İŞ FİKİRLERİ

VR Cafe Açmak Tavsiye (Sanal Gerçeklik) 2020

Günümüzde teknoloji hızlı bir şekilde değişmekte olup, bu gelişimde son zamanlara damgasını vuran sanal gerçeklik (Virtual Reality- VR) önemli bir katkı sunmaktadır. Mucizevi bir teknoloji olan sanal gerçeklik yakın gelecekte hayatımızın her alanına girecek ve bu teknolojiyi tanımak ve VR cafe hakkında bilgi sahibi olmak için yazımızın devamını okuyabilirsiniz.

Sanal gerçeklik (VR) teknolojisinin odak noktası gözleri tümüyle kapatan ve 360 derece kullanıcıyı görüntülerin içine çeken gözlüklerdir. Burada amaç kullanıcıyı sanal bir ortamda gerçekliği yaşatabilmektir. Gözlüğe ilave olarak sesli ve hareketli platformlar eşlik etmektedir. Bu sayede ortamın gerçeklik düzeyini artırmak amacı güdülmektedir ki kullanıcıların gerçeklik seviyesinin artırılması ile birlikte daha kaliteli ve nitelikli bir deneyim yaşaması sağlanır.

TrendForce adlı bir araştırma kuruluşu tarafından yapılan araştırma sonucunda VR yani sanal gerçeklik piyasası gün geçtikçe gelişmekte olup, 2015 yılından bu yana yıllar arasında 5 milyar dolarlık bir büyüme ile 2020 yılında 70 milyar dolarlık bir hacme ulaşması beklenmektedir. Ülkemizde bu büyüyen teknolojinin bir parçası olarak her geçen gün kendini geliştirmektedir.

Sanal gerçeklik uygulamaları daha çok oyun ve eğlence sektöründe kullanılmakta olup, VR Cafe sektöründe çok fazla tercih edilmektedir. VR Cafe açmak sırasında ekipmanların birbiri ile uyumu çok önemlidir. Çünkü hassasiyet ayarı yapılmamış ve belli bir uyum içerisinde olmayan ekipmanlar tatsız deneyimlerin yaşanmasına neden olabilir. Bu nedenle konunun uzmanı teknik ekibe sahip olmak, işyerinin başarısı açısından çok önemlidir. Bu gelişmede en önemli ayağı ise, VR Cafe kurulumu ve franchise hizmetleri oluşturmaktadır.

VR Cafe Nedir?

VR Cafe açmak gibi bir düşünceniz varsa, öncelikle konu ile ilgili detayları bilmeniz kuracağınız işinizin başarılı olması açısından çok önemlidir ve içimizdeki çocuğu yaşatmak için VR Cafe iyi bir eğlence ortamıdır. Gözlük ve kulaklıklar sayesinde gerçek dünyadan uzaklaşabilir ve sanal dünyada istediğinizi yapabilirsiniz.

Düşünün ki okyanusta alabora olmuş bir geminin içindesiniz ve etrafınızda balık kolonileri geziyor ve dev bir balina da sizin üzerinize doğru geliyor. Sizin için fazla heyecanlı olabilir ama VR Cafeler, 90’lı yılların internet cafelerinin yerini alarak, sanal gerçeklik (VR) teknolojisi ile donatılmış yepyeni bir yüzdür.

Hayal bile etmekte zorlanabileceğiniz bir ortamı gerçeğe yıkın bir şekilde yaşamak oldukça heyecanlı olup, 360 derecelik gözlükle kusursuz bir heyecan ortamı yaşamanızı sağlamaktadır. Yine düşünün ki, ensenizde bir nefes ve kafanızı çevirdiğinizde bir zombi ile karşılaşıyorsunuz. Tam size dokunmaya çalışırken tuttuğunuz bir sensör konsol yardımıyla ateş ederek zombiyi yok ediyorsunuz. Harikasınız zombiyi vurdunuz ve milimlik bir hata yapsaydınız belki de siz olmayacaktınız. İşte çevikliğiniz sayesinde hayattasınız ve eğlencenin dibine vurdunuz.

Sanal Gerçeklik

Fırtına gibi bir giriş yaparak oyun dünyasının merkezi olan sanal gerçeklik, VR Cafeler ile birlikte ilk açıldıkları günden beri yoğun ilgi görmektedir. 6-85 yaş arasındaki insanların hayat sıkıntılarından uzaklaşmak için tercih ettiği VR Cafe, hem eğlenmek hem de nefes almak için değişik bir ortamdır. Hitap ettiği yaş kitlesinin bu kadar geniş olması da herkesin içindeki çocuğa dokunan ve keyif almasını sağlayan bir ortam olduğunun göstergesidir. Ailece ya da arkadaşlarınızla keyiflice eğlenebileceğiniz bir ortam arıyorsanız VR Cafe ortamını solumanızı tavsiye ediyoruz.

VR Cafe’de Olması Gerekenler

VR Cafe, bilgisayar başında kısıtlanma gibi bir olumsuzluk yaşamadığınız ve vücudunuzu istediğiniz gibi hareket ettirebileceğiniz bir ortam olarak son yılların en çok tercih edildiği cafelerdir. Farklı bir dünyaya yolculuk yapıyorsunuz ve bu dünyanın tek kahramanı sizsiniz ve bu kahramanlığa ayrıca 8 arkadaşınızı da dahil edebiliyorsunuz. VR Cafe olması gerekenler eğlenceye yönelik ekipmanlardır.

 • Kanepeler,
 • Bireysel bilgisayarlar,
 • Vive cihazları ile donatılan bir ortamdır ve 10 metrelik bir sanal kabinden oluşmaktadır. Tabi ki ses sistemi bu ortamın vazgeçilmez bir ekipmanıdır.

Başlangıçta 40 oyun ile ortaya çıkan VR Cafe, her geçen gün kendini yenilemekte ve oyun sayılarını sürekli artırmaktadır. Korku evlerinden evden kaçış oyunlarına, yarışmalardan Counter gibi klasik oyunlara hatta spor oyunlarından araba yarışlarına kadar çok farklı oyunlar oynayarak eğlenmeniz için gereken ortam sağlanıyor.

Aynı zamanda VR Cafe içerisinde oyununuzu oynarken kahvenizi ve suyunuzu içebilir ve farklı içecekler sayesinde keyfinizi artırabilirsiniz. Sanal gerçeklik sadece oyun oynamak için tercih edilmemekle birlikte şirketler tarafından çalışanların problem çözme, dikkat ve yaratıcı düşünme hatta takım olma gibi becerilerini izlemeyi hatta ekip içi iletişimi artırmayı da sağlamak amaçlı kullanılmaktadır.

VR Cafe Bayilik Almak

Dünyanın dört bir yanında sürekli sayıları artan VR Cafe’lerin sayısı ülkemizde de gün geçtikçe artmaktadır ve bayilik veren ya da franchise veren firmaların sunduğu paketlerde farklılık göstermektedir.  Ayrıca bu firmalar sanal gerçeklik organizasyonları da sunarak paketler hakkında bilgi vermekte ve alan büyüklünden farklı kombinasyonlara, teknik hizmetlere kadar franchise hizmetinde çeşitlilik yaratarak istediğiniz gibi bir ortam yaratmanıza olanak sağlanmaktadır.

Siz de eğer bu işin başlangıç maliyetini merak ediyorsanız, öncelikle oyun setinden başlamanız gerekmektedir. Güncel fiyatlara bakıldığında; VR Pro set yani küçük alanlar için 22 bin TL civarındadır ve 20 metrekarelik bir alanda 3 adet kullanılması üzerine organize edilmektedir. Tabi ki düşünülen mekan dizayn masrafları ve diğer masraflar bu tutarın içinde değildir. VR Cafe hizmet bedeli kafenin bulunduğu il, ilçe hatta semte göre değişkenlik göstermekle birlikte ortalama bir fiyat verilmesi gerekirse; 30 dakika oyun ve 1 içecek 15 TL civarındadır.

sanal gerceklik - VR Cafe Açmak Tavsiye (Sanal Gerçeklik) 2020

VR Cafe Açmak İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

VR Cafe açmak başarılı bir girişimcilik örneği olmakla birlikte girişimcilerin dikkat etmesi gereken ince detaylar bulunmaktadır.

 • Kullanılan donanım kalitesi,
 • Kullanılan donanımın birbiri ile uyumu,
 • Kullanılan donanımın hassasiyeti işin sürdürebilir olması açısından önemli detaylar arasında yer alır.

Bunların dışında kurulum sonrasında teknik ekibin uzman olması ve kafenin lokasyonu ve servis hizmetleri ile kolay ulaşılabilir olması da dikkat edilmesi gereken hususlar arasında yer almaktadır.

VR Cafe kısaca sanal gerçeklik oyun merkezi olmakla birlikte, günümüzün en çok kazandıran iş dallarından birisi arasında yer almaktadır.

VR Cafe Donanım Malzeme Şirketleri

Sanal gerçeklik, adı üzerinde tümüyle sizi sanal bir ortama sokuyor ve sanal objeler sayesinde etkileşim kurabiliyorsunuz. Burada en temel donanım malzemesi bir adet sanal gerçeklik kaskıdır. Hatta kask yanında bir kontrolcü de kullanarak heyecanınızı daha fazla artırabilirsiniz. Ayrıca sanal gerçeklik sırasında özgürce hareket etmek istiyorsanız, hareketlerinizi takip eden bir sensor olması da işinizi kolaylaştıracaktır.

Baktığımızda pek çok bilindik firma sanal gerçeklik ile uğraşmakta ve her geçen gün sayılarda da sürekli artış gözlemlenmektedir. Sanal gerçeklik piyasasında öne çıkan firmalara baktığımızda HTC başta olmak üzere Oculus, Microsoft, Google ve Sony firmalarını görüyoruz.

Yazılım kısmına baktığımızda ise,

 • Valve,
 • Oculus,
 • Epic Games,
 • HTC,
 • Google,
 • Unity,
 • Microsoft,
 • Sony,
 • Crytek gibi firmaların öne çıktığını görüyoruz.

Bir önceki yazımız olan En Karlı Sermayesiz İş Fikirleri 2020 başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı