PARA-PİYASA

2020-2021 VGM Bursu Ne Kadar?

Üniversitede okumaya hak kazanan öğrencilerin eğitim hayatları boyunca ihtiyaçlarını karşılamaları için Vakıflar Genel Müdürlüğü öğrencilere geri ödemesiz bir şekilde burs imkânını sunar. Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün verdiği burs 250 TL olarak belirlenir. Öğrencilerin VGM bursuna başvuruda bulunmaları için ilk olarak “www.vgm.gov.tr” resmi internet adresine giriş yapmaları gerekir. Daha sonra site üzerinden burs başvurusu formunu eksiksiz bir şekilde doldurarak göndermeleri gerekir. Öğrencilerin VGM bursuna başvuruda bulunma tarihi bu sene 9 Eylül olarak belirlenmiştir. Bu tarihte öğrenciler, burs başvurusunu internet üzerinden yapabilir.

 VGM Bursu Müracaat

Üniversiteyi kazanmış olan öğrenciler veya yüksek lisans yapan öğrenciler eğitim ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri için VGM bursuna başvuruda bulunabilir. Bunun için öğrenciler 9 Eylül’de “www.vgm.gov.tr” internet adresine girerek burs başvurusu formunu eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurmalıdır. Bunun dışında öğrencilerin başvuru esnasında öğrenciliklerini gösteren belgeyi de siteye yüklemeleri gerekir. Bütün başvuru işlemlerini tamamlayan öğrenciler, burs başvurusu işlemlerini kolay bir şekilde bitirmiş olur.

 VGM Bursu Ücretleri

Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün verdiği bursa başvuruda bulunduktan sonra üniversite öğrencileri ödeme gününde 250 TL burs miktarını alır. Türk vatandaşı olmayıp Türkiye’de herhangi bir üniversitede okumaya hak kazanmış yabancı öğrenciler ise 500 TL VGM bursu alır. Burslar her ay başı öğrencilerin banka hesaplarına düzenli bir şekilde yatırılır.

VGM Bursuna Başvuramayacak Öğrenciler

Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün üniversite ve yüksek lisans öğrencilerine sağladığı burstan bazı öğrenciler maalesef yararlanamaz. Aşağıda VGM bursuna başvuruda bulunamayacak öğrenciler hakkında bilgiler yer alır:

  • Üniversite hayatları boyunca herhangi bir yerde çalışıp maddi anlamda kazanç sağlayan öğrenciler VGM bursunu hiçbir koşulda alamaz.
  • Bunun dışında askeri okullarda eğitim gören üniversite öğrencileri de VGM bursundan yararlanamaz.
  • Belli kurum ve kuruluşlardan burs veya para yardımı alan öğrenciler VGM bursundan hiçbir koşulda faydalanamaz.

Yukarıda verilen koşullar doğrultusunda şartları sağlamayan öğrenciler VGM bursunu alamaz.

VGM Bursu Ödeme Günü

Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne başvuruda bulunan üniversite ve yüksek lisans öğrencilere başvuru işlemlerinden belli bir süre sonra bursu alabilir. Öğrenciler burs başvuru sonuçlarını öğrendikten hemen sonra bursun yatırılması için hesap açtırma işlemlerini yaptırır. Bütün işlemler eksiksiz bir şekilde tamamlandıktan sonra öğrencilerin hesaplarına Ekim ayında Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından yatırılır.

VGM Bursu Başvurma Hakkı Olanlar

Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün üniversite veya yüksek lisans öğrencilerine sunmuş olduğu burstan yararlanmak için bazı şartların yerine getirilmesi gerekilir. Aşağıda VGM bursuna başvuruda bulunacak öğrencilerde olması gereken özellikler ile ilgili bilgiler yer alır:

  • Üniversite ve yüksek lisans öğrencilerinin VGM bursuna başvuruda bulunabilmeleri için hiçbir yerden maddi anlamda gelir gelmemesi gerekir.
  • Bunun dışında öğrencilerin eğitim hayatları boyunca hiçbir yerde çalışma hayatlarının olmaması gerekir.
  • Bununla birlikte VGM bursu ilk olarak anne veya babasının ölmesi sonucunda maddi anlamda çok kötü durumda olan öğrencilere verilir.
  • Ayrıca VGM bursunu alacak öğrencilerin üniversite veya yüksek lisans öğrencisi olması gerekir.

Yukarıda verilen özellikler doğrultusunda üniversitede okumaya hak kazanmış öğrenciler VGM bursuna belirlenen tarihte başvurularını internet üzerinden online bir şekilde yapabilir. Başvuru tarihlerini geçirmiş olan öğrencilerin başvuru işlemleri hiçbir şekilde kabul edilmez. Öğrenciler internet üzerinden başvuru işlemleri sırasında öğrencilik durumlarını belirleyen belgeleri sisteme yüklemeleri gerekir. Bütün başvuru işlemleri tamamlandıktan sonra öğrenciler, her ay düzenli olarak 250 TL VGM bursunu alır. Böylece öğrenciler üniversite hayatları boyunca temel ihtiyaçlarını karşılama imkânını elde eder.

Bir önceki yazımız olan Asgari Ücret İle Ev Hanımlarına Emeklilik 2020 başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı