moody’s tarafından Baa3,

Türkiye’nin kredi notu Fitch tarafından BBB- olarak değerlendirilerek alt orta sınıf kredi notuyla yatırım yapılabilir kategorisine dahil edilmiştir.

Kredi derecelendirmesi en iyi olan ülke 2008 yılı itibariyle 99.88 skorla, Lüksemburg, 97.47 skorla Norveç onu takiben 96.21 skorla İsviçre’dir.

Kredi skorları bir ülkede yatırımın ne kadar riskli olup olmadığının bir göstergesidir. Derecelendirmeden çıkan sonuç yatırımcılar tarafından incelenerek, karar verilir. Buradan da anlaşılacağı üzere, kredi notu, ülkenin yatırım almasında önemli bir etkendir.

Kredi Notu Neden Önemlidir?

Kredi notu önemi tartışılmazdır. Kredi talebinde bulunduğunuzda, kredi kartı için başvuru yaptığınızda başta olmak üzere, hemen her bankacılık işlemlerinde bankanız sahip olduğunuz kredi notuna göre sizi değerlendirmeye alacaktır. Banka hesap hareketleriniz, mevcut borç ve gelir durumunuz, mal varlığınız ve ödeme düzeniniz gibi daha bir çok etkene dayalı olarak kredi notu oluşturulur. Bütün bu etkenlerin bir yerde toplanarak analiz edilmesi ile birlikte, kredi çıkıp çıkmayacağı gibi kritik soruların cevabı belirlenmiş olur.

Kredi Notu Hangi Kuruluşlar Tarafından Kontrol Edilir?

Kredi notunun kontrol edildiği kuruluşlar Türkiye’de KKB tarafından olur. KKB açılımı Kredi Kayıt Bürosudur. Bankalar ile yaptığınız işlemlerin tümüne göre, hazırlanmış olan bilgilerin tümü bir yerde toplanır. Bu bilgiler otomatik olarak sisteme kayıt edilir ve sistem kredi notu oluşturmak için bilgilerinizi analiz eder. Kredi notunuz hesaplanırken, kişilerin ya da kurumların ekonomik durumları son derece önemlidir. Hatta diğer kredi veren kuruluşlara yaptığınız ödemeler bile kredi skorunun belirlenmesinde etkili olur. Her birey ve kuruluş için söz konusu hesaplama tek tek yapılır. Kredi notu hesaplandıktan sonra karşınıza 1 ile 1900 arasında olan bir puan çıkar. Bu puan ile birlikte bankalar sizin ileride nasıl davranacağınıza dair bir tahminde bulunmuş olurlar.

credit rating - Türkiye'nin Kredi Notu Belirlendi 2020

Kredi Notu Hangi Durumlarda Kullanılır?

Kredi notunun kullanıldığı durumlar bireysel ve ticari işlemlerin tümü olarak cevaplanabilir. Bütün kredi türlerinde kredi notu değerlendirmeye alınmaktadır. Kredi notu en riskli aralıkta yer alan kişiler için kredi almak mümkün olmayabilirken kredi notu yüksek olan kişiler zorlanmadan ve kısa süre içinde kredi kullanabilirler. Kredi notu yüksek olan kişilerin ileride yapacakları ödemelerin de iyi ve zamanında olacağı tahmini yapılır. Bu notun kullanılmasında temel amaç kişilerin ilk elemelerini hızlı ve zahmetsiz bir şekilde gerçekleştirmektir. Bankalar bu sistem sayesinde zarara girmekten kurtulmuş olurlar.

Kredi Notunun Yüksek Olması Bana Ne Gibi bir Fayda Sağlar?

Kredi notunun yüksek olmasının sağladığı faydalar bankalar ile ilişkilerinizin tümünde etkilidir diyebiliriz. Kredi notu yüksek olan bir kişi bankalardan kolay bir şekilde kredi kullanırlar. Bankalar bu kişilerden kredi için kefil ya da teminat istemezler. Bankalar Findeks notu ile birlikte kişilerin hangi aralıkta yer aldıklarını saptamış olurlar. Bu aralıklar:

  • Çok iyi,
  • İyi,
  • Az riskli,
  • Orta riskli,
  • Yüksek riskli olarak sıralanabilir.

Elbette bankalar yalnızca kredi notunun hangi aralıkta yer aldığına göre kredi vermezler. Kredi verirken bankaların değerlendirmeye aldığı başka etkenler de bulunur. Hatta bu etkenler başvuru yaptığınız bankaya göre bile değişiklik gösterebilmektedir.

Banka Kredi Notu Nedir? Kimler İçin Geçerlidir.
https://www.bankacilar.net/banka-kredi-notu-nedir-kimler-icin-gecerlidir/

Kredi Notumu Nasıl Yükseltebilirim?

Kredi notunun yükseltilmesi için faydalanabileceğiniz bazı yöntemler bulunmaktadır. Ek hesap kullanmak bu yöntemlerden bir tanesidir. Faturalarınızı aksatmak istemezseniz ek hesap açarsınız. Bankaya kullandığınız acil nakit paraları zamanında ödemeniz gerekir. Borcunuzu zamanında ödememeniz halinde, kredi notunuzu yükseltmek şöyle dursun aksine düşürmüş olursuz. Ek hesap kullanarak kredi notunu yükseltme yöntemi, ancak kişilerin borçlarını zamanında ödemeleri halinde geçerli olur. Aksi halde zarar görürsünüz.

Kredi notunu yükselmek isteyen kişilerin dikkat etmeleri gereken en önemli noktalardan bir tanesi, kişilerin ödemelerini zamanında yapmalarıdır. Düzenli bir şekilde yapılmayan ödemeler itibarın bozulmasına neden olur. Kredi kartı ödemeleri varsa açıktaki krediler ödemeleri zamanında olmalıdır. Kredi notunun belirlenmesinde ortalama yüzde 35’i ağırlık kişilerin yaptıkları bu ödeme alışkanlıkları ile ilgilidir. Dönem borcunu kapatarak notunuzun ciddi oranda yükselmesine katkı sağlamış olursunuz.

Bir önceki yazımız olan Kredi Notu Öğrenme (3 Saniyede ÜCRETSİZ) başlıklı makalemizde Findeks kredi notu öğrenme ve TC ile Kredi Notu Öğrenme hakkında bilgiler verilmektedir.


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı